Практиката познава редица примери за мениджъри, които уж изискват определени неща от своите сътрудници, а самите те вършат точно обратното.
Подобно поведение е проява на двоен стандарт в работните отношения и обикновено води до разочарование и понижена мотивация на служителите.
Компетентните лидери знаят добре това и се стремят да практикуват т.нар. “управление с личен пример”, при което поемат пълна отговорност за своите действия. Нека разгледаме този начин за управление.
Управление с личен пример
Преди да разясним какво е управление с личен пример, нека първо дадем няколко примера за това какво не е управление с личен пример.
Например:
- Ръководител изисква от подчинените си да не посещават социални мрежи в работно време, но самият той не спира да сърфира в тях.
- Ръководителят настоява сътрудниците му да идват по-рано на работа или да остават до по-късно, но самият той закъснява сутрин или си тръгва преди края на работния ден.
- Ръководителят обяснява как фирмата е в затруднено финансово положение и няма пари за увеличение на заплатите, след което си купува чисто нов автомобил или някакви други скъпи материални придобивки.
С противоречието между думи и дела ръководителят отправя към сътрудниците си следното послание: “Правете каквото ви казвам, а не каквото правя.” Подобно поведение дава лош пример на хората, може да бъде особено деструктивно и определено не е проява на силно лидерство.
Управлението с личен пример е точно обратното на примерите от по-горе. То е да действаш по начин, който показва на останалите как да действат.
В идеалния случай, всеки мениджър трябва да бъде и лидер – да не разчита единствено на формалната си власт, която има в организацията, а да вдъхновява хората си към всеотдайна работа и високи резултати.
В това отношение личният пример е много важен. Ако ръководителят дава максимума от себе си, за да показва пътя на своите хора, той ще печели доверието и уважението им и те най-вероятно ще са много по-склонни да го следват.
Как да се управлява с личен пример?
Ако си ръководител, който има сътрудници на пряко подчинение, ето няколко начина да управляваш ефективно с личен пример:
- “Изцапай си ръцете” с работа. Въпреки, че основната роля на ръководителя е да дава указания как да се върши работата, а не да я извършва, поемането на някаква част от реалната работа печели доверие сред сътрудниците и им показва нагледно към какви стандарти да се придържат.
- Спазвай обещанията си. Добрият лидер изпълнява поетите ангажименти към служители, шефове и контрагенти. Той се придържа към високи етични стандарти на поведение и не дава обещания, които не може да изпълни.
- Ориентирай се към високи резултати. Ръководител, който управлява с личен пример е посветен на качествената работа и спазването на сроковете, без компромиси и оправдания. Той си служи с делегиране, когато се налага, за да се завършат работните задачи както трябва.
- Поемай отговорност за провалите. Неуспехите и грешките са част от работното ежедневие, но добрият лидер поема лична отговорност за тях, когато те възникнат. Това печели уважението и лоялността на сътрудниците.
- Бъди честен. Да се работи искрено и честно, без лицемерие и измама, е основен път към удовлетворение на работното място. В служебните отношения не бива да има място за лъжи.
- Създай и поддържай стандарти за работа. Стандартите са официални фирмени документи, които подпомагат хората за качественото изпълнение на техните задачи. Стандарти може да се въведат за почти всичко – за обслужване на клиенти, за качество, за комуникация и т.н. Ако лидерът следва стандартите, и служителите ще ги спазват, което на свой ред се отразява позитивно на общата ефективност.
- Разрешавай бързо конфликтите. Лидер, който оставя служителите си сами да разрешават помежду си различните конфликти на работното място, рискува да създаде работна атмосфера, изпълнена с напрежение и подозрение, че не е достатъчно заинтересован към хората си. Добрият лидер участва като арбитър в справянето с конфликти, за да не поставят пречки пред качествената и експедитивна работа.
- Уважавай хората си. Всеки служител е полезен с нещо в работата и поради това заслужава уважение, дори и да е на ниско ниво в йерархията. Добрият лидер поддържа уважителна комуникация с всички, задава въпроси, стреми се да разбере проблемите на хората и ги окуражава да дават най-доброто от себе си.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.В резюме
Управлението чрез личен пример е да действаш по начин, който показва на останалите как да действат.
Да ръководиш и водиш с личен пример не е толкова трудно, колкото може да звучи. Но не е и съвсем лесно. Изисква се силен характер и поемане на пълна отговорност да се правят правилните неща в точното време.
Прочети повече: Автентично лидерство.