Една от най-известните теории за мотивация в света е теорията за йерархията на потребностите на Маслоу.
Теорията на Маслоу е модел, който представя човешката мотивация като пет основни потребности, подредени йерархично в пирамида. Поради това и много хора познават тази теория като “Пирамида на Маслоу”.
Теорията за йерархията на потребностите на Маслоу помага да се разбере по-добре човешката мотивация, едновременно на работните места и извън тях. Въпреки, че е открита през 40-те години на XX век, тази теория е напълно валидна и в наши дни.
Теория за йерархията на потребностите
Теорията за йерархията на потребностите е откритие на Ейбрахам Маслоу (1908 – 1970) – виден американски психолог, представител на школата на хуманистичната психология.
Теорията е публикувана за първи път през 1943 г. в статията “Теория за човешката мотивация” на страниците на едно списание по психология в САЩ. Благодарение на нея, Маслоу попада в Топ 10 на най-цитираните психолози на XX век, според проучване на “Review of General Psychology” – изданието на Американската асоциация на психолозите.
Основната теза на теорията на Маслоу е, че човекът е “искащо животно”. Хората непрекъснато желаят нещо, като тези техни желания са подредени в определена йерархия на потребностите, известна в наши дни и като “Пирамида на потребностите на Маслоу”.
Маслоу групира основните потребности на човека в пет нива:
- Физиологически потребности – тези, които са необходими за живота, като храна, вода, подслон, облекло, секс, отдих.
- Потребности от сигурност – тези, които осигуряват физическата и психическата защита на човека и му дават увереност – надеждна работа, пенсионна система, работни условия и др.
- Потребности от обвързване – тези, които приобщават към някого или към нещо – приятелство, семейство, любов, участие в група, членство в организация и др.
- Потребности от уважение – включително и самоуважение, чрез които човек се чувства личност, която е полезна и значима за себе си и за останалите. Тук се включват неща като увереност, статус и постижения.
- Потребност от самореализация – потребност, която дава възможност на човек да изяви и развие своя пълен потенциал. Както казва самият Маслоу, “Което човек може да бъде, трябва да бъде.”
Ето как изглежда тази йерархия (пирамида) на потребностите:
Според теорията за йерархия на потребностите на Маслоу, във всеки конкретен момент от своя живот човек се стреми към удовлетворяване на тези потребности, които са най-важни и значими само за него. Задоволяването на една потребност поражда желание да се задоволи друга, но по-висшестояща потребност.
Само когато човек задоволи една своя потребност, той започва да изпитва нужда да задоволи следващата и по-висока потребност. Така човек прогресира нагоре в нивата на своята собствена пирамида на потребностите.
В по-късните си години Маслоу изследва още няколко измерения на потребностите, които надграждат най-високите нива на неговата пирамида.
Едно от тези измерения на потребностите, което развива и надгражда потребността от самореализация Маслоу нарича “Потребност от самотрансцеденталност”. Под това той разбира нуждата на човек да се отдаде на някаква по-висша цел извън себе си, свързана с духовността и алтруизма.
В тази връзка, през 1971 г. Маслоу пише следното:
“Трансцендентацията се отнася до най-висшите и най-всеобхватни или холистични нива на човешкото съзнание, които се държат и отнасят към човека, към най-важните му близки, към човешките същества като цяло, към другите видове, към природата и към Космоса.”
Въпреки появата на допълнителни нива в пирамидата с потребностите, за мнозина моделът с пет нива от по-горе е главната отправна точка за разбиране на човешките потребности.
Особености на теорията за йерархия на потребностите
Ейбрахам Маслоу отбелязва следните няколко особености на своята теория:
- За някои хора потребността от уважение е по-важна от потребността от обвързване.
- Потребността от самореализация доминира при хора, които имат силно желание и стремеж към творчество.
- Когато хората не могат (или по някаква причина не искат) да задоволя потребност от по-висше ниво, те се насочват към потребности от по-ниско ниво, обикновено едно ниво надолу.
- Хора със склонности към психопатични прояви не могат да изпитат изобщо потребности от обвързване и любов.
- Една потребност може да бъде подценявана, ако човекът е бил продължително време задоволен точно по отношение на нея.
- Идеалите, високите стандарти и ценности могат да доведат хората до състояние, в което да направят всичко възможно, за да ги постигнат.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Приложение на теорията на Маслоу в работната среда
Едно от директните приложения на теорията за йерархията на потребностите на Маслоу е, че хората не работят само за пари. Освен парите има и много други примамливи неща, които могат да мотивират (или демотивират) хората в тяхната работа или в избора им на кариера.
Например, пирамидата на Маслоу може да се отнесе към работната среда по следния начин:
- Физиологически потребности – Основна заплата
- Потребности от сигурност – Здравни и пенсионни осигуровки
- Потребности от обвързване – Приятели във фирмата (организацията)
- Потребности от уважение – Длъжност или положение във фирмата (организацията)
- Потребност от самореализация – Интересна творческа работа
Теорията за йерархията на потребностите може да бъде отнесена не просто към останалите (служителите, хората), а директно към теб.
