Търпение, предпазливост и уравновесеност са умения, които помагат да мислим, преди да действаме.
Според позитивната психология, известни са 6 добродетели и 24 сили за щастие. Търпението, предпазливостта и уравновесеността са една от тези сили, част от добродетелта “Умереност”, свързана с използването на разума, за да не прекаляваме и да живеем балансирано.
Какво значи да си търпелив? Какво значи да си предпазлив? И какво значо да си уравновесен? Ти такъв човек ли си? И ако не си, как да станеш такъв?
Що е “търпение”, “предпазливост” и “уравновесеност”?
Да започнем с дефиниция за “търпение”.
Търпение е способността да чакаме или да продължаваме да вършим нещо въпреки трудностите.
А ето какво е “предпазливост”?
Предпазливост е способността да се владеем и действаме дисциплинирано чрез използване на разума. Предпазливост е също и да сме внимателни относно ситуации, свързани с риск.
Търпеливият, предпазлив и уравновесен човек си изработва защита към външните и вътрешни заплахи, претегля плюсовете и минусите на решенията, които взема и при избора отчита интересите си.
Такъв човек не бърза да действа, а иска първо да помисли, за да е напълно сигурен в избора си.
Търпение, предпазливост, уравновесеност и щастие
Защо трябва да сме търпеливи, предпазливи и уравновесени?
Търпеливите и уравновесени хора по-успешно устояват на поривите. Те са по-малко уязвими на импулсивни решения и по-солидно градят бъдещето си.
Да сме предпазливи означава да не изричаме думи и да не се впускаме в действия, за които по-късно ще съжаляваме. Известни са много случаи, в които поради изтървана не на място дума или сторена необмислена постъпка влошаваме и дори прекратяваме за цял живот важни взаимоотношения.
Уравновесеността и предпазливостта понякога водят до отлагане на някои решения, които са плод на премерен избор, а не на импулсивни пориви. В това се състои силата им – не в бързите, а в качествените решения. В съчетание с вкус към предизвикателства и оптимизъм, търпеливостта и уравновесеността могат да се отплатят щедро.
Ето защо, ако искаме да се радваме на добър живот и да вървим уверено по пътя към щастието, следва да полагаме определени усилия да развиваме Търпението, предпазливостта и уравновесеността си.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Търпелив ли си? Предпазлив ли си? Уравновесен ли си?
И така, търпението, предпазливостта и уравновесеността са сила, с чиято помощ да мислим, преди да действаме.
В тази връзка, полезно е човек да си зададе въпроса “Аз търпелив ли съм? Предпазлив ли съм? Уравновесен ли съм?”
Ето няколко въпроса, които ще ти помогнат да разбереш това, особено ако се сравниш с обкръжението си:
- Мога ли спокойно да изтърпя период на изчакване на нещо?
- Успявам ли лесно да устоявам на поривите си?
- Правя ли дългосрочни планове за бъдещето?
- Мога ли да излушам спокойно човек, който ме дразни?
Ако повечето отговори на тези въпроси са “Да”, значи най-вероятно си търпелив и уравновесен човек.
Как да станеш по-търпелив, предпазлив и уравновесен?
Как да станеш по-търпелив, предпазлив и уравновесен?
Ето няколко идеи:
- Започни да планираш. Погледни на живота си не като на спринт, а като на маратон. Определи няколко важни стратегически цели, които желаеш да постигнеш в професионален и личен план, след което започни да работиш за осъществяването им.
- Управлявай по-добре времето си. Не обръщай внимание само на спешните неща, насочи се към по-малко на брой, но за сметка на това важни дейности и задачи. За тези важни неща, планирай си време, в среда без прекъсване, за да ги вършиш. Това ще ти даде чувство на повече ред и контрол.
- Изслушай човек, който обикновено те дразни. Отдели време да изслушаш внимателно събеседника си, овладей емоциите си, заинтересувай се от думите му, прояви емпатия.
- Наблюдавай как общуваш с хората. Добър и внимателен слушател ли си? Говориш ли и ти на свой ред? Полезно е да се запознаеш с основните стилове за общуване, които ще ти дадат насоки за правилното поведение в различни ситуации.
- Съсредоточи се върху нещо дребно. Например, наблюдавай дълго време някаква природна гледка, нарисувай или оцвети картина, изчисти до блясък стаята си…Нищо не те кара да бързаш, така че защо не се фокусираш върху дейността си и не се насладиш на всеки миг?
- Играй шах. Разбира се, можеш да играеш и друга мисловна игра, но шахматът е една от най-добрите. Той развива умението да се мисли, преди да се действа. Виж какво мисли Бенджамин Франклин за поуките от шаха. Ако предпочиташ игрите с карти, покерът е една отлична алтернатива.
В резюме
Търпението, предпазливостта и уравновесеността са една от основните сили, които трябва да развием, за да живеем по-пълноценно и щастливо.
Всеки би могъл да се научи да бъде по-търпелив, предпазлив и уравновесен, стига да желае това. Ако човек забави малко ритъма си и гледа по-дългосрочно на нещата от живота, той ще съумява да мисли, преди да действа, с което рядко ще бъде сварван неподготвен.
Прочети повече: Самообладание. Как да бъдем господар на самите себе си.