За да са налице разбирателство и хармония между двама души, е нужно да има баланс – в мислите, емоциите и социалните отношения помежду им.
Този баланс е възможен, когато различните идеи на хората могат да съжителстват заедно без напрежение или конфликти. Това, което харесваме или не харесваме в някой друг човек е свързано с баланса на взаимоотношенията ни с него.
Това е основата, на която се гради една теория от сферата на социалната психология, известна като “Теория за когнитивния баланс на Хайдер”.
Теория за когнитивния баланс
Теорията за когнитивния баланс е създадена от австрийския психолог Фриц Хайдер първоначално през 1946 г., а в последствие е разширена в книгата му “The Psychology of Interpersonal Relations” през 1958 г.
Според Хайдер, в отношенията между хората много често са валидни следните максими:
- “Приятелят на моя приятел е мой приятел.”
- “Врагът на моя приятел е мой враг.”
- “Приятелят на моя враг е мой враг.”
- “Врагът на моя враг е мой приятел.”
В тези четири ситуации е налице т.нар. “когнитивен баланс” – ситуация на разбирателство и съгласуваност между нагласите и отношенията ни с друг човек. Когато обаче имаме разногласия с някого по повод на нещо, ние често сме склонни да потърсим промяна в ситуацията или в нагласите си, за да възстановим хармонията в отношенията.
Според теорията за когнитивния баланс, реакциите на всеки индивид могат да се разгледат в рамките на триъгълник, който Хайдер нарича модел P-O-X, където:
- P (Perceiver) – това е човекът, който възприема ситуацията, свързана с O и в чиято глава може да има баланс или дисбаланс.
- O (Other Person) – друг човек, който е в ситуацията, в която се намира P.
- X (Impersonal entity) – безличен субект, който може да бъде физически обект, идея, събитие или трети човек.
Теорията за когнитивния баланс на Хайдер е представена на диаграмата по-долу:
Елементите P, O и X от теорията за когнитивния баланс на Хайдер влизат във взаимодействие помежду си по различни начини и могат да образуват общо осем различни комбинации – както балансирани, така и небалансирани ситуации.
Комбинациите са плод от позитивни отношения, обозначени със знака “+”, или негативни отношения, обозначени със знака “-“.
Четирите комбинации, в които има баланс в отношенията, според теорията на Хайдер са:
- P+O, P+X, O+X
- P+O, P-X, O-X
- P-O, P+X, O-X
- P-O, P-X, P+X
Четирите комбинации, в които има дисбаланс в отношенията, според теорията на Хайдер са:
- P+O, P+X, O-X
- P+O, P-X, O+X
- P-O, P+X, O+X
- P-O, P-X, P-X
Когнитивен баланс е налице, когато има три позитивни отношения, или едно позитивни отношение и две негативни.
Когнитивен дисбаланс е налице, когато има три негативни отношения или едно негативно и две позитивни.
Известен пример, който илюстрира идеята на теорията на Хайдер е този, при който имаме потенциален клиент (P), баскетболната звезда Майкъл Джордан (O) и маратонките Nike (X).
Да допуснем, че потенциалният клиент харесва Майкъл Джордан (P+O), а Майкъл Джордан заявява, че харесва маратонките NIke (O+X). Ако в подобна ситуация потенциалният клиент не харесва маратонките Nike (P-X), той ще се чувства некомфортно и ще се намира в състояние на когнитивен дисбаланс.
За да възстанови баланса си, потенциалният клиент ще промени отношението си към маратонките Nike от негативно в позитивно (P+X).
Приложение на теорията за когнитивния баланс
Теорията за когнитивния баланс на Хайдер разширява изучаването на междуличностните отношения и промяната на отношенията. Тя е полезна с изводите си за динамиката на психологическия баланс в човешкото поведение.
Теорията за когнитивния баланс може да бъде открита в действията в ежедневния живот – професионален и личен, на всеки човек. Проявява се на работа, както и в любовните отношения, когато са налице потенциални възможности за появата на междуличностни конфликти, които могат да бъдат избегнати с промяна в отношението между някои от елементите на триъгълника от модела P-O-X.
Разбира се, конфликтите не бива да се избягват самоцелно. Всъщност е важно те да се изявяват, чрез някакъв конструктивен механизъм, за да могат хората да се изправят пред подобни ситуации, да опознават гледната точка на другата страна и да потърсят разумно сближаване на позициите и възстановяване на хармонията.
Теорията за когнитивния баланс на Хайдер има своето голямо приложение в рекламния бизнес, където се използва влиянието на популярни и харесвани лица, които да повлияят на потребителското поведение. Когато се планира подобна рекламна кампания, е важно да се подбере такова рекламно лице, което да е изключително харесвано или одобрявано от целевия пазар.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.В резюме
Теорията за когнитивния баланс на Хайдер твърди, че в зависимост от отношенията си с други хора – позитивни или негативни, хората са склонни да променят своето отношение спрямо предмети, идеи или трети страни, за да постигнат когнитивен баланс.
Теорията за когнитивния баланс се демонстрира от различни житейски максими, като например “Приятелят на моя приятел е мой приятел” или “Врагът на моя приятел е мой враг”.
Прочети повече: Теория за когнитивния дисонанс на Фестингър.