Какво е бизнес значението на силните марки? Защо са толкова важни силните брандове?
Марките дават в ръцете на компаниите следните ключови предимства:
- Увеличават приходите и пазарния дял;
- Намаляват ценовата чувствителност (или дават способност да се иска по-висока цена от клиентите);
- Увеличават лоялността на потребителите;
- За производителите, марката е допълнителен коз във взаимоотношенията с търговците;
- Увеличават печалбата;
- Увеличават цената на акциите и стойността за акционерите;
- Изясняват по кристален начин визията на компанията;
- Увеличават способността на компаниите да мобилизират хората си и да фокусират усилията им;
- Дават възможност да се привличат и задържат висококачествени служители;
- Една силна, добре позиционирана марка увеличава живота на компанията, като й дава независимост в някои продуктови категории, увеличава гъвкавостта за бъдещ растеж (чрез разширяване на марката) и следователно, увеличава способността за разширяване в нови продуктови категории и адаптиране на продуктовия микс според пазарните потребности. Без силна марка, жизненият цикъл на вашата организация ще бъде “вързан” за жизнения цикъл на продуктите, които произвеждате, или услугите, които предоставяте.
Голям брой проучвания доказват, че при оценката на една компания все повече се увеличава дела на нематериалните й активи. От 50% до 90% от общата стойност на една компания вече се причисляват на фактори, различни от материалните активи.
През 1996 г. изследване на Центъра за бизнес иновации Cap Gemini Ernst & Young (CGI) разкри, че нефинансовите активи съставляват 35% от инвеститорската оценка на една компания.
През 2000 г. в доклада си “Измерване на бъдещето: Индекс на стойността”, CGI съобщава, че след обширно проучване са обособени девет фактора, които допринасят за 50% от стойността на класическите компании и 90% от стойността на компаниите всферата на електронната търговия.
Факторите, описани по-долу са част от въпросните девет фактора и са валидни за повечето браншове:
- Иновации / Развойно-внедрителска дейност;
- Качество на мениджмънта;
- Качество на служителите и тяхното удовлетворение;
- Стратегически съюзи и партньорства;
- Инвестиции в марки;
- Качество на продуктите и услугите.
Нийл Фостър, член на борда на директорите на Financial Accounting Standards Board казва:
“Придвижвайки се все повече към информационния век и икономика, базирана на услугите, важността на меките активи ше бъде все по-осезателна в оценката на някои компании.”
Нараства броя на методите, които се използват за измерване на нефинансовите бизнес-показатели на една компания, като се започне от “Балансираните карти” и се стигне до по-новия “Индекс на стойността” (на CGI). Професори по счетоводство в Уортън наскоро проведоха изследване сред 317 компании и откриха, че 36% от компаниите в извадката използват нефинансови показатели, за да изчисляват каква да е стойността на бонусите на мениджърите.
Прочети повече: Неизбежната ерозия на марките.