Ървинг Гофман е канадски социолог с ключови приноси не само за социологията, но и за социалната психология през ХХ век.
Ървинг Гофман е известен с новаторските си идеи за социалните интеракции, управлението на впечатленията, комуникацията лице в лице и др.
Каква е биографията на Гофман и какви са неговите основни идеи за социалната психология?
Биография на Гофман
Ървинг Гофман е роден през 1922 г. в Манвил, Канада, в семейството на евреи-емигранти от Украйна.
Гофман завършва техническо училище, а след това изучава химия в Университета в Манитоба. Срещата му с известен преподавател-социолог го мотивира да изучава социология и антропология в Университета в Торонто, а впоследствие и да придобие магистърска и докторска степен в Университета в Чикаго.
За известно време Гофман работи като изследовател в Националния институт за психично здраве. Съсредоточава се върху проблемите за социализацията на пациентите в лечебните заведения. По-нататък той се посвещава на академична и изследователска дейност по социология, антропология, етнография и социална психология в Университетите в Бъркли и Пенсилвания, САЩ.
Интересни детайли от трудовата биография на Гофман са временната му работа във филмовата индустрия в Канада, когато е студент в Манитоба. Това по-късно му помага да напише една от първите си книги – “Представянето на Аз-а във всекидневието”, в която той представя живота като театрално представление.
Друг любопитен факт от биографията на Гофман е, че заради антропологическите си и етнографските изследвания, той работи като супервайзър в едно казино в Лас Вегас, в което събира впечатления за посетителите.
Ървинг Гофман е автор на множество книги по социология и социална психология, написани през в средата на ХХ век. Носител е на редица награди и отличия. През 1982 г. е избран за Президент на Американската социологическа асоциация.
Личният живот на Ървинг Гофман не е особено спокоен. Той вече е известен автор на интересни книги, когато през 1964 г. неговата съпруга, която страда от психическо разстройство, се самоубива. Гофман разказва за своите преживявания в книгата си “Лудостта на мястото” (1969). Жени се повторно през 1981 г.
През 1982 г., когато се ражда дъщеря му, Ървинг Гофман почива от рак в стомаха.
Гофман и представянето на Аз-а
Ървинг Гофман е основоположник на Теорията за управлението на впечатленията в контекста на ежедневните социални интеракции между хората лице в лице.
Основната теза на Гофман е, че хората във всекидневния си живот използват мрежа от вербални и невербални действия, за да изразяват своя Аз в различни взаимоотношения с други хора. Книгата на Гофман “Представянето на Аз-а във всекидневието” (1959) предизвиква голям интерес.
Според Гофман ние изграждаме, поддържаме и укрепваме своите социални идентичности в интеракциите си с други хора. И правим това, като се опитваме – съзнателно и несъзнателно – да манипулираме начина, по който другите хора ни възприемат.
С други думи, ние представяме един публичен Аз, чиято цел е или да въздействаме на определен човек, или да поддържаме една благоприятна представа за себе си.
Гофман въвежда нови и интригуващи акценти в представянето на Аз-а. Той сравнява начина, по който представяме своя Аз (съответно начина по който управляваме впечатленията) с театъра и счита, че животът е театрално представление, а ние приличаме на актьори на театралната сцена. Себеизразяването, според него, е мотивирано от желанието да оказваме определено въздействие.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Гофман и личността
Ако животът е театрална сцена, а на нея ние представяме своя Аз, какво е личността?
Гофман счита, че личността е сбор от различни роли, които ние играем през целия си живот.
Истинският Аз не е личен, собствен, а драматичен резултат от начина, по който изпълняваме съответната роля пред други хора (пред публика).
В тази връзка, Ървинг Гофман отбелязва следното:
“Хората могат да бъдат себе си и да изгубят ролята си единствено само когато нямат публика.”
Гофман и уменията за управление на впечатленията
Уменията за управление на впечатленията са другата важна тематична област на Ървинг Гофман.
Гофман счита, че всеки има някаква способност да избира собствена сцена, сценичен реквизит, костюми, реплики, общо поведение, за да се представи добре на сцената пред публиката. Друго важно умение е взаимодействието с останалите актьори чрез подаване на сигнали за правилна реакция към социалната обстановка.
Гофман отделя особено внимание на хармонията в социалните интеракции. Умението, което е нужно за тази цел, е умението за съгласуване на социалната идентичност с другите участници в интеракцията, но в контекста на конкретна ситуация и взаимоотношения.
Гофман привежда пример с хора от елита, които присъстват на някакво елитно парти. Знаменитостите постигат едно негласно споразумение помежду си, че “наистина са знаменитости, които са на елитно парти” – това е тяхната дефиниция за подобна ситуация. Всяка от знаменитостите следва да съумее да съгласува тази дефиниция с другите участници на партито. Това става чрез насърчаване – с думи, погледи, жестове, облекло, типични за елитно парти действия.
Необходимостта от умението да се съгласува дефиницията за идентичност и ситуация проличава още по-силно, когато се случи нещо нетипично – например, храната да не е толкова специална като за елитно парти, а да е всекидневна храна. Умението в този случай е присъстващите да се правят, че всичко е наред, че нищо особено не се е случило.
Гофман казва, че по този начин се насърчава едно изкуствено усещане да достоверност, но то е с цел запазване на спокойствие и избягване на конфузно положение.
Гофман и символическият интеракционизъм
Символическият интеракционизъм е направление в социологията, което изследва взаимодействията и взаимоотношенията между хората.
Изследвайки човешките интеракции лице в лице, Гофман прилага един по-различен подход, с който обогатява социално-психологическата проблематика с нови идеи.
С примери от наблюдения, анализи и изводи, Гофман уточнява същността и ролята на интеракциите в ежедневния живот и индивидуалното поведение. Доказва, че интеракциите са цикъл от събития и че всяка стъпка в този цикъл символизира конкретен стимул и конкретна реакция на участниците в тази интеракция. Гофман разработва схемата на уменията за уточняване, разбиране и интерпретация и съгласуване на символите като условие за по-добро общуване.
Схващанията на Гофман за социалните интеракции в ежедневния живот са изложени в неговата книга “Рамков анализ”, публикувана през 1974 г.
Цитати от Гофман
Ървинг Гофман е автор на интересни мисли, които илюстрират отношението му към света:
- “Животът е театрално представление. Създаването на успешно впечатление изисква правилния мизасцен, реквизит, гардероб, умения и споделено разбиране за играта на сцената (обществена сфера) и присъствието зад кулисите (лична, частна сфера).”
- “Социалните интеракции включват актьори – хора на сцената, които играят пред публика. Хората могат да бъдат себе си и да изгубят ролята си единствено само когато нямат публика.”
- “Когато човек играе шоу пред други хора, но не вярва в него, той може да изпита отчуждение от самия себе си, а така също и да стане по-предпазлив към другите.”
- “Всички ние сме просто актьори, които се опитват да контролират и управляват обществения си имидж и действаме въз основа на това как другите могат да ни видят.”
В резюме
Със своето богато научно-изследователско творчество, Ървинг Гофман придава нов облик на социологията и социалната психология през ХХ век.
Прилагайки оригинален подход – животът като театрално представление, Гофман открива нова възможност за изследване на човешката личност като съвкупност от социални роли.
Гофман представя по нов начин социалните умения, поставяйки акцент върху умението да разбираме другия, с когото общуваме в нашето ежедневие.
Прочети повече: Социална психология. Идеи и приноси.