Като човек, изучавал сериозно науката “Биология” мога да кажа, че храненето е неизменна част от нашето ежедневие и е добре да го възприемаме като средство (а не като цел) за рационален начин на живот.
Тази философия не е измислена от мен. Тя е формирана през древността.
Неандерталците и кроманьонците са се хранели с месо и вода и са преживявали своите тежки дни на дълги преходи, ловуване и оцеляване. Много по-късно хората са започнали да отглеждат житни растения, бобови и други зърнени храни, зеленчуци, плодове, за да се хранят с тях. Бялото и червеното месо, приготвено по технологията на печене и варене, е било основният доставчик на белтъчини. А зърнените храни са осигурявали въглехидрати.
Ето защо, съвремените експертите по хранене казват, че храненето на древните хора е било по-рационално и по-полезно, отколкото храненето, което имаме сега. Една част от съвременните храни, както и някои технологии за кулинарна подготовка са не особено полезни, защото са много калорични, мазни и силно въглехидратни.
Моето отношение и опит в храненето
Аз спортувам активно и се занимавам с кондиционен културизъм и фитнес. И аз като много други хора, от чисто любопитство, а и от желание да изглеждам добре, изпозлвах най-различни диети и хранителни добавки. Литературата, с която се запознах, ме насочи към правила на хранене, които експериментирах и усъвършенствах с научни факти от биологията.
След като натрупах известен опит, изготвих собствен хранителен режим, който ми дава енергия по време на работа, та дори и в края на работния ден, когато правя тренировката си във фитнес зала. И там аз продължавам да съм пълен с енергия.
Убеден съм, че тази енергия е резултат от моя хранителен режим и моето отношение към храната и храненето. Затова продължавам да се храня правилно и рационално. Това се отразява не само на фигурата ми, но и на моята работоспособност, тонус, самочувствие и добро настроение. С други думи, хранителният режим ме кара да се чувствам пълноценно.
Какво представлява храната, защо я консумираме, можем ли на работа да спазваме хранителен режим, какви са възможностите в това отношение? Тези въпроси често се задават в интернет-форумите за фитнес, има и много статии в различни списания за фитнес. В тях без съмнение бихте могли да намерите добри отговори.
Мои познати обаче са споделяли, че в повечето материали, които са чели, хранителните режими и правила като че ли са за по-различна категория хора – млади момчета и момичета, които не правят нищо друго, освен фитнес и грижи за тялото и храненето. Може би това се дължи на факта, че списанията и форумите са специализирани и в тях има реклами на спортни стоки, хранителни добавки и фитнес програми.
И така, вие сте работещи хора. Денят ви е разчетен до минути. Може би имате семейни ангажименти и куп други неща. Вие сте заети, а и подвластни на навиците и рутината в храненето, които за съжаление при повечето хора са по-скоро вредни, отколкото полезни.
Ще се опитам да ви въведа в основните неща за хранителните режими на работещите хора. Както вече ви казах, самият аз работя, но се придържам стриктно към хранителен режим и благодарение на това се чувствам добре. Аз успявам, защо не и вие?
Вредните представи и навици за храненето и външността
Има няколко вредни представи за храненето и външността. Те не отричат връзката между хранене, храна и външност, но въпреки това са вредни, защото изместват необходимия и доказан от различните науки баланс.
Както вече посочих по-горе, начинът на хранене определено се отразява на жизнената енергия, фигурата и самочувствие. Когато става дума за “вредните престави”, аз имам предвид преди всичко някои схеми на мислене и навици, на които понякога робуваме твърде дълго. Нека не обсъждаме как възникват те. По-важнотото е, че резултатите от тези представи и навици са отрицателни, отнемат време и накрая ни отчайват в стремежа да си осигурим здраве, работоспособност и приятна външнст чрез храната и храненето.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Вредна представа: “Ако гладувам, ще отслабна!”
Какво правят хората, които мислят по този начин? Стават сутрин, изпиват чаша кафе и се опитват до края на работния ден да прекарат на още няколко кафета и примерно 1-2 ябълки. Ефектът е измамен. Такива хора може наистина да издържат без храна, но след това организмът бързо ще навакса загубеното. Често загубата на килограми е за сметка на водното съдържание в тялото, а не за сметка на мастните отложения.
Особено големи са изкушенията, ако тези хора са семейни и семейството се събира на вечеря около масата. След цял ден глад удоволствието да си хапнеш (понякога и да си пийнеш) е толкова голямо, че не можеш да се спреш.
Това е неизбежно – организмът иска своето и ако не му го дадем, той протестира. След което ни очаква тежка нощ – легнали сме си с пълен стомах рано-рано и спим тежко. До следващия ден, когато …
Познавам хора, които постъпват по този начин – особено млади хора. Работоспособността им в никакъв случай не е голяма, а външността им не е кой знае каква. Мои познати на средна възраст също са се заблуждавали, че гладувайки през деня, ще отслабнат. Ефектът често пъти е точно обратен.
Вредна представа: “Трябва да се храня без мазнини!”
Това е една друга заблуда. Има много хора, които с цел да изчистят излишните мазнини ги отбягват до последният грам в своето хранене. Да, но нещата стоят по коренно различен начин. Мазнини трябва да постъпват чрез храната. Трябва да се приемат обаче в умерени количества, както от растителен, така и животински произход. Но по малко, да не се прекалява с тях. Както и да не се изключват напълно от хранителния режим за повече от 6-7 дни.
Вреден навик: “Дай ми някаква диета, че съм напълнял(а) напоследък”
Неправилно задаване на въпрос или молба! Диетата не е универсална формула, в която “поставяме” себе си и решаваме задачата. Всичко за една диета започва още от конституционалният тип на Шелдън и завършва с конкретните физиологични особености на всеки индивид – алергии към храни, поносимост към тях, кръвно налягане и много други важни параметри.
Вреден навик: “Обядът ми обикновено е нещо “съвсем леко”
Това е доста разпространено поведение сред работещите хора. На пръв поглед нищо лошо, ако под “леко” не се разбираше пица, пържени картофи, тостер, хамбургер, солети, фъстъци, само сладолед през лятото, няколко вафлички, сладкиш, баничка и т.н. Това са храни, които ще ви напомпят с мазнини и въглехидрати, а те както знаете се натрупват много лесно по ханша, бедрата, корема – местата, които оформят силуета. Та, когато посягате да си купите някои от “леките” за обяд неща, помислете за силуета си.
Вреден навик: “Обичам да си хапвам по време на работа непрекъснато нещичко”
Става дума за бейк ролс, солети, бонбони, вафлички и шоколадени десертчета. Има хора, които държат на работното си бюро пакетчета и посягат непрекъснато към тях. Има и такива, които отскачат често до фирменото барче, за да се заредят с лакомства. Тези храни съдържат много въглехидрати, мазнини, които ще се залепят много добре по вашите силует-определящи места! Затова, навикът да се хапваме непрекъснато подобни продукти води до обилното зареждане на тялото ни с излишни калории.
Вреден навик: “До обяд съм на кафе и цигари, а на обяд – на пица (с бира)”
Едно от основните неща е да се закусва, ако може обилно. След 7-8 часов сън, организмът очаква своята храна, но когато не му я предоставим, започва отделянето на кортизол, катаболният хормон за тялото. А обядът трябва да е лек, балансиран откъм белтъчини, витамини и минерали, както и въглехидрати.
Прочети ошще: “Хранителен режим за работещи хора”.