В психологията е известна т.нар. “Теория за спирална динамика”, която очертава етапите на човешкото развитие, но се използва и за описание и по-добро разбиране на груповото и организационното развитие.
Теорията за спирална динамика изследва какво прави хората различни в тяхното поведение, ценности и гледни точки към света. Тя разглежда психологията на човека като спираловиден процес, който се разгръща чрез надграждане на нови нива на съзнание.
Нека разгледаме тази теория.
🔥 Черен Петък: Нашата най-голяма промоция 🔥
Теория за спирална динамика
Теорията за спирална динамика е създадена от професора по психология от САЩ Клеър Грейвс, който прави първа публикация за нея чрез статията си “An Emergent Theory of Ethical Behavior Based Upon an Epigenetic Model” през 1959 г. и получава по-голяма популярност след публикация в Harvard Business Review през 1966 г.
Самият термин “спирална динамика” не е откритие на Грейвс, а е дело на психолозите Дон Бек и Кристофър Коуън, които доразвиват и обогатяват неговия труд. Впоследствие, с приноси към тази теория са и изтъкнати учени като Ричард Докинс и Михай Чиксентмихай, както и философа Кен Уилбър.
За какво става дума?
През 40-те години на XX век Ейбрахам Маслоу публикува своята теория за йерархията на потребностите, в която подрежда човешките потребности в пирамида.
Клеър Грейвс е съвременник на Маслоу и първоначално се опитва да провери доколко валидни са изводите му. Постепенно обаче, след повече от 20 години на изследвания с помощта на хиляди участници, Грейвс успява да направи психологически открития, които навлизат на по-дълбоко ниво от пирамидата на потребностите на Маслоу.
Грейвс търси отговор на въпроса какво прави хората различни в тяхното поведение, ценности и гледни точки към света и открива, че съществуват специфични нива на развитие на човешките ценности, които той нарича “нива на съществуване”.
Грейвс твърди, че човешките същества се развиват чрез поредица от “нива” (поведенчески състояния), като на всяко ниво човек се учи и действа по начин, който е в съответствие с това конкретно ниво.
Клеър Грейвс дефинира осем отделни нива на съществуване, като на всяко дава кодове с букви, които символизират неврологичната система, на която се основава нивото и екзистенциалните проблеми, свързани с него. Първите нива на съществуване са по-прости, след което с всяко следващо стават все по-комплексни. По-късно, други изследователи кодират осемте нива с цветове, за по-лесно разпознаване и отличаване.
Осемте нива на съществуване и съзнание според теорията за спирална динамика са:
- Инстинктивен Аз;
- Магически Аз;
- Импулсивен Аз;
- Праведен Аз;
- Успешен Аз;
- Чувствителен Аз;
- Интегрален Аз;
- Холистичен Аз.
На всяко от тези нива, човек има за цел да открие истината за начина, по който трябва да живее. В началото той търси просто оцеляване, а след това сигурност, власт, вътрешен мир, материални уводолствия, удовлетворяващи взаимоотношения, себеуважение, баланс.
Всеки път, когато прави стъпка нагоре към поредното ниво, човек си мисли, че на него ще открие истината за живота, докато не установи, че това не е така. Всяко ниво на съществуване го оставя объркан – едни проблеми се решават, но се разкрива нов пласт от проблеми, които очакват своето решение. Това пътуване никога не спира.
Да разгледаме всяко от осемте нива на съществуване по теорията за спирална динамика на Грейс по-подробно.
1. Инстинктивен Аз
Инстинктивният Аз е първото и най-ниско ниво на човешко съзнание, свързано с идеята за оцеляване. На това ниво човек се стреми да оцелее и е фокусиран към най-насъщните си биологични нужди.
Код на Грейвс: A-N. Цвят: бежов.
Инстинктивният Аз е архаичен, базисен, автоматичен и инстинктивен човек. Екзистенциалният му проблем е свързан с поддържане на физиологична стабилност. Мотото му е “Прави каквото трябва, само остани жив.”
На подобно ниво на съзнание личност на практика няма. Учещата система е основана на привикване и адаптиране към условията на средата. Не съществува съзнателна ценностна система, ценностите са изцяло реактивни.
Хората на това ниво се организират помежду си чрез стадно поведение. По-силните съчувстват на по-слабите, защитават ги и вземат всички решения, а останалите ги следват. Комуникацията между хората е трудна и всичко, свързано с нея, касае оцеляването.
В ситуации на изключителен стрес и застрашаващи живота обстоятелства човек може да регресира до това ниво.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Магически Аз
Магическият Аз е второто ниво на човешко съзнание, свързано с идеята за сигурност.
