Всички ние имаме и изразяваме емоции. Но доколко добре ги познаваме?
Емоциите имат огромно влияние върху поведението ни. Емоциите влияят на нашите решения, на действията ни, на перцепцията ни за реалността.
Една от най-известните теории, обясняващи емоциите, е Теорията за шестте основни емоции на Екман. Тя посочва кои са базисните човешки емоции, от които произлизат всички останали емоции.
Нека я разгледаме.
Теория за шестте основни емоции
Теорията за шесттте основни емоции е предложена за първи път от Пол Екман през 1972 г. Той е професор по психология от САЩ, който посвещава цялата си кариера на изучаване на човешките емоции, езика на тялото, израженията на лицето и др.
В началото на 70-те години на XX век Екман прави обстойни в различни култури – Чили, Аржентина, Бразилия, Япония, САЩ. Впоследствие проучва и изолираната култура на племето Фори от островите Папуа Нова Гвинея.
Пол Екман прави заключението, че основните човешки емоции са шест:
- Радост;
- Тъга;
- Страх;
- Отвращение;
- Гняв;
- Изненада.
По-късно, Пол Екман разширява списъка с нови базисни емоции като гордост, срам, смущение и вълнение. В последните години той участва в проекта Atlas of Emotions заедно с Далай Лама, където човешките емоции, за по-голяма простота, са редуцирани до пет (отпада изненадата). А според най-новите му изследвания, освен шестте емоции има и една седма основна емоция – презрение.
По-долу ще разгледаме шестте основни човешки емоции, формулирани в първоначалното проучване на Екман, и какво е тяхното влияние върху човешкото поведение.
1. Радост
От всички видове емоции, радостта е тази, към която хората се стремят най-силно.
Радостта се свързва с хубави неща като щастие, удоволствие, наслада, удовлетворение, благополучие. В психологията дори съществува специална школа, известна като “позитивна психология”, която се занимава с тези теми.
Можем да проследим емоцията “радост” в различни неща, сред които:
- изражения на лицето – усмивка, очи, устни;
- език на тялото – пози на крака, торс, ръце, глава;
- глас – тембър.
Съществуват множество доказателства за тясна връзка между радостта и човешкото здраве. Например, дълголетниците в сините зони са доказано щастливи хора, с позитивни отношения в семейството, наличие на смисъл в живота и по-ниски нива на стрес.
И обратното – практически всички проучвания показват, че нещастието води до влошено здраве, стрес и проблеми във взаимоотношенията с близките хора.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Тъга
Тъгата не е емоция, към която хората се стремят, но неизбежно всеки изпитва тъга от време на време.
Тъгата се свързва с неприятни неща като:
- разочарование;
- незаинтересованост;
- усамотение;
- скръб;
- летаргия;
- безнадеждност;
- потиснато настроение.
Различните хора изпитват тъга по различни причини, както и реагират на тъгата по различен начин.
И все пак, като правило, ако човек изпитва твърде дълго (например няколко седмици) емоцията “тъга”, той може да влезе в състояние на депресия – емоционално разстройство, което е медицинско състояние и може да има тежки последици.
3. Страх
Страхът е мощна емоция с голямо значение за оценяването ни като вид на нашата планета. Благодарение на страха се е развил нашият инстинкт за самосъхранение.
Можем да проследим емоцията “страх” в различни неща, сред които:
- изражения на лицето – разширяване на очите;
- език на тялото – отдръпване на тялото назад, затворени пози на крака, торс и ръце, скриване на тялото зад предмети;
- психологически реакции – учестено дишане, сърцебиене.
- физиологични реакции – пребледняване, изпотяване.
Различните хора изпитват страх по различни причини, както и се страхуват в различна степен. Може да се каже обаче, че всички хора се страхуват. Дори и най-безстрашните хора изпитват страх от време на време, при определени поводи.
Страхът е емоционална реакция на непосредствената заплаха. Понякога изпитваме страх поради реални заплахи, понякога просто заради мисълта за нещо, което ни притеснява. Често пъти заплахите не са реални, но емоцията “страх” в нас е съвсем истинска.
Съществува още един важен аспект на страха – понякога си го причиняваме сами. Въпреки, че като цяло тази емоция е негативна, често хората сами я провокират, в опити да излязат от своята зона на комфорт. Практикуването на екстремен спорт е подходящ пример за това.
