Познаваме ли добре себе си?
Някои вероятно ще отговорят убедително, че се познават добре. Други ще се колебаят и може би ще имат основание. А навярно ще има и такива, които ще признаят, че не се познават достатъчно добре.
Какво означава “Да познаваш себе си”?
„Познавам се”, „знам кой съм”, какъв съм” означава, че индивидът знае някаква достоверна информация за самия себе си, за своя “Аз”.
Казано по-точно „познавам се” значи „мога да кажа кой съм и да потвърдя своите твърдения с някакви достоверни доказателства”. “Познаването” означава уверено изброяване на някакви аспекти на собствената личност и доказването им с помощта на примери, пояснения, случки в живота, в работата.
Според специалисти по този въпрос, повечето хора не разполагат с цялата или с ясната картина за истинското си Аз, т.е. не се познават достатъчно. Затова и по-трудно намират думите, с които да изразят кои са.
Виж тези реплики:
- „Не знам как да се изразя кой съм.”
- „Откъде да знам кой съм?”
- „Не обичам да говоря за себе си, нека другите да кажат кой към.”
Това са само част от репликите на хората, които не се познават добре и не могат да разкажат дори и нещо кратко и съвсем обикновено за себе си.
Последиците от подобно поведение могат да са сериозни и в ущърб на самите хора, които не се познават. Те много по-трудно от останалите установят и поддържат контакти и взаимоотношения с други хора. Същевременно много по-трудно намират работа или изграждат кариера, която искат да имат.
Марк Паркинсън – автор на книгата „Професионални тестове за личностно оценяване”, отбелязва следното:
„Всъщност много е трудно човек да се опише точно. По същия начин вероятно бихте могли да се сетите за ситуации, в които сте направили нещо, което не бихте прогнозирали, т.е. не сте успели да прогнозирате собственото си поведение.
Изглежда че като отделни хора всички ние имаме чувство, че не осъзнаваме всеки аспект на собствения си характер. Някои аспекти изглеждат скрити и ние не ги осъзнаваме. По същия начин е трудно да опишем другите, тъй като сме склонни да обръщаме много по-голямо внимание на личните стереотипи, например че едрите мъже са агресивни.
На практика тези стереотипи са примери на собствените ни често пъти неточни теории. По-важното е, че онези, чиято работа е да оценяват вашата личност, също имат собствени теории. Това е една изключително основателна причина да разполагаме с обективен метод за измерване на личността – личностния тест.”
Този цитат е важен. Насочва ни към необходимостта да се познаваме като личности.
Упражнение от 3 стъпки да опознаем по-добре себе си
В същата книга на Марк Паркинсън има едно просто упражнение, което може да ти помогне да се вгледаш в себе си. Състои се от три стъпки:
- Напиши на лист хартия 10 прилагателни имена, които според теб описват личността ти. Не външния вид („Аз съм нисък, малко дебел, с черна коса, очите ми са кафяви…”), а личността ти. Личността е обичайния ти маниер, по който действаш в различни ситуации. В упражнението в книгата например има 240 прилагателни („аналитичен”, „ колеблив”, „непретенциозен” и пр.). Тези прилагателни описват твоите черти на личността.
- Намери човек, който те познава добре и го помоли да те опише също с 10 прилагателни имена каква личност си, но не му показвай твоя списък.
- Сравни двата списъка. Оцени дали ти беше трудно да се описваш и попитай твоя приятел дали същото е изпитвал и той. Виж какви са разликите, колко големи са отклоненията между твоето мнение и това на твоя приятел.
Това упражнение може би ще покаже, че начинът по който се виждаш не е идентичен на начина, по който те възприемат другите. Твоята собствена личност е повлияна от генетични фактори, но така също и от житейски обстоятелства. Сигурно е едно – твоята личност насочва поведението ти в определени посоки. Затова, когато се познават личностните качества е възможно да се прогнозира в някаква степен и посоката на поведението.
Прочети повече: Как да определиш ценностите си.