Да се сравняваме с другите е един от начините да разбираме какви сме. Особено, когато става дума за наши качества и способности, за които не сме особено сигурни, че притежаваме.
Сравняваме се със съученици, с колеги, със съседи и приятели. Защо правим това? Избираме ли “правилния” човек, с когото се сравняваме? Помага ли ни сравнението с другите или ни вреди?
Има теория, която дава отговори на тези въпроси. Това е т.нар. “Теория за социалното сравнение”. Нека я разгледаме.
Теория за социалното сравнение
Основоположник на Теорията за социалното сравнение е Леон Фестингър – един от пионерите в социалната психология.
През 1954 г. Фестингър публикува в научно списание статия с анализи и изводи от свои изследвания върху поведението на хората да се сравняват с други хора, за да опознават своя Аз. Статията полага основите на теорията за социалното сравнение и дава отговори на въпросите “защо”, “кога” и “с кого” се сравняваме.
Опорните точки на неговата теория за социално сравнени са:
- Хората имат потребност да се сравняват, следователно социалното сравнение е мотивирано (съзнателно) поведение.
- Хората се сравняват с други хора, когато не разполагат с някакви ясни и достъпни за тях стандарти за сравнение.
- Като цяло хората се сравняват с хора, които са подобни на тях.
Понастоящем теорията на Фестингър има много по-широк диапазон, в резултат на научната дейност на други изследователи по социална психология.
Някои от тях, сред които Морз и Герген (1970) доказват, че социалното сравнение влияе върху нашия живот, носейки ни ползи и вреди. Други автори, сред които Гьоталс, Дарли, Лобъл и Ууд (1989) разкриват, че ние сравняваме освен своите качества и способности още и своите емоции, навици, постижения, работна заплата престиж в обществото и др. Гибънс, Бенбоу, Джеръд, Уилс и др. (1993-1994) доказват, че социалното сравнение има повече от една цел, а не една единствена.
Теорията за социалното сравнение е самостоятелна теория, с основен фокус сравнението с други хора (социално сравнение) като начин за опознаване на личния Аз. Приема, че сравнението е поредица от мисловни стъпки, водещи към крайно съждение какви сме като личност.
Теорията за социалното сравнение е изградена на основа на принципите на теорията за Аз-а, както и на основа на принципите на общата теория за социалното познание.
Основните теми в теорията за социалното сравнение са:
- Цели на социалното сравнение;
- Видове социално сравнение;
- Ползи и вреди от социалното сравнение.
Да разгледаме по-подробно всяка от тези основни теми на теорията за социалното сравнение.
1. Цели на социалното сравнение
Какво целим, когато сравняваме себе си с други хора?
Според теорията за социалното сравнение, когато се сравняваме с други хора, преследваме три главни цели:
- Да получим по-точна преценка за себе си като личност, дори когато подозираме, че резултатът от сравнението с други хора няма да е в наша полза.
- Да се уверим, че заслужаваме една по-благоприятна оценка за себе си.
- Да се самоусъвършенстваме, придобивайки нови умения, знания, способности, навици.
Очевидно е, че социалното сравнение е мотивирано и осъзнато поведение, с фокус по-пълното опознаване на Аз-а, по-точната самооценка, по-обоснованото самочувствие и предприемането на бъдещи действия за самоусъвършенстване.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Видове социално сравнение
Теорията за социално сравнение изтъква два вида социално сравнение. Нито единият, нито вторият вид могат да бъдат определени за “добър” или “лош”. И двата вида социално сравнение провокират цяла гама от емоции и чувства. Някои от тях ни влияят положително, други – отрицателно.
Двата вида социално сравнение са:
- Низходящо сравнение – сравняваме се с някой друг, чийто способности, качества, умения, знания, навици, отношения, престиж, материално положение и т.н. са по-малки и по-слабо развити от нашите собствени. Това сравнение откроява разлика между нас и другия, с когото се сравняваме, но тази разлика е в наша полза (“Аз съм по-добър, отколкото е той”). Низходящото сравнение провокира чувства на удовлетворение, гордост, самодостатъчност, самоуважение.
