Кое е главното за развитие на успешна кариера?
Това е въпрос, който в личен план вълнува много хора, а в професионален план – мениджъри и специалисти по управление на човешките ресурси или професионално ориентиране.
Една от най-популярните теории за кариерата, които изследват този въпрос, е Теорията за кариерата на Сюпър. Нека я разгледаме.
Теория за кариерата на Сюпър
Доналд Сюпър (1910-1994) е американски психолог с богата практика по кариерно консултиране, автор на множество книги по темата. Той е считан за един от най-изтъкнатите теоретици в областта на развитието на кариерата.
Доналд Сюпър създава своята теория за кариерата, след което я усъвършенства и надгражда в течение на десетилетия, като променя донякъде и нейните наименования. Например, през 50-те години на XX век теорията му е известна като „Теория за развитието на кариерата“, през 60-те години – като „Теория за Аз-а и кариерата“, а през 80-те години – като „Модел на Дъгата Живот-Кариера“.
Доналд Сюпър споделя своите виждания за кариерата още през 1950 г. в своя книга и гледа на нея като на процес на продължително развитие, а не като нещо статично.
По това време популярни са други теории за кариерата, които утвърждават решаващата роля на личностните черти, способностите и интересите на човека в избора му на кариера. Доналд Сюпър не отрича тази връзка, но счита, че кариерата не се свежда само до избора на професия. Според него кариерата се разгръща последователно във времето, преминава през няколко стадия на развитие, сменя фокуса на човешките усилия и е под решаващото влияние на Аз-а и социални роли в живота.
В този смисъл теорията на Сюпър има три опорни точки:
- Кариерата се развива, тя е продължителен (а не еднократен) процес, който се състои от пет стадия;
- Аз-ът играе решаваща роля в развитието на кариерата;
- Кариерата е под влияние на осем социални роли на човека, които са част от живота ни.
Нека разгледаме по-подробно тези три опорни точки от теорията на Сюпър за кариерата.
1. Пет стадия на кариерата
Според Сюпър кариерата преминава през пет различни стадия на развитие.
Всеки стадий има различен фокус, поставя конкретни задачи, характерен е с специфично поведение и ако човек иска да има добра кариера, той следва да осъзнава това.
Удивително за някои може би е, че Сюпър приема за начало на кариерата „нулевата година“ – годината на самото ни раждане!
Ето кои са стадиите на развитие на кариерата според Сюпър и какво можем да правим за нея:
- Израстване – от 0 до 14 години. Фокусът на кариерата в първия стадий е да научим основните правила на живот, да се учим съвестно в училище, да усвоим важни трудови навици.
- Изследване – от 15 до 24 години. Фокусът на кариерата тук е да натрупаме практически опит и привикнем към трудова дисциплина, да изпробваме различни хоби-дейности, да сме професионално ориентирани, да сме изучили основите на професията (включително и в учебно заведение), да сме усвоили правилата на планиране на кариера;
- Установяване – от 25 до 44 години. Този стадий на кариерното развитие се състои във формиране на солидни професионални умения и трудов опит. Трябва да можем да се справяме успешно с трудовите ангажименти, да успеем да затвърдим трудови навици и общуването на работното място;
- Поддържане – от 45 до 64 години. През този стадий на кариерата следва да усъвършенстваме своите професионални умения и трудов опит, да знаем и можем да изобретяваме и прилагаме иновативни начини за изпълнение на рутинни трудови задачи;
- Оттегляне – 65+ години. В този стадий кариерата продължава да се развива, но с по-умерени обороти. За да съхраним и да се радваме по-продължително време на своята професионална компетентност, следва да планираме как ще живеем заедно с професията си след като се пенсионираме и как бихме могли да използваме това, което знаем и можем.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Аз-ът и кариерата
Втората опорна точка в теорията на Сюпър е свързана с решаващата роля на Аз-а за кариерата.