Код на Грейвс: B-O. Цвят: лилав.
Магическият Аз е племенен, магичен и мистичен човек. Чрез ритуали той се обръща към богове и висши сили и ги моли за закрила. Екзистенциалният му проблем е свързан с постигане на относителна сигурност. Мотото му е “Направи духовете щастливи, а племенното гнездо – безопасно.”
На подобно ниво на съзнание учещата система е основана на класическото кондициониране – индивидът учи чрез асоциации и причинно-следствени връзки между отделните неща. Ценностната система е в духа на традиционализма.
Хората на това ниво се организират в племена – затворени социални единици, в които се чувстват защитени. Готови са да се жертват за благото на племето. Комуникацията е двупосочна – отгоре-надолу и отдолу-нагоре. Лидерът винаги е прав, опозиция не се толерира.
3. Импулсивен Аз
Импулсивният Аз е третото ниво на човешко съзнание, свързано с идеята за енергия и власт.
Код на Грейвс: C-P. Цвят: червен.
Импулсивният Аз е егоцентричен, експлоататорски, импулсивен и непокорен човек. Стреми се към власт, слава и отмъщение. Вярва, че чрез сила може да получи това, което иска. Екзистенциалният му проблем е свързан с живот в самоосъзнаване. Мотото му е: “Бъди това, което си и прави, каквото искаш.”
На подобно ниво на съзнание учещата система е базирана на оперантното кондициониране – индивидът учи най-добре, когато е възнаграждаван за наученото. На върха в ценностната система стои властта.
Хората на това ниво се организират в системи, които се управляват от онзи, който е най-високо в йерархията. Всички социални отношения са ориентирани към властта, а честа практика за упражняването й е принципа “разделяй и владей”.
Комуникацията е строго отгоре-надолу. Хората на по-високите нива осъществяват постоянен контрол върху онези от по-ниските нива. Заповедите са ефективни дотолкова, доколкото са обвързани с наказания. Логиката и убеждаването не играят роля.
4. Праведен Аз
Праведният Аз е четвъртото ниво на човешко съзнание, свързано с идеята за ред и вътрешен мир.
Код на Грейвс: D-Q. Цвят: син.
Праведният Аз е абсолютист, покорен, целенасочен и авторитарен човек. Той следва правилата и се стреми да изпълнява отредената му роля по най-добрия възможен начин, за да познае истината. Екзистенциалният му проблем е свързан с постигането на вечен покой на ума. Мотото му е “Животът има смисъл, посока и цел, които са предварително предначертани.”
На подобно ниво на съзнание учещата система е базирана на избягването – индивидът учи най-добре, когато е наказван за грешките си. Без наказания, някои хора изобщо могат да се учат. Повечето религиозни ценности са дълбоко вкоренени. В ценностната система доминират правила и догми.
Това е ниво на конвенционалното общество, на което са определени нормите за добро и зло. Традициите се уважават и хората стриктно се придържат към правилата, процедурите и структурите, които са изградили. За пръв път се появява концепцията за “отложено удоволствие”: ако спазваш всички правила в живота, ще бъдеш възнаграден по-късно.
Комуникацията между хората тече отгоре-надолу и хоризонтално. Важно е тя да е постоянна – хората очакват да знаят какво трябва да правят. Интуицията и чувствата не са от значение.
5. Успешен Аз
Успешният Аз е петото ниво на човешко съзнание, свързано с идеята за успех.
Код на Грейвс: E-R. Цвят: оранжев.
Успешният Аз е материалистичен, стратегически, амбициозен и инвивидуалистичен човек. Стреми към автономия и постижения. Конкурентен е и обича да се състезава, за да печели материални удоволствия, награди и придобивки. Екзистенциалният му проблем е свързан с покоряване на материалния свят. Мотово му е “Действай за собствения си интерес и играй, за да спечелиш.”
На подобно ниво на съзнание учещата система е основана на очакванията – индивидът учи най-добре, когато резултатите от поведението му са свързани с очакванията да получи определена награда.
Успешният Аз се справя отлично в сфери като бизнеса, науката, медицината и изграждането на модерния свят. Той е идеален за индивидуалистичното капиталистическо общество. Истината се търси в логиката и емпиричната проверка, с помощта на които се вземат всички основни решения.
Комуникацията между хората на това ниво тече отгоре-надолу, отдолу-нагоре и хоризонтално. Хората се интересуват един от друг и искат да знаят как могат да си бъдат полезни с цел израстване в кариерата. Комуникацията често включва преговори.
6. Чувствителен Аз
Чувствителният Аз е шестото ниво на човешко съзнание, свързано с идеята за общност.
