Известна е максимата, че един мениджър е толкова добър, колкото са неговите служители.
Ако мениджърът разполага с добри подчинени, работата ще върви успешно, но ако хората му са некомпетентни, немотивирани или дори подривни, подобен мениджър ще се сблъсква с огромни трудности.
Ето защо, в процеса на подбор на кандидати за работа от решаващо значение е да бъдат привлечени добри служители. Но какви точно качества и черти трябва да се търсят в хората, за да е сигурно, че ще се окажат подходящи нови попълнения?
Трите ключови черти на личността при подбор на персонал на Бъфет
Уорън Бъфет е легендарен американски инвеститор, собственик на инвестиционна компания “Бъркшър Хатауей” и един от най-богатите хора на Земята. Неговата компания притежава десетки фирми, в които работят стотици хиляди мениджъри и служители.
Инвестиционната стратегия на Бъфет е да купува добри акции и да ги държи дълго време. Същата проста схема той прилага и при подбора на персонал.
Бъфет твърди, че има само три неща, които трябва да се търсят в хората:
- Интелигентност;
- Енергичност;
- Почтеност.
Нека разгледаме по-подробно всяка от трите личностни черти и каква е логиката, която се крие зад тях.
1. Интелигентност
Интелигентността е първата черта на личността, която Бъфет смята, че има ключово значение при подбора. Защо?
Ако човек е интелигентен, той ще може по-бързо и по-задълбочено да развие своята компетентност. Ще успее да натрупа нужните знания и умения, с помощта на които да допринася за организацията си.
Интелигентността е лесна за разпознаване по време на подбор. Достатъчно е да се наблюдава:
- Какво учебно заведение е завършил кандидатът и с какъв успех? Какви допълнителни дипломи и сертификати има?
- Как се държи по време на интервюто за работа?
- Проявява ли здрав разум или идеите му са нереалистични?
- Вписва ли се в цялостната картина?
При равни други условия всеки нормален мениджър от нормална организация би предпочел да работи с интелигентни служители, а не с тъпи.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Енергичност
Енергичността, или наричана от Бъфет още “инициативност”, е втората черта на личността, която според Бъфет има ключово значение при подбора. Защо?
Ако човек е енергичен, той ще влага жар и ентусиазъм в работата. Ще има по-висока мотивация да постига резултати, както и по-висока ангажираност към всичко, което се случва във фирмата. Такъв човек няма непрекъснато да чака шефа му да му дава заповеди, а ще е способен да действа относително самостоятелно и автономно.
Енергичността също е лесна за разпознаване по време на подбор. Достатъчно е да се наблюдава:
- Притежава ли кандидатът енергия на чисто човешко ниво, която да се усеща по време на интервюто?
- Предоставя ли кандидатът аргументи, в които да личи страстта му към работата и високите постижения в бивши негови местоработи?
- Говори ли ентусиазирано, вълнува ли се от възможността, личи ли неговото желание да работи?
- Оставя ли впечатление, че има вътрешен локус на контрол и че иска сам да контролира съдбата си – да е самостоятелен, инициативен, отговорен?
При равни други условия всеки нормален мениджър от нормална организация би предпочел да работи с енергични и проактивни служители, а не с пасивни и неинициативни.
3. Почтеност
Почтеността е третата черта на личността, която според Бъфет има ключово значение при подбора. Според Уорън Бъфет, почтеността е най-важното от трите качества. Защо?
Темата за почтеността и честността присъства неизменно в професионалния и личен живот на Уорън Бъфет и той я нарича една от ключовите черти на характера, към които трябва да се стремим.
Бъфет предупреждава, че могат да се наемат хора, които притежават интелигентност и енергичност, но:
“Ако те не притежават почтеност, другите две неща ще ви провалят. Замислете се и ще установите, че е точно така. Ако наемете човек, който не е почтен, вие ще искате той да е глупав и мързелив.”
Ако не е честен, даден служител може да използва своята компетентност и ентусиазъм, за да направи злоупотреби, с които да ощети собственика и всички останали. Непочтеният човек е заплаха за организацията.
Ето защо, почтеността е ключовият фактор за Бъфет.
Почтеността е и най-трудната за установяване черта на личността (от трите). За целта, е нужно да се наблюдава:
- Уверено ли се държи кандидатът по време на интервюто, без да е арогантен?
- Гордее ли се с резултатите и постиженията си?
- Отдава ли признание на другите във връзка със своите успехи?
- Признава ли, че не разполага с всички отговори?
Ако отговорът на въпросите е “да”, този човек ще дава всичко, за да не се провали, а по презумпция няма да провали и своя мениджър и колегите си.
В резюме
Трите ключови черти на личността, на които следва да се обръща най-голямо внимание при подбор на персонал според Уорън Бъфет, са:
- Интелигентност;
- Енергичност;
- Почтеност.
Тези три неща са първите качества, които трябва да се търсят при назначаване или повишаване на хора.
Прочети повече: Качества на личността или поведение? На какво да се обърне повече внимание в интервю с кандидати за работа?