1. Направих ли достатъчно добро проучване?
Вълнението да започнат нов бизнес може да направи предприемачите твърде нетърпеливи и припряни. Водени от погрешното схващане, че ще се изпусне точният момент, ако бизнесът не се започне СЕГА, подобна припряност често води до недоглеждане на някои важни стъпки, особено в областта на предварителното проучване.
Проучването, без значение дали става дума за потенциалните пазари, дейността на конкуренцията, финансовите аспекти на бизнеса или методите на маркетинг, е от основна важност, когато се съставя реалистичен и изчерпателен бизнес план за стартиране на всеки нов бизнес.
В същото време, твърде обширното проучване може да доведе до фатално забавяне. Много потенциални бизнеси си остават точно такива – “потенциални”, безжизнени под бремето и тревогите, свързани с прекомерно обширното проучване.
Как можеш да откриете златната среда по отношение на проучванията?
Направи план за провеждане на проучване, като на лист хартия опишеш всички точки, които се нуждаят от вниманието ти. За всяка точка запиши твоето мнение и впечатления. Дискутирай тези точки с двама-трима твои познати, които вече имат собствен бизнес и събери техните мнения. Не се обръщай към хора, за които знаеш, че ще се съгласят с всичко, което твърдиш!
2. Реалистично ли гледам на заплахите?
Отвори която и да е книга за предприемачеството и ще откриеш, че думата „риск” присъства още в самото й начало. Всеки нов бизнес носи елементи на риск. Често това е рискът, който предхожда революция в определен бранш и това е именно революцията, която би могла да донесе огромен бизнес успех.
В същото време, има разлика между понятията „риск” и „безотговорност”. Разбира се, всеки бизнес може да се провали, но следва предварително да си наясно с вероятността от провал, което ще помогне за избягване на личните драми. Именно това означава “да поемеш риск”. Безотговорност би било ако изобщо не се замисляш за възможните неудачи.
Когато хората, които поемат риск не успеят, те продължават напред, захващайки се с нещо ново. Когато обаче се провалят безотговорни хора, те губят всичко и се връщат обратно към наемния труд.
Един класически сценарий за предприемач е човек, който е попаднал на най-уникалната и размазваща бизнес идея, която някога се е раждала на този свят. „Това е всичко, от което има нужда Светът. Никой до този момент не го е правил по този начин!”, ще чуеш да казва предприемачът. А защо никой не го е правил досега?
Уникалните, размазващи бизнес идеи са нещо страхотно. Уви, те рядко се превръщат в успешен бизнес. Много по-добре е да правиш това, което са правили и други, да се учиш от грешките им и да го правиш по-добре.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.3. Готов ли съм да работя самостоятелно?
Да работиш сам за мнозина е еквивалент на най-голямото щастие на земята. В същото време, за други, това е самотно, изолирано и деструктивно занимание.
Преди да започнеш да работиш самостоятелно, опитайш да се погледнеш отстрани и да прецениш своите силни и слаби страни. Като за начало, задай си следните въпроси:
- По какъв начин поведението ми може да саботира моя бизнес?
- Добре ли се справям със самостоятелното разрешаване на проблеми?
- Ще имам ли контакт с достатъчен брой хора тази седмица?
- Как ще правя разграничението между работа и почивка?
4. Мога ли да се справям добре с административната работа и в същото време да развивам добре бизнеса си?
„Как попаднах в тази ситуация?” е едно от най-често срещаните оплаквания от предприемачи, които са се захванали с малък бизнес. Минали са само няколко месеца в бизнеса и оптимизмът, който е властвал преди старта е заменен с купчини от бумаги и дълги списъци от типа на „Да не забравя да…”
В подобен момент времето си върви, успехите са малко, а административната работа от сорта на водене на документация, ходене до пощата или банката е твърде голяма.
Това може да се дължи на недостатъчно добро обмисляне на механизмите за правене на бизнес, недостатъчно внимание към някои предварителни сигнали, а най-често – на липсата на предварително формулирани процедури за работа.
Книгата на Майкък Гербер, „Е-Митът” (The E-Myth) е чудесна в това отношение и ако съветите в нея се спазват с последователност, могат да бъдат добра отправна точка за справяне с подобни проблеми.
Този момент убягва от вниманието на мнозина. Не се оставяй да те победи. Бори се с него и ще си върнеш контрола върху бизнеса. Ако се нуждаеш от външна помощ, можеш да обмислиш възможността да привлечеш за кратко съветник или консултант.
5. Разполагам ли с достатъчно финансови резерви?
Масовата практика показва, че стартиращите бизнеси страдат от липсата на финансиране. Повечето от тях просто не разполагат с достатъчно резерви, за да оцелеят по време на периода на първоначално развитие.
Разбира се, от време на време четем или чуваме за фирми, които без пукната пара започват дейността си и постигат големи успехи. Но замислял/а ли си се някога защо това звучи толкова интересно?
Представи си, че се опитваш да развиваш своя бизнес, да търсиш клиенти и да рекламираш и в същото време си изнервен/а до безкрайност дали ще си в състояние да заплатиш следващия си наем. Това е неприятно не само в личен план. На всички твои клиенти и партньори ще стане ясно, че си в силно затруднено положение.
Суровата реалност е, че малцина биха пожелали да правят бизнес с човек, на който отдалеч му личи, че е на ръба на провала. Ето защо, задължително се погрижи да разполагаш с достатъчно финансови средства, за да „оцелееш” в бурята.
В заключение
Много се говори за високия процент фирми от малкия бизнес, които стартират дейността си и след това се провалят.
Не позволявай на твоята фирма да се превърне в статистика! Направи си домашното, подготви се добре и можеш да започнеш най-хубавото пътуване на живота си!
Прочети повече: 10 глупави грешки, които допускат соло предприемачите.