Не може да не си чувал поговорката “Във всяко стадо има мърша”.
Тази поговорка датира от незапомнени времена и се изпозлва основно в преносното си значение, макар че е вярна и в буквалния смисъл на думите.
Нека видим кои са някои от приложенията на тази поговорка в деловия живот.
“Мърша” в бизнеса
В деловия живот поговорката има много приложения:
- Във всеки офис (в по-голяма фирма) винаги има един човек, с когото никой не иска да работи. Той е особен, своенравен, избухлив, труден характер, човек на настроенията.
- Във всяка фирма има един мениджър, когото никой не понася. Той е арогантен, надменен, себичен, груб, неуважителен, прекомерно авторитарен.
- Във всеки екип има един член, който прави всичко възможно да не работи с останалите. Той намира екипната цел за маловажна, подценява възможностите на съекипниците си, държи непременно да е “звездата” в екипа, не се съобразява с нормите, които екипът се опитва да изгради.
- Сред участниците в обучение винаги има един многознайко. Той винаги е контра на водещия на обучението, знае всичко, обича да генерализира, спори за всеки дребен детайл, доказва нещо на околните (което само той си знае).
- В продажбите все ще се случи продавачът да попадне на клиент, който е необяснимо силно против продукта. Той изопачава слабостите на продукта, омаловажава силните страни, натрапчиво доказва на продавача и колегите си колко компетентен е по отношение на продукта, спори за всичко, с нищо не е съгласен, арогантен е, поведението му е тип “Ти си продавач, а аз съм клиент и сега ще те смачкам”.
- Във всеки блог има един читател, който е агресивен. Той обижда, натрапва се непрекъснато с мнението си, изтъква колко голям “капацитет” е, осмива, унижава, борави с повърхностни аргументи, държи се неприятно, невъзпитано или арогантно.
“Мърша” в личния живот
Ако това не е достатъчно, за да се уубедиш в непоколебимостта на поговорката “Във всяко стадо има мърша”, ето примери от личното всекидневие на всеки:
- Във всеки вход има един съкооператор, който е против решенията на входа. Той (тя) винаги е в ролята на обиден, не поздравява, непрекъснато намира аргументи против поредното належащо плащане от името на входа (за ремонт на покрива, за таксата за чистачка, за монтиране на метална врата и т.н.), все нещо му пречи.
- Във всяка детска градина или училище има едно дете, което е “проклетия”. То бие, удря или обижда останалите деца, опитва се да доминира на всяка цена, осмива и унижава по-слабите от него.
- Във всяка група от приятели (познати) след време се оказва, че има един човек, който е предал останалите. Той прави това или като взима пари назаем, които не връща, или като се опитва винаги да е с нещо малко “отгоре”, или като създава интриги, или като лъже и т.н.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Какво може да се направи?
Следващият път, когато се сблъскаш “очи в очи” с подобен човек-“мърша”, не го приемай лично! Погледни от философската страна – във всяко стадо има мърша. Неизбежно е, не можем да променим това.
Това, че не можем да променим факта, не означава, че съвсем не можем да сторим нищо.
Едно от нещата, които открих е, че не бива да се опитвам на всяка цена да променя (убедя, възпитам, науча, работя с) “мършата”.
Опитът ми показва, че най-добрият подход в случая е да игнорирам “мършата”. Да я избягвам, да не общувам с нея, да не работя с нея или за нея, да не правя бизнес с нея, да не я уча, да не поддържам контакт, да не развивам каквито и да е било взаимоотношения.
Установих, че при тотално игнориране на “мърша” се чувствам най-добре. Не губя време в непродуктивна посока, не троша нерви и така се разкриват повече възможности за нещо полезно и конструктивно.