Код на Грейвс: F-S. Цвят: зелен.
Чувствителният Аз е релативистичен, персоналистичен, плуралистичен и чувствителен човек. Фокусиран е към околните и се стреми към консенсус с тях. Екзистенциалният му проблем е свързан с това как да живее най-добре с другите. Мотото му е “Търси мир вътре в себе си и изследвай границите на общността.”
На подобно ниво на съзнание учещата система разчита на наблюдението – индивидът учи най-добре, като наблюдава други хора и техните реакции.
Чувствителният Аз се откроява ясно по време на хипи вълната през 60-те години на XX век, както и се наблюдава при движения за различни права – феминизъм, расови малцинства, либерализъм, права на животните и др.
Това е ниво на развитие на обществото, при което хората вземат решения като група, но отчитайки индивидуалните различия. Комуникацията е във всички посоки с акцент върху търсене на консенсус и чувствителност към емоциите и потребностите на другите.
7. Интегрален Аз
Интегралният Аз е седмото ниво на човешко съзнание, свързано с идеята за синергия.
Код на Грейвс: G-T. Цвят: жълт.
Интегралният Аз е системен, екологичен, гъвкав и концептуален човек. Стреми се към цялостност и синтез на всички предходни нива на съзнание. Екзистенциалният му проблем е да възстанови жизнеспособността на неподредения свят. Мотото му е: “Живей пълноценно и отговорно като съществото, което си и което се учиш да станеш.”
На подобно ниво на съзнание всички системи за учене са отворени и индивидът учи по всеки възможен начин, с фокус към системното мислене, тъй като индивидът осъзнава, че всичко е взаимносвързано.
Това е ниво на развитие на обществото, при което толерантността е от ключово значение. Хората си сътрудничат и подкрепят взаимно. Комуникацията се осъществява по всички възможни начини и е леснодостъпна за всеки.
8. Холистичен Аз
Холистичният Аз е осмото и най-високо ниво на човешко съзнание, свързано с идеята за цялостност.
Код на Грейвс: H-U. Цвят: тюркоаз.
Холистичният Аз е мултиизмерен и експериментален човек, който изследва всички аспекти на живота, без да отдава предпочитание към един или друг от тях. Екзистенциалният му проблем е свързан с приемане на житейски дихотомии от типа на “Животът е най-ценното нещо на света, но в същото време, моят собствен живот е маловажен.” Мотото му е: “Изживей целостта на съществуването чрез ума и духа.”
На подобно ниво на съзнание всички системи за учене са отворени и индивидът учи по всеки възможен начин.
Хората на това ниво разглеждат света като взаимносвързана система, отделните части на която взаимодействат помежду си. Всичко е свързано на макро ниво. Фокусът е върху връзката и доверието към околните.
Комуникацията е важна във всички нейни измерения. От нея произлизат консенсусът и компетентността, които се използват за благото на всички.
Изводи от теорията за спирална динамика
От теорията за спирална динамика на Грейвс могат да се направят няколко извода:
- Човешката природа не е статична и крайна. Тя се променя с промяната в условията на съществуване, при което се раждат нови нива на човешко съзнание. В същото време, старите нива на съзнание се запазват в нас.
- Когато се появи ново ниво на съзнание, ние променяме начина си на мислене и поведение, за да се адаптираме към новите условия.
- Живеем в потенциално отворена ценностна система с безкраен брой модели на живот, измежду които да избираме. Не съществува крайно състояние, към което да се стремим в живота си.
- Индивидът, организацията или обществото като цяло могат да реагират само на онези мениджърски принципи, мотивационни стимули, образователни формули и кодекси на етично поведение, които са подходящи на текущото им ниво на съзнание.
- Всяко възходящо развитие на човек по спиралата създава нови и по-комплексни системи, които наслагва върху всички досегашни. Следователно, човешката спирала е изградена от ценностни системи и парадигми, всяка от които е продукт на условията на своето време. Казано по друг начин, новото време ражда нови умове.
В резюме
Теорията за спирална динамика на Грейвс очертава осем възможни нива на съществуване:
- Инстинктивен Аз;
- Магически Аз;
- Импулсивен Аз;
- Праведен Аз;
- Успешен Аз;
- Чувствителен Аз;
- Интегрален Аз;
- Холистичен Аз.
Познанието за различните нива на съзнание може да е от огромна полза на всеки, който се стреми към личностно израстване, но така също и в професионален и обществен план, доколкото не само ндивиди, а групи, организации и цели общества преминават през различните нива на спираловидно развитие.
Прочети повече: Седемте навика на високоефективните хора на Кови.