Какво е щастието и как можем да го постигнем?
На този фундаментален въпрос са посветили време и внимание някои от най-големите умове на света.
Една от популярните теории за щастието е т.нар. “Теория за автентично щастие”. Нека я разгледаме.
Теория за автентичното щастие
Теорията за автентичното щастие е създадена от Мартин Селигман – американски психолог, считан за “баща на позитивната психология”, и е публикувана за първи път в книгата му “Authentic Happiness” през 2004 г.
В началото на XXI век Селигман провежда психологически проучвания, с които чрез научни методи се стреми да разбере по-добре човешкото щастие. Той и сътрудниците му наричат това ново течение “Позитивна психология”. На практика, теорията за автентичното щастие полага основите на позитивната психология.
Автентичното щастие е тясно свързано с позитивните емоции, които изпитваме, но не просто, защото те са важни сами по себе си, а и защото ни помагат да имаме много по-добри отношения със заобикалящия ни свят.
Чрез развиване на по-позитивни емоции, ние изграждаме приятелства, привличаме любовта, радваме се на по-добро физическо здраве и по-високи постижения.
Формула на щастието
В теорията за автентичното щастие Мартин Селигман предлага т.нар. “формула на щастието”:
H = S + C + V
Елементите на формулата на щастието са както следва:
- H (Happiness) – трайно ниво на щастие. От ключово значение е да правим разлика между трайното и моментното щастие. Моментното щастие е лесно за постигане и може да се предизвика от най-различни неща – комплимент, добър филм, шоколад. Това, което е истински важно обаче е трайното щастие – чувството, че животът ни е добър, значим и смислен.
- S (Set range) – зададен диапазон. Щастието на 50% се определя от нашите гени и тук ние не можем да променим нищо. Някои хора са късметлии да имат “гени на щастието”, докато други са с лошия късмет да имат “гени на нещастието”. Това дали ще сме щастливи или нещастни хора е генетично предопределено в силна степен.
- C (Circumstances) – житейски обстоятелства. Това са разнообразни аспекти на живота ни, като възраст, пол, етнос, доход, град на раждане, семейно положение (семеен, разведен) и т.н. Обстоятелствата в живота ни съставляват 10% от щастието.
- V (Factors under voluntary control) – фактори под доброволен контрол. Останалите 40% от щастието се определят от собственото ни доброволно поведение – какво правим или не правим и как гледаме на различни аспекти на живота.
Това, че външните житейски обстоятелства в живота имат толкова слабо влияние върху щастието може да е изненадващ за мнозина. Ние сме свикнали да търсим щастието в неща като увеличение на заплатата, повишение в кариерата, купуване на хубав дом или кола, брак, деца или отслабване.
Проучванията на Селигман показват, че тези неща имат слаб ефект върху трайното щастие. В допълнение, житейските обстоятелства често са много трудни за промяна, а понякога дори невъзможни.
За радост, има по-добър начин да привлечем повече щастие в живота си.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Ключът към щастието
Мартин Селигман обръща внимание на факта, че е невъзможно да променим гените си, както и е много трудно да променим редица обстоятелства в живота ни.
Поради това, теорията за автентично щастие извежда извода, че ключът към щастието се крие в това да променим факторите, които са под наш доброволен контрол – нашите собствени действия и мисли.
Селигман казва:
“Дори и да успеете да промените всички външни обстоятелства, това няма да ви помогне особено, тъй като те съставляват вероятно не повече от 8 до 15 процента от щастието. Добрата новина е, че има значителен брой вътрешни обстоятелства, които могат да работят във ваша полза. Ако изберете да промените тях (предупреждавам, че това не може да стане без сериозни усилия), вашето ниво на щастие най-вероятно трайно ще се увеличи.”
Селигман посочва, че факторите, които са под наш доброволен контрол, попадат в три основни групи:
- Променливи, които подобряват начина, по който се чувстваме относно миналото. Като оценяваме хубавите неща, които са ни се случили в миналото и като прощаваме на себе си и на другите за лошите постъпки, ние създаваме в себе си емоции и чувства на благодарност, задоволство, удовлетворение, гордост и спокойствие.
- Променливи, които подобряват начина, по който се чувстваме относно бъдещето. Като се учим как да гледаме на живота с повече оптимизъм и надежда, ние създаваме в себе си емоции и чувства на вяра, доверие, увереност, надежда и оптимизъм.
- Променливи, които подобряват начина, по който се чувстваме в настоящето. Като увеличаваме в максимална степен удовлетворението, което получаваме от удоволствията в живота, както и от ангажираността в дейности, които поглъщат вниманието ни, ние създаваме емоции и чувства на радост, екстаз, спокойствие, жар, ентусиазъм, удоволствие и “поток”.
Добрите емоции и чувства относно минало, настояще и бъдеще са различни и невинаги са във връзка едни с други.
