Вярата и духовността са свързани с чувството, че живеем живота си със смисъл.
Според позитивната психология, известни са 6 добродетели и 24 сили за щастие. Вярата и духовността са една от тези сили, част от добродетелта “Трансцедентност”, свързана с духовността, откриване на по-висш смисъл в живота и връзката на човек със света.
Какво значи да имаш вяра? Какво означава да си духовен човек? Ти имаш ли вяра и духовност? И ако не, как да се сдобиеш с такива?
Що е “вяра” и “духовност”?
Нека най-напред дадем дефиниция за вяра.
Вяра e пълното доверие, което изпитваме към някого или нещо.
В контекста на темата на тази статия, вяра е доверието, което изпитваме в непонятното, което ни обгръща, т.е. в една по-обширна реалност от тази, която възприемаме с петте си сетива.
Да видим сега и какво е духовност.
Духовността е всичко, което се занимава с човешкия дух или душа и е свързана с най-дълбоките ценности на човека и откриване на смисъл за живот.
Вярата и духовността не са обезателно свързани с религията и изповядването на определени религиозни практики. В по-широк смисъл, вярата и духовността означават да повярваме в самите себе си, в близките си, в хората изобщо и дори в някаква по-всеобхватна реалност.
Вяра, духовност и щастие
Известна е връзка между духовния живот на човек и неговото щастие. Оказва се, че за да сме по-щастливи, имаме нужда от вяра. Да се интересуваме и вникваме в нематериалното позволява да придадем смисъл на собствената си житейска история.
И обратно, чувството, че всичко е безсмислено ни изпълва с несигурност, от която изпадаме в смут, депресия и отчаяние.
Но вярата, а и духовността, почиват на съмнение. Не може да си напълно сигурен в нищо и може би именно в съмнението почива истинската стойност на вярата.
Да вярваш, означава да имаш смелост да вървиш със затворени очи и все пак да си убеден, че няма да паднеш, че всичко е възможно. Да вярваш, означава да отвориш широко вратата за необятното и невероятното.
Вярата е в основата на вътрешното ни равновесие, на вътрешната ни трансформация и е начин за постигане на по-одухотворен и щастлив живот. Вярата в Бог, в космическата енергия или във висш морал осмислят преживяното и допринасят за по-широко обозрение на света.
В известен смисъл, вярата стои над всичко друго.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Имаш ли вяра? Духовен човек ли си?
И така – вярата и духовността са сила, с чиято помощ чувстваме, че животът има смисъл.
В тази връзка, полезно е човек да си зададе въпроса “Аз имам ли вяра?” и “Аз духовен човек ли съм?”
Ето няколко въпроса, които ще ти помогнат да разбереш дали живееш с вяра и духовност, особено ако се сравниш с обкръжението си:
- Какво мисля за началото и края на света? Имам ли някакво обяснение за тези неща?
- Има ли живот след смъртта?
- Има ли смисъл животът?
- Има ли Бог?
Ако повечето отговори на тези въпроси са “Да”, значи най-вероятно си човек, който живее с вяра и се стреми да развива духовността си.
Как да се сдобиеш с вяра и духовност?
Как да се сдобиеш с вяра и духовност, за да живееш с повече смисъл?
Ето няколко идеи:
- Изясни най-съкровените си ценности. Ако познаваш твоите основни ценности, ще изпитваш по-силно доверие към самия себе си, към съжденията и решенията, които вземаш. Съкровените ти ценности са компас, който винаги ще ти показва правилната посока, което на свой ред е свързано с вярата, духовността и щастието.
- Чети философски книги. Философията изучава въпроси от всяко измерение на човешкия живот, в т.ч. и вечни въпроси като “Как е започнал светът?”, “Какво е истина?”, “Как можем да живеем добре?” и “”Има ли Бог?”. Чети философска литература и се вдъхновявай от философи, мъдреци и духовни водачи, а също и от народната мъдрост.
- Направи равносметка за виждането си за света. Полезно е да отделяш време за абстрактни мисли, да се вглъбяваш и разсъждаваш за света.
- Потопи се в различни изкуства. Няма значение какви – музика, кино, театър, изобразително изкуство, литература… Досегът ти с изкуството ще е на практика докосване до вярата и духовния свят на други хора, а това ще има благотворно влияние и върхо собствената ти вяра и духовност.
В резюме
Вярата и духовността са една от основните сили, които трябва да развием, за да живеем по-пълноценно и щастливо.
Всеки би могъл да увеличи поне малко вярата си, както и да развие духовния си живот. Ако човек осъзнае, че без вяра и духовност е обречен на съществуване в тихо отчаяние, ще живее дните си с по-голямо спокойствие и ще се съедини със света, в който се намира, отдавайки превес на “съм” преди “имам”.
Прочети повече: Креативност. Как да измисляме нови начини на действие.