Някои хора притежават черти на личността, които им пречат да постигат разбирателство или сътрудничество с околните.
Сред всички отрицателни личностни черти, психолозите са идентифицирали три, които са с най-негативно влияние. Това са нарцисизмът, макиавелизмът и психопатията.
Всяка от тези черти сама по себе си е отрицателна, но комбинацията от трите става буквално токсична. Неслучайно въпросните три личностни характеристики са известни като “Тъмна триада”, заради злонамерената енергия, която излъчват.
Тъмна триада
Тъмната триада е термин, който обикновено не се използва на работното място или у дома, но е известен в света на психологията. Формулиран е за пръв път от психолозите от University of British Columbia Делрой Паулхус и Кевин Уилямс през 2002 г.
Тъмната триада се отнася до три различни в концептуално отношение, но свързани една с друга черти на личността:
- Нарцисизъм. Хората с тази черта са егоисти, арогантни, лишени от съпричастност и свръхчувствителни към критика.
- Макиавелизъм. Хората с тази черта са манипулативни, двулични, водени изцяло от личния интерес, без чувства и морал.
- Психопатия. Хората с тази черта не изпитват угризения и имат променливо или антисоциално поведение.
Тъмната триада е представена на диаграмата по-долу:
Не е установена силна връзка между трите черти от Тъмната триада и наследствеността. По-скоро, личността се формира от социалната среда и условията на живот.
Все пак, в някаква степен нарцисизмът и психопатията биха могли да са генетично вродени, докато не така стоят нещата с макиавелизма, който е социално обуславен в силна степен.
Да разгледаме по-подробно трите елемента на Тъмната триада, поведенията, които ги разкриват, както и влиянието им в живота и как могат да бъдат измерени.
1. Нарцизисъм
Нарцисизмът произлиза от древногръцката митология и по-специално от историята за красивия млад мъж Нарцис. Един ден, връщайки се от лов, той видял отражението си в една дълбока локва и се влюбил в него. Гледайки красивото си лице, разсеян и влюбен, Нарцис понечил да целуне отражението си, и се удавил.
Ето защо, нарцисизмът е синоним на нездравословно самовлюбване. Хората с висок резултат за “нарцисизъм” са себични, арогантни, неспособни на емпатия и нетолерантни към критика. Те са склонни да мислят за себе си в грандиозни краски и изпитват чувства на превъзходство и надмощие над останалите.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Макиавелизъм
Макиавелизмът води своето начало от италианския политик и дипломат от XVI век Николо Макиавели, автор на известната книга “Владетелят” (1513 г.) Книгата на Макиавели се счита за основен наръчник по хитрост и манипулация.
Ето защо, макиавелизмът е синоним на манипулация, измама и интриги. Хората с висок резултат за “макиавелизъм” са цинични, безпринципни, студени и вярват, че успех в живота е възможно да се постигне единствено чрез хитрост и за сметка на другите.
3. Психопатия
Важно е да се отбележи, че има разлика между “психопатични” черти на личността и това да си психопат. Психопатите често се свързват с извършване на брутални криминални престъпления. На свой ред психопатията, като личностна черта, е разпространена сред много хора, които съвсем не са престъпници.
Хората с висок резултат за “психопатия” имат ниски нива на емпатия – безчувствени са и не изпитват нужда от покаяние във връзка със свое лошо поведение. Това са импулсивни и непредсказуеми личности, понякога агресивни, които харесват преживявания със силна “тръпка”. Имат склонност към антисоциални поведения.
Измерване на чертите на Тъмната триада
Чертите на личността от Тъмната триада се измерват с помощта на тест. В интернет има различни тестове по този модел.
Кликни тук, за да се тестуваш (тестът е на английски). Този тест дава графика с оценка от 0 до 4 и резултат в персентили за всяка от трите черти на личността.
През 2010 г. психолозите Питър Джонасън и Грегъри Уебстър разработват тест, наречен „Мръсна дузина“ – методология с 12 елемента за цялостно измерване на Тъмната триада.
Дванадесетте въпроса Джонасън и Уебстър са:
- Склонен съм да манипулирам други хора, за да си проправя пътя.
- Използвал съм измама или лъжа, за да си проправя пътя.
- Използвал съм ласкателство, за да си проправя пътя.
- Склонен съм да експлоатирам други хора за собствена изгода.
- Не изпитвам угризения за действията си.
- Не се замислям прекалено за моралността на моите действия.
- Склонен съм да бъда безчувствен или груб.
- Склонен съм да бъда циничен.
- Искам другите да ми се възхищават.
- Искам другите да ми обръщат внимание.
- Стремя се към престиж или статус.
- Очаквам другите да ми правят услуги.
Джонасън и Уебстър оценяват всеки въпрос със скала от 1 до 7, като 1 е напълно несъгласен, а 7 – напълно съгласен. По този начин, възможните резултати за Тъмната триада са от 12 до 84, като колкото по-висок е резултатът, толкова по-силно изразена е Тъмната триада в съответния човек.
Приложение на Тъмната триада
Познанието за Тъмната триада може да се използва в различни ситуации, например:
- Справяне с нарциси. Оглеждай се за хора, които вършат неща просто заради външния ефект и да бъдат забелязани, не толкова за благото на другите. Оглеждай се и за хора, които си приписват чужди идеи за свои, за да изпъкнат, използват твърде често думата “Аз” вместо “Ние” и се опитват да доминират в груповите дискусии. Ако се налага да влезеш в конфронтация с нарцис, бъди готов за битка с аргументи и факти. Подчертавай, че нарцисът е зависим от околните (колеги, членове на семейството) – това би следвало да повиши уважението и разбирането му към тях.
- Справяне с макиавелисти. Оглеждай се за хора, които винаги намират оправдания за поведението си, които показват различно лице пред различни хора и които не приемат “Не” за отговор и постоянно настояват на своето. Твърде вероятно е подобни хора да са с висок резултат на “макиавелизъм”. Ако се налага да влезеш в конфронтация с макиавелист, бъди максимално конкретен относно поведението му и отбележи как подобно поведение пречи на теб или другите (например колеги на работа, членове на семейството или др.)
- Справяне с психопати. Оглеждай се за хора, които проявяват агресивно поведение, внезапни изблици на гняв, обиди към околните. Често това може да се забележи лесно – вербални нападки, повишение на тон или гримаси спрямо някого са примери за проява на психопатия. Ако се налага да влезеш в конфронтация с психопат, бъди емоционално стабилен и се фокусирай към изясняване на причините за подобно поведение. Използвай задаване на въпроси и активно слушане, за да изясниш истинските причини за подобно поведение.
Не за всеки е лесно да се справя с негативни или деструктивни поведения, характерни за Тъмната триада. Работи върху изграждане на емоционална стабилност, умения за ефективна комуникация, умения за управление на конфликти и познание на езика на тялото
В резюме
Тъмната триада е комбинация от три черти на личността:
- Нарцисизъм;
- Макиавелизъм;
- Психопатия.
Когато забележиш поведения, свързани с Тъмната триада, следва да реагираш смело и без отлагане, в противен случай има риск от сериозни щети и негативни странични ефекти за микроклимата и взаимоотношенията между хората.
Прочети повече: Модел OCEAN. Големите пет черти на личността.