Аз-ът е субективно възприятие на индивида за него самия, продукт на взаимните връзки между личност, невро и ендокринната природа, но включва и възприетите мнения и оценки на другите за него.
Аз-ът се формира в ранните детски години. Очаква се детето да е осъзнало своята собствена идентичност, но изграждането на Аз-а продължава по-нататък през годините в зависимост от условията на живот, средата, степента на осъзнаването на преживяванията и житейския опит.
Аз-ът влияе мощно върху избора на професия, както и върху по-нататъшното професионално развитие. Нашите чувства и отношение към работата и щастието, също са под влияние на Аз-а.
3. Осем социални роли и кариерата
Социалната роля според Сюпър е специфично поведение, което изразява разбиранията на човека за функциите, отговорностите и задълженията му в определени етапи от неговия живот.
Доналд Сюпър идентифицира осем социални роли:
- Дете – тази роля започва от раждането и продължава докато и двамата родители починат.
- Ученик – ролята на ученик е вечна. Опознаването на света, усвояването на знания и умения не се случва само в ученическите и студентски години, а цял живот.
- Забавляващ се – тази роля означава човек да се посвети на забавления и хоби дейности през свободното време.
- Общественик/Гражданин – човек посвещава доброволно време и енергия в полза на някаква кауза.
- Работник – това е извършване на трудова дейност срещу възнаграждения (работна заплата и други).
- Родител – става дума за отделянето на време и физически и психически усилия за отглеждане на деца. Понякога тази социална роля продължава и след като децата вече са отгледани.
- Съпруг/Съпруга – това е роля, която се изпълнява от хора, които имат споделени съпружески отношения с друг човек.
- Домакин – тази роля се състои в отделяне на време и енергия за поддържане на живота у дома или в домакинството (готвене, почистване, пазаруване, поддържане на дом, градина, стопанство).
Идеята за влиянието на социалните роли върху кариерата е развита от Доналд Сюпър като цялостен модел, известен с наименованието „Дъгата Живот-Кариера“. Основната теза е, че социалните роли могат да помогнат, но могат и да възпрепятстват кариерното развитие, а балансът помежду им е от много важно значение за кариерата и за личния живот на човека.
Ето няколко основни стъпки за размисъл и вземане на решения, в случай, че твоят професионален, личен и семеен живот са в някакво противоречиво съотношение:
- Определи кои са твоите социални роли. Те са отражение на твоя Аз.
- Наблюдавай времето и усилията, което отделяш за всяка една твоя социална роля.
- Помисли и реши колко време и какви усилия би желал(а) да отделяш за всяка твоя социална роля.
- Оцени до колко балансирани са твоите социални роли.
- Прецени доколко твоите социални роли се пресичат със стадия на кариера, в който считаш че си понастоящем и доколко твоето кариерно поведение съвпада с изискванията на твоя кариерен стадий.
- Направи план с действия за промяна на баланса роли-стадий на кариера.
- Ако трябва, посъветвай се с колеги, приятели, познати, които имат добра кариера.
- Пристъпи към изпълнение на плана.
В резюме
Теорията за кариерата на Сюпър, която е надграждана в продължение на тридесет години с научни тези, предлага отлични възможности да погледнем на кариерата малко по-различно.
В резюме нещата изглеждат така:
- Кариерата не е еднократен акт – изборът на кариера е само една малка брънка от цялостен процес на разгръщане на кариерата във времето. Сюпър разкрива какво можем да направим за своята кариерата през всеки един от нейните пет стадия.
- Много важно за кариерата е да осъзнаваме своя Аз – кои сме, какви са потребностите и желанията, какво можем, какво умеем, какви са ценностите и интересите ни, как другите ни възприемат. Нашият Аз се формира през ранните детски години, но ние го изграждаме през целия си живот.
- Взаимодействието между кариерата и социалните ни роли в живота е важно условие както за кариерата, така и за личния ни живот.
Прочети повече: Възможно ли е да имаш супер кариера в България?