Делегирането е една от ключовите концепции в управлението. Всеки мениджър трябва да умее да делегира в правилните ситуации.
Обратното на делегирането е микроменажирането. Да се месиш непрекъснато в работата на служителите и да проверяваш всяка тяхна стъпка или решение не е разумна стратегия за управление.
Ивестни са примери за различни подходи за успешно делегиране. Един подобен пример дава небезизвестният Уорън Бъфет, със своите три правила за делегиране. Нека ги разгледаме.
Трите правила за делегиране на Бъфет
Уорън Бъфет е легендарен американски инвеститор, собственик на инвестиционна компания “Бъркшър Хатауей” и един от най-богатите хора на Земята. Неговата компания притежава десетки фирми, в които работят стотици хиляди мениджъри и служители.
Уорън Бъфет е разбрал, че за да ръководи и разширява една фирма, човек трябва да усвои умението да делегира права на другите.
Естествената нагласа е да се опиташ да контролираш всяко събитие и свързаните с него хора. Но микроменажирането на прекалено много задачи е все едно да жонглираш с твърде много топки едновременно – изтървеш ли една, изтърваваш всичките.
Бъфет смята, че е чиста глупост от негова страна да си мисли, че може да управлява всички фирми, които притежава. Ето защо, за да бъде свършена работата компетентно, той делегира, при това не само задачата, а и цялата работа. Както се изразява самият той, делегира до степен на абдикиране.
Уорън Бъфет е разработил три правила, към които се придържа, за да делегира по-успешно:
- Използвай компетентността на хората;
- Насърчавай чувството за собственост на хората;
- Делегирай само на почтени хора.
Трябва да се отбележи, че Бъфет делегира главно на изпълнителни директори на компании. Той не работи пряко с отделни служители по-ниско в йерархията. Въпреки това, правилата му за делегиране са полезни за повечето ситуации.
Да разгледаме по-подробно трите правила за делегиране на Бъфет.
1. Използвай компетентността на хората
Във всяка фирма има мениджъри и служители, които притежават висока компетентност. Тези хора разполагат със силно специализирани знания, умения, а така също и ценен практически опит.
Като мениджър, Бъфет осъзнава, че самият той далеч не е в състояние да достигне подобна висока компетентност. Той смята, че служителите му са експерти, следователно трябва да им бъде позволено да правят онова, в което са най-добри, без той да им се бърка.
За Бъфет ролята му на мениджър е да вдъхновява служителите да проявяват най-добрите си качества в работата. Като делегира, Бъдет е по-скоро в ролята на водач на група, а не надзирател на роби.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Насърчавай чувството за собственост на хората
Уорън Бъфет открива, че компетентните мениджъри и служители обичат да бъдат оставени да ръководят “своите” фирми или отдели така, както намерят за добре.
Ето защо, Бъфет насърчава чувството за собственост на хората си да мислят за фирмите си като за свои собствени.
Резултатът от подобна практика е, че така хората са с по-висока мотивация и ентусиазъм, работят по-упорито и се грижат нещата във фирмата да вървят добре. За тях това е въпрос на чест.
3. Делегирай само на почтени хора
Бъфет осъзнава, че за да има ефект пълното делегиране, е нужно мениджърите и служителите да са не само компетентни и ентусиазирани, но и максимално почтени.
С други думи, хората, на които се делегира, трябва да са абсолютно честни. Ако не са честни, те могат да използват своята компетентност и ентусиазъм, за да направят злоупотреби, с които да ощетят собственика и всички останали.
Темата за честността присъства неизменно в професионалния и личен живот на Уорън Бъфет и той я нарича една от ключовите черти на характера, към които трябва да се стремим.
В книгата “Уорън Бъфет и тайните на мениджмънта” от Дейвид Кларк и Мери Бъфет е приведен цитат от Уорън Бъфет в тази връзка:
“Не ти трябва да правиш бизнес с хора, които имат нужда от договор, за да бъдат мотивирани да действат.”
В света на бизнеса служител, който е абсолютно честен, е сигурна печалба.
В резюме
Правилата на Бъфет за делегиране са доста прости:
- Използвай компетентността на хората;
- Насърчавай чувството за собственост на хората;
- Делегирай само на почтени хора.
Ако искаме фирмата да се разраства и работата да върви, трябва да делегираме.
Прочети повече: Ефективно делегиране. Защо, кога, какво и как?