- Възходящо сравнение – сравняваме се с някой друг, чийто способности, качества, умения, знания, навици, отношения, престиж, материално положение и т.н. са по-големи от нашите собствени. Това сравнение откроява разлика между нас и другия, но тази разлика не е в наша полза (“Той е по-добър, отколкото съм аз”). Възходящото сравнение провокира различни чувства от тези при низходящото сравнение – разочарование, тъга, печал, злоба, завист, гняв, самообвиняване, но и мотивация за развитие и самоусъвършенстване.
Нека видим какви ползи и вреди ни носи социалното сравнение и кои са начините да намалим силата на вредите, които то би могло да ни причини.
3. Ползи и вреди от социалното сравнение
Да се сравняваме е естествено човешко поведение. Според теорията за социално сравнение, това ни помага да се чувстваме пълноценно като личности, да се развиваме, да живеем нормално сред другите хора, да съхраняваме реалистично отношение към себе си.
Същевременно социалните психолози откриват, че социалното сравнение може да ни навреди. Например, да ни депресира и да причини стрес. Най-големият рисков фактор в това отношение е ниското самочувствие.
Теорията за социалното сравнение доказва ефективността на няколко техники за освобождаването от примката на вредното влияние на социалното сравнение.
Ето кои са те:
- Да избягваме сравнението с други хора единствено с цел успешно да ги конкурираме. Подобна нагласа “изсмуква” енергията ни.
- Да намерим подходящ ролеви модел, който да следваме в живота и работата си – кога, как, с кого да се сравняваме и т.н.
- Да създадем кръг от хора, които подкрепят идеите ни за личностно и професионално развитие.
- Да култивираме в себе си алтруизъм, правейки малки жестове към близки, приятели и колеги.
Приложение на теорията за социалното сравнение
До тук става ясно, че теорията за социалното сравнение има неоценимо практическо значение. Особено е полезна за хората с отворено съзнание, които не спират да се вглеждат в себе си и да търсят начини да се развиват като личности.
Ще те насоча към няколко въпроса, произтичащи от теорията за социалното сравнение, които имат пряко отношение към работното място:
- Сравняваш ли се със своите колеги? Защо го правиш? Кога? По какви показатели съпоставяш своята и тяхната компетентност? Какви чувства изпитваш?
- В случай, че подобни въпроси не те вълнуват, знаеш ли причината?
- Когато си кандидатствал за работа, как според теб са оценявали твоята личност?
- Има ли стандарти за изпълнение на задачите там, където работиш, къде са записани, разяснявани ли са, ръководството напомня ли периодично за тях? Има ли ясни и конкретни измерения за компетентност, за да чувстваш сигурен за своите възможности? Практиката да се използват стандарти за изпълнение, там където е възможно, е добра управленска практика, която улеснява служителите да се сравняват с изискванията и осъзнато да се стремят към усъвършенстване.
- Ясни ли са показателите и критериите за оценка на работата в твоята компания? Как по-точно разбираш оценката, с която са те оценили? Считаш ли, че е справедлива? А какво мислиш за оценките на твои колеги? Оценяването е също добра управленска практика, която подпомага служителите да опознаят своите сегашни и потенциални възможности.
- Има ли планове или програми за развитие в личностен и професионален план там, където работиш? Подобна управленска практика цели не само подобряване на резултатите в работата. Тя стимулира по-реалистичната самооценка и самочувствие, а така също и достойното самоуважение.
Списъкът с въпроси може да бъде продължен, разбира се, но това са основните сред тях. Организацията и нейния мениджмънт са отговорни за това служителите да са сигурни в своите качества и способности, но така също и да получават развитие в личностен и професионален план.
В резюме
Теорията за социалното сравнение е фокусирана върху социалното сравнение с други хора, с цел да опознаем самите себе си. Социалното сравнение е поредица от мисловни стъпки, водещи към крайно съждение какви сме като личност.
Основните теми в теорията за социалното сравнение са:
- Цели на социалното сравнение;
- Видове социално сравнение;
- Ползи и вреди от социалното сравнение.
С помощта на теорията за социалното сравнение получаваме възможност за по-задълбочено опознаване на самите себе си.
Прочети повече: Социална психология. Идеи и приноси.