Какво задвижва човешката мотивация? Дали това е стремежът към вътрешно удовлетворение или е влиянието на външните награди?
Тези въпроси вълнуват психолози и изследователи от десетилетия. Една от теориите, които побяснява сложната динамика между вътрешната и външната мотивация, е т.нар. “Теория за когнитивната оценка”.
Нека я разгледаме.
Теория за когнитивната оценка
Теорията за когнитивната оценка е дело на Едуард Деси и Ричард Райън – психолози от университета Рочестър в САЩ, които я публикуват в книгата “Intrinsic Motivation and Self-Determination in Human Behavior” през 1985 г.
Теорията за когнитивната оценка е подтеория на друга, по-голяма теория от същите автори – Теория за самоопределянето, която е една от най-често цитираните теории в областта на човешката мотивация.
Каква е основната идея на теорията за когнитивната оценка?
Деси и Райън посочват, че човешката мотивация може да бъде класифицирана в две основни категории: вътрешна и външна мотивация.
Вътрешната мотивация е свързана с поведение, което е продиктувано от вътрешни за индивида стимули (награди), които го удовлетворяват по естествен начин. Тя е от съществено значение за насърчаване на креативността, постоянството и психологическото благополучие.
Двата най-специални фактора за силна вътрешна мотивация според Деси и Райън са автономията – чувството за контрол върху собствените действия, и майсторството – желанието за усъвършенстване и постигане на висока компетентност. Оттук и среда, която позволява изявата и развитието на автономност и компетентност в хората, е по-вероятно да насърчи вътрешната мотивация.
На свой ред, външната мотивация е свързана с поведение, което е продиктувано от външни за индивида стимули – получаване на награди или избягване на наказания. Това може да включва материални награди, като пари или оценки или нематериални награди, като похвала или признание, както и наказания, например под формата на мъмрене или глоби.
Теория за когнитивната оценка изследва как тези два вида мотивация си взаимодействат и влияят един на друг, като се фокусира по-специално върху въпроса как външните стимули могат да подкопаят или засилят вътрешната мотивация.
Деси и Райън правят разлика между контролиращите и информационните аспекти на наградите. По-конкретно:
- Контролиращите награди се възприемат като опити за манипулиране на поведението и могат да подкопаят вътрешната мотивация. Например, ако служител почувства, че похвалата на мениджър има за цел да манипулира поведението му, присъщият интерес на служителя към работната задача може да намалее.
- Информационните награди, които осигуряват положителна обратна връзка и утвърждават компетентността, могат да подобрят вътрешната мотивация. Например, конструктивната обратна връзка, която мениджър подава на свой сътрудник, помага на сътрудника да осъзнае своя напредък и компетентност и може да повиши вътрешния му интерес и ангажираност в дадена дейност.
Подкопаващият ефект на външната мотивация
Една от централните идеи на теорията за когнитивната оценка е т.нар. “Подкопаващ ефект”. Този ефект възниква, когато външните награди намаляват вътрешната мотивация на човека.
Например, ако човек е вътрешно мотивиран да се занимава с някакво хоби, предлагането на пари, за да продължи да извършва тази дейност, може да измести мотивацията му от вътрешно удовлетворение към външно възнаграждение, което в крайна сметка да намали вътрешния му интерес към хобито.
В книгата “Приключенията на Том Сойер” Марк Твен отбелязва:
“В Англия има богати джентълмени, които през лятото карат карети с четири коня и изминават по двайсет-трийсет мили дневно, защото тази привилегия им струва значителна сума. Но ако им бяха предложили надница за тази услуга, това щеше да я превърне в работа и те щяха да откажат.”
Деси и Райън провеждат множество експерименти, за да демонстрират този ефект. В едно проучване участниците, на които е било платено да редят пъзел, впоследствие са показали по-малък интерес към пъзела в сравнение с тези, на които не е било платено. Това откритие подчертава деликатния баланс между вътрешната и външната мотивация и риска външни награди да намалят радостта и удовлетворението, произтичащи от дадена дейност.
Марк Твен пише:
“Работа е онова, което си длъжен да вършиш, а Игра – онова, което не си длъжен.”
Подкопаващият ефект от теорията за когнитивната оценка е парадоксалната способност на външните награди да превърнат една интересна задача в досадна, защото превръщат играта в работа. По този начин се намалява вътрешната мотивация, а се увеличава външната, което на свой ред има способността да намалява производителността, творчеството и дори етичното поведение, особено в дългосрочен план.
Благодарение на книгата “Мотивацията” на Дан Пинк, в която Деси и Райън са често цитирани, подкопаващият ефект на теорията за когнитивната оценка е известен още и като “Ефект на Сойер”.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Приложение
Откритията на теорията за когнитивната оценка имат приложение в различни сфери.
Например:
- Образование. Преподавателите могат да насърчават вътрешната мотивация на ученици и студенти, като създадат учебна среда, подкрепяща автономността и предоставяйки обратна връзка, която набляга на компетентността и напредъка, а не на контрола и сравнението с другите.
- Работно място. Мениджърите могат да подобрят мотивацията на служителите чрез създаване на работна среда, която насърчава автономността и компетентността. Признаването на постиженията на служителите и предоставянето на смислена обратна връзка може да насърчи вътрешната мотивация и удовлетворението от работата.
- Личностно развитие. Хората могат да преследват определени свои цели по начини, които са в съответствие с техните присъщи интереси и ценности. Подобен подход насърчава дългосрочната мотивация и цялостното усещане за благополучие.
В резюме
Теорията за когнитивната оценка на Деси и Райън предлага нюансирано разбиране за това как мотивацията се влияе от взаимодействието между присъщите желания и външните награди.
Като признава важността на автономията и компетентността и като взема предвид контролиращите и информационните аспекти на външните влияния, теорията за когнитивната оценка предоставя ценни прозрения за насърчаване на мотивацията в образователни среди, на работните места и в личните занимания.
Прочети повече: 8 правила за мотивация на Адеър.