Много хора смятат, че имат един-единствен мозък и мислят, че този мозък е местоположението на техните когнитивни способности.
В действителност в човешкия череп съществуват не един, а цели три мозъка, според класическата теория за триединния мозък.
Да разгледаме тази теория.
Теория за триединния мозък
Теорията за триединния мозък е предложена през 1952 г. от Пол Маклийн – психолог и учен от САЩ, който я представя в книгите си “A Triune Concept of the Brain and Behaviour” (1973) и “The Triune Brain in Evolution” (1990).
Според Маклийн, човешкият мозък е триединен, т.е. състои се от три отделни мозъка, всеки от които изпълнява специални функции, като те действат едновременно във вид на “команден център”.
Трите мозъка по теорията на Маклийн са:
- Влечугов (стволов) мозък;
- Бозайнически (лимбичен) мозък;
- Човешки (неокортексов) мозък.
Маклийн разглежда всеки от трите мозъка като самостоятелно съзнателен, като в хода на човешката еволюция към всеки предходен се добавя последователно всеки следващ и това води до усъвършенстването на човека като биологичен вид.
Важно е да се осъзнае, че триединният мозък контролира всяка форма на поведение, била тя съзнателна или несъзнателна. Всяко едно наше действие, като започнем от простото чесане по главата и завършим до съставянето на сложна компютърна програма или композирането на симфония, е контролирано и насочвано от мозъка.
Нека разгледаме по-подробно всеки от трите мозъка по теорията на Маклийн.
1. Влечугов (стволов) мозък
Влечуговият мозък, известен още и като “стволов”, е първият мозък по теорията за триединен мозък на Маклийн.
Мозъчният ствол свързва гръбначния мозък с другите части на мозъка. Дейността му протича без контрол от съзнанието. Една от най-важните функции на мозъчния ствол е координиране на работата на вътрешните органи и на скелетните мускули.
Влечуговият мозък е отговорен за най-базисните подсъзнателни инстинкти на човека, свързани с неговото оцеляване – равновесие, хранене, инстинкти за нападение, самосъхранение и поддържане на хомеостазата на тялото.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Бозайнически (лимбичен) мозък
Бозайническият мозък, известен още и като “лимбичен”, е вторият мозък по теорията за триединен мозък на Маклийн.
Лимбичният мозък е емоционалният център на човека. Той реагира на света рефлективно и незабавно, в реално време и без упражняване на мисъл. Именно от тази част на мозъка тръгват сигналите за различни други части на мозъка, които управляват нашето поведение, свързано с емоциите.
Моделите за поведение, свързани с човешките емоции, се проявяват физически чрез езика на тялото, т.е. чрез краката, ръцете, торса и лицето на човека. Тъй като бозайническият мозък управлява невербалното поведение, може да се приеме за аксиома, че лимбичното поведение е най-често искрено и на него може да се разчита – то е истинска проява на нашите мисли, чувства и намерения.
3. Човешки (неокортексов) мозък
Човешкият мозък, известен още и като “неокортекс”, е третият мозък по теорията за триединен мозък на Маклийн.
Неокортексът е мислещият мозък на човека. Маклийн го нарича “майка на изобретенията и баща на абстрактната мисъл”. Този интелектуален мозък е отговорен за познавателните процеси от по-висш порядък – изчисление, анализ, синтез, интерпретиране, усвояване на знания, както и за паметта.
Именно неокортексът е помогнал на хората да станат господстващ вид на Земята. Той представлява най-скорошната стъпка в еволюцията на мозъка на бозайниците. Способен е на комплексна мисъл, абстракция, възприятие, критическо мислене и креативност. Управлява говорните способности.
Неокортексът се разделя на две полукълба – известните ляво и дясно полукълбо на мозъка. Лявата част на човешкия мозък контролира дясната част от тялото и е отговорна за линейното, рационалното и вербалното в човека. Дясната част на човешкия мозък контролира лявата част от тялото и е отговорна за пространственото, абстрактното и артистичното в човека.
Връзки с други теории и модели
Всеки от трите отделни мозъка по теорията на Маклийн изпълнява специални функции и има своята роля в определен момент, но трите части действат и едновременно във вид на “команден център”.
Затова и казваме, че трите мозъка образуват един цял триединен мозък, а всички решения и действия на човека са повлияни от него. Следователно, триединният мозък има връзка с разнообразни аспекти на човека, с негови потребности и измерения.
Например, интересно е да се проследи връзката между трите мозъка и човешките потребности, например с йерархията на потребностите на Маслоу:
- Влечугов (стволов) мозък – свързан е главно с тялото, следователно с физиологическите потребности и потребностите от сигурност.
- Бозайнически (лимбичен) мозък – свързан е главно с емоциите и чувствата, следователно с потребностите от обвързване.
- Човешки (неокортексов) мозък – свързан е главно с ума, следователно с потребностите от уважение и самореализация.
Също така, идеята за триединния мозък има любопитни паралели с холистичната система за четирите измерения на самообновяването на човека, както следва:
- Влечугов (стволов) мозък – свързан е с физическото измерение на човека (Тяло).
- Бозайнически (лимбичен) мозък – свързан е със социално-емоционалното измерение на човека (Сърце).
- Човешки (неокортексов) мозък – свързан е с умственото измерение на човека (Ум).
- Триединен мозък – свързан е с духовното измерение на човека (Дух).
В резюме
Според теорията за триединния мозък на Маклийн, човешкият мозък се състои от три отделни мозъка, всеки от които изпълнява специални функции, като те действат едновременно като триединен мозък.
Трите мозъка по теорията на Маклийн са:
- Влечугов (стволов) мозък;
- Бозайнически (лимбичен) мозък;
- Човешки (неокортексов) мозък.
Всяко едно човешко действие е контролирано и насочвано от някоя от трите части на мозъка.
Прочети повече: Теория за четирите хумори на Хипократ.