Постоянното излагане на ситуации, в които съществува риск от провал, респективно е налице някаква заплаха, води до постепенно привикване на човешката психика към подобни обстоятелства, което с течение на времето намалява нивата на страха.
4. Отвращение
Отвращението е друга характерна основна емоция. То може да се прояви по различни начини:
- изражения на лицето – сбръчкване на носа, извиване на горната устна;
- обръщане на другата страна – спрямо обекта на отвращение;
- физиологични реакции – повръщане.
Отвращението може да е резултат от неприятна миризма, вкус или гледка. При вкуса или миризмата на развалена храна, типичната човешка емоция е именно отвращение.
Други причини за отвращение могат да бъдат лоша лична хигиена, кръв, смърт. Отвращение се изпитва и по психологически причини – при наблюдение на неприемливо поведение – неприятно, неморално или зло.
5. Гняв
Гневът е още една основна човешка емоция. Знаем, че “гневът е лош съветник”, но въпреки това няма човек, който да не изпитва гняв понякога.
Гневът е мощна емоция, която е свързана с чувствата на враждебност, възбуда, фрустрация и антагонизъм към другите.
Можем да проследим емоцията “гняв” в различни неща, сред които:
- изражения на лицето – намръщено лице или поглед;
- език на тялото – отдалечаване на тялото от обекта на гнева, извръщане на другата страна;
- глас – груба интонация, крещене.
- физиологични реакции – изчервяване, изпотяване;
- агресивно поведение – удряне, хвърляне на предмети.
Гневът е негативна емоция, но може да крие и някои плюсове. Например, ако изпитваме силен гняв от развитието на нашата дългосрочна партньорска връзка, следва да обърнем внимание на това. Какви наши незадоволени нужди водят до този гняв? Защо партньорът ни кара да се гневим? Дали не е време да сложим край на връзката си? С други думи, гневът може да ни провокира да изясним ситуацията си и нашите действия в бъдеще.
Ако за дълго време не даваме израз на гнева си, той се натрупва в нас и в определен момент избива. Неконтролираният гняв може да приеме неприятни форми – агресия и насилие, както физическо, така и психическо.
Изследванията показват, че емоцията “гняв” в силни дози води до неблагоприятни последици, в т.ч. и здравословни проблеми. Има връзка между гнева и сърдечно-съдовите заболявания, диабета, злоупотребата с алкохол и цигари.
6. Изненада
Изненадата е шестата основна емоция от оригиналната теория за емоциите на Екман.
Изненадата е относително кратка във времето емоция, която се появява във връзка с нещо неочаквано. Изненадата може да бъде както приятна, така и неприятна, така и неутрална.
Можем да проследим емоцията “изненада” в различни неща, сред които:
- изражения на лицето – повдигане на веждите, разширяване на очите, отваряне на устата;
- физични реакции – отскачане назад;
- вербални реакции – извикване, надаване на писък, изпъшкване.
Изненадата, подобно на някои други емоции, води до прилив на адреналин и приковава вниманието.
Неслучайно хората запомнят по-ярко изненадващи факти, новини или случки. В много браншове, например в медиите, киното и др., се разчита на ефекта на изненада, за да се впечатлят потребителите.
Атлас на емоциите
През 2014 г. създателят на теорията за шестте основни емоции Пол Екман обединява усилия с Далай Лама, за да създаде една универсална карта на емоциите. Резултатът може да се види в сайта atlasofemotions.org.
Екман разговаря с голям брой психолози и в резултат на това свежда основните емоции до пет – радост, тъга, страх, отвращение, гняв.
Повечето експерти се обединяват около мнението, че тези пет емоции са универсални – изпитват се от всички култури по света и се предизвикват от едни и същи неща.
В резюме
Емоциите играят голяма роля в професионалния и личния ни живот. Като ги познаваме, ние можем да ги разберем по-добре, съответно и да ги управляваме по-успешно.
Теория за шестте основни емоции на Екман помага в това отношение. Тя очертава основните човешки емоции, в резултат на което всеки може да си зададе въпроси от типа: Какво е мястото на тези емоции в моя живот? Колко често изпитвам подобни емоции? Защо? Как влияят те на моята преценка, решения, поведение?
Прочети повече: Емоциите в работата. Защо са толкова важни?