Без ефективни лидери организациите трудно могат да разчитат, че ще имат ефективни служители, които да постигат достатъчно високи резултати.
Но кои са основите на ефективното лидерство?
Има модел, известен като “Теория за четирите фактора на лидерство”, който разкрива фундаменталните измерения на успешното лидерство. Теорията осигурява отправна точка за анализ на организационната ефективност в областта на лидерството.
Теория за четирите фактора на лидерство на Бауърс и Сийшор
Теорията за четирите фактора на лидерство е дело на изследователите Дейвид Бауърс и Стенли Сийшор, които я публикуват за първи път през 1966 г. Двамата създават теорията си, след като през 60-те години на XX век проучват поведението на стотици лидери от животозастрахователни компании в САЩ, както и правят внимателен преглед на откритията на няколко други теории за лидерството.
Бауърс и Сийшор откриват, че за да е ефективен един лидер, в поведението му следва да са изявени четири фактора:
- Оказване на лична подкрепа. Лидерът трябва да помага на сътрудниците си да изградят висока самооценка за себе си и своята работа.
- Улесняване на взаимодействието. Лидерът трябва да насърчава сътрудничество между хората, изграждане на близки работни отношения и работа в екип.
- Фокус върху целта. Лидерът трябва да вдъхновява сътрудниците си към ентусиазъм и съпричастие спрямо общите цели.
- Улесняване на работата. Лидерът трябва да помага на сътрудниците си да постигат поставените им цели като ги подпомага с ресурси, съвети и информация.
Бауърс и Сийшор откриват, че лидерите трябва да правят и четирите неща, за да могат да ръководят хората си ефективно.
Нека разгледаме по-подробно всеки от четирите фактора на лидерство.
1. Оказване на лична подкрепа
Оказване на лична подкрепа означава, че лидерът следва да помага на сътрудниците си да изградят висока самооценка за себе си и своята работа.
Това включва най-вече мотивация и подкрепа на емоционално ниво. Лидерът следва да покаже на хората си, че ги уважава и цени за усилията, която полагат. Следва регулярно да отдава признание за добре свършената работа, да казва по-често “Браво!” и “Благодаря!”.
Друг начин за оказване на подкрепа е чрез проявяване на емпатия. Чрез загриженост към другите, чрез търпение и изслушване, лидерът може ясно да покаже на хората си, че ги зачита и цени. За това се изисква лидерът да има добре развита емоционална интелигентност.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Улесняване на взаимодействието
Улесняване на взаимодействието означава, че лидерът следва да насърчава сътрудничество между хората, изграждане на близки работни отношения и работа в екип.
Тук всичко зависи от степента на доверие между хората. Доверието лежи в основата на добрите взаимоотношения. Екипна работа и лоялност един към друг е възможна само в случаите, в които хората се доверяват един на друг.
За да се доверяват един на друг, служителите трябва да се познават добре. Когато хората се познават добре, със своите силни страни, слаби страни и специфични екипни роли (приноси), те могат да насочат енергията си към постигане на общи цели.
За улесняване на взаимодействието между сътрудниците, лидерът следва да насърчава двупосочната комуникация в екипа си, като същевременно отчита правилата на модела ABCD на доверие.
Освен това, лидерът трябва да подхожда правилно при вземане на общи решения, както и при разрешаване на конфликтни ситуации.
3. Фокус върху целта
Фокус върху целта означава, че лидерът следва да вдъхновява сътрудниците си към ентусиазъм и съпричастие спрямо общите цели.
Следдователно, лидерът трябва:
- Да формулира обща цел или цели. Например, може да се използва определяне на цели чрез правилото SMART.
- Да помогне на сътрудниците си да разберат техните индивидуални и екипни цели и как постигането им ще помогне за постигане на организационните цели. Например, могат да се използват похвати от т.нар. “управление чрез цели”.
- Да вдъхнови хората относно мисия, визия и ценности на организацията. Това е възможно да се постигне чрез демонстриране на личен пример, както и чрез разказване на вдъхновяващи истории от миналото и настоящето на организацията.
- Да комуникира ефективно. Например, спазвайки деветте принципа на ефективна комуникация.
4. Улесняване на работата
Улесняване на работата означава, че лидерът следва да помага на сътрудниците си да постигат поставените им цели като ги подпомага с ресурси, съвети и информация.
Най-напред, това означава грижа за т.нар. “хигиенни фактори” – осигуряване на сигурна работна среда, добри работни условия, добри взаимоотношения между ръководителя и неговите служители.
Също така, лидерът трябва да осигури нужните ресурси на хората си – материални, финансови, информационни. Без подобна подкрепа, служителите трудно могат да изпълняват ефективно зададените им цели.
Не на последно място, улесняването на работата включва и обучение. Хората следва да повишават компетентността си, за да могат да отговарят в по-пълна степен на изискванията на длъжността и така да работят по-производително и успешно.
В резюме
Теорията за четирите фактора на лидерство на Бауърс и Сийшор твърди, че за да е ефективен един лидер, той трябва да прави четири неща:
- Оказване на лична подкрепа на служителите;
- Улесняване на взаимодействието между служителите;
- Фокус върху целта на служителите;
- Улесняване на работата на служителите.
Оценявайки доколко и как всеки от четирите фактора се проявява в поведението на ръководителите, организацията може да направи диагноза на текущото управление, както и да набележи конкретни стъпки за подобрение чрез програми за обучение и развитие на лидерски умения.
Прочети повече: Петте нива на лидерството на Максуел.