Какви качества притежават харизматичните лидери? Защо техните последователи им вярват и им се подчиняват?
Това са важни въпроси за всеки ръководител, който желае да влияе на хората си, за да постига своите организационни и/или лични цели.
Един от най-известните модели в тази връзка е теорията за харизматичното лидерство на Хаус. Нека я разгледаме.
Теория за харизматичното лидерство
Теорията за харизматичното лидерство е разработена от Робърт Хаус – световен експерт по лидерство от САЩ, който я публикува за първи път в своята статия “Theory of Charismatic Leadership” през 1976 г. Хаус е също така създател и на още една лидерска теория, известна като “Път-цел”.
Хаус стъпва на идеите на Макс Вебер за трите вида власт, една от които е т.нар. “харизматична власт”, в основата на която лежи уважителното отношение към необичайната автентичност, образцовите качества или героизмът на определена личност, а така също и вярата в решенията и разпорежданията на тази личност. Иисус Христос, Наполеон, Махатма Ганди, Хитлер и др. са все примери за харизматични лидери.
Според Хаус, харизматичността е изключително силна личностна черта, която се притежава само от малцинство хора и именно тя ги отличава в съзнанието на мнозинството.
Робърт Хаус счита, че харизматичните лидери са модели за подражание на своите последователи и те:
- Популяризират идеология, която се основава на моралните им принципи.
- Демонстрират убеждения и принципи, от които последователите им са привлечени и желаят да приемат за свои.
- Демонстрират компетентност, почтеност и успех пред последователите си.
- Вярват, че последователите им ще се справят с предизвикателствата и ще извършат “велики дела”.
- Съзнателно изграждат чувство на самоувереност и компетентност в последователите си.
На свой ред, последователите на харизматичните лидери демонстрират доверие и вяра в идеологията им и те:
- Показват лоялност и подчинение към тях.
- Идентифицират се с тях и с техните цели.
- Виждат в тях личности, които заслужават обич, благодарност и уважение.
Резултатът от тази близка връзка между лидер и последователи е, че хората стават част от една колективна идентичност с обща цел. Последователите изразяват себе си и намират удовлетворение, че работят за постигане на целите на техния лидер.
Нека разгледаме малко по-подробно някои от основните акценти в теорията за харизматичното лидерство на Хаус.
1. Типични характеристики
Според теорията за харизматичното лидерство на Хаус, харизматичният лидер е:
- Доминантен;
- Самоуверен;
- Изпитва потребност да влияят на околните;
- Притежава силна убеденост в моралната праведност на своите вярвания.
Струва си да се отбележи, че формулировката на Хаус от 1976 г. може да е подвеждаща за съвременния читател в XXI век, който в думи и фрази като “доминантност” или “потребност за влияние” би могъл да припознае твърде авторитарен лидер, който е свикнал само да дава заповеди.
В наши дни подобно лидерско поведение не би било достатъчно гъвкаво. Дори и да е доминантен и с потребност да влияе, лидерът следва да използва ситуационно управление, за да постига високи резултати.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Благоприятно впечатление
Според теорията за харизматичното лидерство на Хаус, от възприятията на последователите за техния лидер зависи какво ще е тяхното поведение и склонност да го следват.
Това предположение на Хаус е най-вече фокусирано върху нагласите и реакциите, които лидерът показва в работна среда. Един лидер, който е “запретнал ръкави” и работи заедно със своите последователи, фокусиран върху поставената задача и загрижен за най-добрите интереси на екипа си, е способен по-лесно да създаде благоприятно впечатление.
За да създава благоприятно впечатление, лидерът следва да е възприеман от последователите си като:
- Атрактивен;
- Загрижен;
- Компетентен;
- Успешен.
3. Идеология
Според теорията за харизматичното лидерство на Хаус лидерите, които притежават изброените по-горе типични характеристики и създават благоприятно впечатление в последователите си, са по-ефективни в популяризиране на идеологически цели.
В контекста на идеологическите цели, Робърт Хаус дава примери с Мартин Лутър Кинг и Махатма Ганди. В контекста на организациите и работните места, подобно предположение изисква от лидера да засилва вътрешната мотивация на хората, като същевременно им показва правилната работна етика, която да следват.
Една типична грешка, която много бизнес ръководители допускат, е схващането им, че служителите работят най-вече за пари, докато безброй проучвания показват обратното. Парите са външен стимул, в тях трудно може да се открие някаква “идеология”, поради което и вътрешната мотивация на човешките ресурси често е проблемна в най-различни организации.
В дългосрочен план резултатите от работата чрез правилна мотивация на емоционално ниво биха могли далеч да надхвърлят резултатите от паричната, рационална, външна мотивация. Трудно могат да се очакват високоефективни резултати от служител, който разсъждава в стил “Аз съм тук само заради парите” или работи в емоционално немотивирана среда.
4. Доверие в последователите
Според теорията за харизматичното лидерство на Хаус, харизматичният лидер има доверие в последователите си, че отговарят на изразените от него високи очаквания.
Това означава, че за да си харизматичен лидер, не е достатъчно просто да спускаш предизвикателни цели на хората си. Нужно е още и да им осигуриш подкрепа за постигането им.
Харизматичният лидер дава на последователите си нужната морална подкрепа, че могат да се справят, с което им вдъхва увереност, че задачата ще бъде постигната. Това поведение е очакваното ниво на коучинг за днешния свят. Даването на заповеди не е съвременен начин за мотивиране.
В резюме
Теорията за харизматичното лидерство на Хаус твърди, че харизматичността е изключително силна личностна черта, която се притежава само от малцинство хора и именно тя ги отличава в съзнанието на мнозинството.
Според Робърт Хаус, харизматичният лидер:
- Притежава набор от типични характеристики.
- Оставя благоприятно впечатление в последователите си.
- Умее да мотивира и влияе “идеологически” и на емоционално ниво.
- Има доверие в последователите си.
Прочети повече: Теория за лидерство от ниво 5 на Колинс.