Един от най-силните фактори, които определят културата в една организация, е характерът на хората, които я ръководят.
В това отношение е полезно да се познава т.нар. “Теория за културно лидерство на Грейвс”, която очертава четири различни организационни култури, в зависимост от четири типа характери на висшите мениджъри.
Нека я разгледаме.
Теория за културно лидерство
Теорията за културно лидерство е създадена от Дезмънд Грейвс – експерт по организационно развитие от САЩ, който я публикува в книгата “Corporate Culture: Diagnosis and Change” през 1986 г.
Грейвс смята, че организационната култура може да бъде разбрана, когато се разгледа характерът на хората, които управляват организацията. В зависимост от характера на висшия мениджър, в организацията се утвърждава и развива култура със специфични черти и проявления.
Когато разработва теорията си, Грейвс взема предвид два въпроса, които дефинират облика на организационната култура:
- Културата в организацията бюрократична ли е или е антибюрократична?
- Културата в организацията насочена ли е към хората или е насочена към личния интерес на ръководителя?
Някои ръководители обичат бюрокрацията, докато други се стремят към свободни и гъвкави работни отношения. Някои ръководители са загрижени силно за хората, с които работят, докато други мислят главно за личните си цели. Всичко това се отразява на организационната култура и на работните отношения на хората в организацията.
Грейвс идентифицира четири възможни организационни култури:
- Фараонска култура;
- Варварска култура;
- Президентска култура;
- Монархическа култура.
Според теорията за културно лидерство, в организацията обикновено доминира един от четирите типа култура. Това се отразява на всичко, което се случва в нея, със съответните плюсове и минуси.
Теорията за културно лидерство на Грейвс е представена на диаграмата по-долу:
Да разгледаме малко по-подробно всеки от четирите типа организационна култура по модела за културно лидерство на Грейвс.
1. Фараонска култура
Фараонската култура е първият тип култура по теорията за културно лидерство на Грейвс.
Организация с подобна култура е бюрократична и задвижвана от егото и личния интерес. В такава организация доминират отделните личности. Културното лидерство се поддържа чрез уважение към статута, традициите и правилата.
Фараонската култура е благосклонна към творчеството и креативността, но при нея се цени най-вече следването на правилните системи и процедури. Във времена на турбулентни промени, подобна култура не е най-подходяща и организацията трябва да я промени, ако иска да оцелее.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Варварска култура
Варварската култура е вторият тип култура по теорията за културно лидерство на Грейвс.
Организация с подобна култура е антибюрократична и задвижвана от егото и личния интерес. В такава организация доминира чувството на страх. Културното лидерство се поддържа чрез комбинация от харизма и несигурност.
Много нови организации клонят към варварска култура. Те по-лесно печелят клиенти, но по-трудно ги запазват. С напредване в етапите на жизнения цикъл на организацията, на нея ще й се наложи да се промени, за да внесе повече ред и дисциплина в дейността си.
3. Президентска култура
Президентската култура е третият тип култура по теорията за културно лидерство на Грейвс.
Организация с подобна култура е бюрократична и същевременно насочена към хората. В такава организация доминират демократичните отношения, статута и координацията. Културното лидерство се поддържа чрез съобразяване с целите и потребностите на хората.
Организациите с президентска култура извеждат на преден план хората и необходимостта от сътрудничество помежду им, но това може да ги направи по-бавни и тромави. В критични ситуации и необходимост от решителни действия ще се наложи да се използва по-директен и авторитарен подход.
4. Монархическа култура
Монархическата култура е четвъртият тип култура по теорията за културно лидерство на Грейвс.
Организация с подобна култура е антибюрократична и доминирана от вярата в абсолютния авторитет на лидера. Културното лидерство се поддържа чрез пълна лоялност от страна на хората към своя ръководител.
В много организации служителите са предани на своите висши ръководители, които нерядко са и основатели на тези организации. С течение на времето, когато организациите се развиват и разрастват, става невъзможно всичко да се управлява само от един човек. Налага се собственикът да назначава нови мениджъри, с които да споделя своята власт, което и изисква промяна в организационната култура.
Приложение
Ако управляваш организация, задай си следните въпроси:
- Коя от четирите култури доминира в организацията ти – фараонска, варварска, президентска или монархическа?
- Настоящата култура служи ли добре на нуждите на организацията?
- Има ли изменения във външната среда, които изискват промяна в културата?
- Какви конкретни промени могат да се предприемат?
В резюме
Според теорията за културно лидерство на Грейвс, има четири организационни култури:
- Фараонска култура;
- Варварска култура;
- Президентска култура;
- Монархическа култура.
Във всяка организация обикновено доминира един от четирите типа култура – онзи, който е най-близък до характера на висшия ръководител.
Прочети повече: Модел за организационна култура на Хенди и Харисън.