Например, можеш да използваш пирамидата на Маслоу, за да прецениш на кое нейно ниво се намираш в момента и колко близо (или далеч) си от най-високото ниво. Помисли в каква степен са задоволени твоите потребности по всички пет нива. Това ще очертае една картина на текущото ти положение и ще ти даде яснота за следващата цел (или стъпки), които трябва да предприемеш, за да прогресираш към успеха.
Начини за удовлетворяване на висшите потребности
Най-общо казано, в работната среда потребностите по класификацията на Маслоу биха могли да се разделят на две групи – базисни и висши.
Към групата на базисните потребности спадат физиологичните потребности и потребностите от сигурност, т.е. основната заплата и осигуряването. Към групата на висшите потребности спадат потребностите от обвързване, от уважение и самореализация, т.е. приятелските отношения, социалния статус и естеството на работа във фирмата.
Ако си ръководител, ето няколко насоки за удовлетворяване на висшите потребности на сътрудниците, стига разбира се базисните им потребности вече да са удовлетворени:
Потребности от обвързване
- Давай на сътрудниците си работа, чрез която те да общуват;
- Развивай добра атмосфера и дух на екипност;
- Провеждай регулярни работни срещи със служителите си и общувай активно с тях и при други подходящи поводи;
- Насърчавай появата на неформални групи и екипи.
Потребности от уважение
- Предлагай на сътрудниците си съдържателна работа;
- Делегирай нови отговорности на служителите;
- Подавай редовно обратна връзка, за да може всеки да вижда резултатите от своята работа;
- Хвали, поощрявай и отдавай признание, когато има поводи за това;
- Приобщавай служителите към целите на организацията;
- Давай възможности за кариерно развитие на хората;
- Осигурявай обучение, за да развиваш компетентността на служителите;
Потребност от самореализация
- Осигурявай на сътрудниците обучение и развитие, за да разгръщат потенциала си;
- Възлагай по-сложна, отговорна и автономна работа, която изисква от хората максимално отдаване;
- Поощрявай и развивай творческите възможности на служителите;
Идеята за самореализация на Маслоу
Прави впечатление, че моделът на Маслоу завършва със своето най-високо ниво – “Потребност от самореализация”. Впрочем, на много места може да се срещне и като “самоактуализация”.
За какво става дума?
Става дума за това, че Ейбрахам Маслоу преди толкова много години е прозрял, че човек не може цял живот да работи просто за пари. Много мениджъри смятат, че ако увеличат заплатите на своите служители, това ще направи хората по-мотивирани и щастливи, но това рядко е така в дългосрочен план.
Най-висшата потребност в теорията за йерархия на потребностите неслучайно е потребността от самореализация. Това изисква от ръководителите да помислят как да дадат на служителите си чувството на смисъл, посока и по-висша цел в организацията, отвъд ежедневното “ходене на работа”.
Малко ръководители изобщо се замислят за това. А после се оплакват от сътрудниците си или се чудят защо им липсва нужната ангажираност и съпричастност към работата.
Ейбрахам Маслоу отбелязва следното:
“Единственият съперник на човека е неговият собствен потенциал. Единственият провал на човека е да не успее да развие собствените си възможности.
В този смисъл, всеки човек може да бъде цар и следователно трябва да бъде третиран като цар.”
За да е истински мотивиран, удовлетворен и щастлив един добър служител, не е достатъчно само да получава добра заплата. Той трябва да чувства, че не просто ходи на работа, а се развива като личност – както в професионален, така и в личен план.
В наши дни голям брой успешни организации разбират добре идеите на Маслоу и окуражават и насърчават своите служители да израстват, за да вървят по пътя към своята собствена самореализация. Това включва комплекс от много неща, свързани с визията, мисията и целите на фирмата, фирмената култура, организацията на работните места, начините за оценка и възнаграждение, обучението и развитието в кариерата и много други аспекти на управлението.
Подобно устойчиво развитие на служителите изгражда в тях специални нагласи, нови знания и полезни умения, които се трансферират обратно в работата и подпомагат сериозно организацията в нейния собствен път на развитие.
Подобен подход, насочен към стимулиране на самореализацията на служителите и развитие на пълния им потенциал, е далеч отвъд схващанията на мениджъри, които работят главно с методите на Теорията X. Само ръководител, който вярва, че когато хората израстват, прогресира и организацията му, може да прави това.
В резюме
Теория за йерархията на потребностите на Маслоу е фундаментална теория за разбиране на човешката мотивация.
Ръководителите, които я осъзнават добре, имат всички шансове да създадат работна среда, в която да процъфтяват ангажираността, вярата в собствените сили и вътрешната мотивация.
Прочети повече: Ейбрахам Маслоу. Биография и идеи.