Например, възможно е да се чувстваме удовлетворени и горди относно миналото, но да сме неутрални относно настоящето и песимистични относно бъдещето. Или да имаме настояще, пълно с приятни емоции, но в същото време да гледаме с огорчение на миналото си и без надежда в бъдещето.
Според теорията на Селигман, трайно щастие в живота се постига, когато се чувстваме щастливи и за трите неща – както за миналото, така и за настоящето, така и за миналото.
Трите пътя към щастието
Теорията за автентичното щастие на Селигман посочва, че няма бърз и лесен път към щастието и обръща внимание на тънката разлика между две понятия: удоволствие и удовлетворение.
Обикновеният човек често не прави достатъчна разлика между двете понятия, но тя е важна, тъй като задава генералната посока за постигане на щастие. Ето как, често ставаме свидетели на хора, които се опитват да сдобият с щастие чрез получаване на максимален брой удоволствия, докато трайното щастие всъщност може да се постигне чрез получаване на максимум удовлетворение от живота.
Теорията за автентичното щастие на Селигман очертава три пътя за постигане на щастие.
- Приятен живот;
- Добър живот;
- Смислен живот.
Приятният живот е първият път за постигане на щастие. Той е свързан с понятието “удоволствие” и включва приятни занимания, които ни доставят изобилие от положителни емоции, като например вкусна храна, весела компания, шопинг, смях, игри, приключения, пътувания до екзотични места, участие в приятни занимания (партита, купони, социални събития), вълнуващ секс. Приятният живот обаче е моментен, той не доставя трайно щастие. С него бързо се свиква, но след време той вече не носи същата наслада, както преди.
Добрият живот е вторият път за постигане на щастие, свързан с понятието “удовлетворение”. Това е живот, посветен на работа, родителство, любов, творчество, свободно време. Това е една стъпка нагоре спрямо приятния живот в откриване на щастието. Добрият живот е пряко свързан с идеята на Михай Чиксентмихай за “поток” – особено състояние на пълна отдаденост и поглъщане в някаква задача, при което човек буквално забравя за всичко около себе си и се чувства щастлив.
Смисленият живот е третият път за постигане на щастие, също свързан с понятието “удовлетворение”. Човек, който върви към щастието по пътя на смисления живот, осмисля своето съществуване. Той знае кои са най-силните му страни и ги използва в служба на нещо по-голямо от него самия – някаква голяма цел или кауза, отвъд личното щастие. Смисленият живот традиционно е най-почитаното щастие от трипа типа щастие.
Теорията за автентичното щастие на Селигман посочва, че истински щастливият и пълноценен живот е онзи, който съчетава приятния, добрия и смисления живот. Щастието идва по линия на синергията, при която цялото е по-голямо от отделните му части.
Научи повече по тази тема от статията “Мартин Селигман за трите пътя към щастието”.
6 добродетели и 24 сили за щастие
Според теорията за автентичното щастие, човек може да увеличи радостта от живота и да стане по-щастлив, ако възпитава в себе си шест добродетели и двадесет и четири сили.
Добродетелите са възхитителни качества, които обезпечават на човека морално съвършенство. Селигман и неговите колеги стигат до извода, че въпросните добродетели присъстват във всички основни философии и религии – от времето на Сократ и Аристотел, та чак до наши дни.
Шестте добродетели за постигане на щастие са:
- Мъдрост и познание;
- Смелост;
- Човечност;
- Справедливост;
- Умереност;
- Трансцендентност.
Според теорията за автентично щастие, ако човек развива тези шест добродетели в себе си, ще увеличи удовлетворението и щастието в живота си.
На свой ред, зад всяка добродетел се крият определен брой “сили” – умения, които са различни пътища към придобиване на всяка от шестте добродетели. Селигман и колегите му очертават общо двадесет и четири сили за щастие. Научи повече за тях в статията “6 добродетели и 24 сили за щастие според позитивната психология”.
Теорията за автентичното щастие счита, че всеки човек притежава двадесет и четирите сили в една или друга степен и че именно тези разлики ни правят различни по отношение на усещането ни за щастие. Например, един човек може да е силен в “креативност”, но да е слаб в “емоционална интелигентност”, или да е силен в “доброта и щедрост”, но слаб в “борбеност”.
Ето защо, полезно е всеки да е наясно кои са неговите силни и слаби сили за щастие. Проучванията показват, че когато човек познава себе си по-добре, той разбира себе си по-добре, което на свой ред увеличава увереността му, заздравява взаимоотношенията му, помага му да постига по-ефективно своите цели и да намалява стреса. Всичко това има пряко касателство с постигането на повече щастие.
Измежду всички наши сили е важно да определим кои са нашите ключови силни страни. Това са централните и най-важни за нас сили, свързани с нашата личност. Едно от главните послания на Селигман и неговата теория за автентично щастие е, че ако искаме повече щастие, трябва да разберем кои са нашите ключови сили и да ги използваме ежедневно във всички аспекти на живота ни.
Ако желаеш да оцениш своите сили, кликни тук и попълни въпросника за оценка на Селигман. Безплатен е и отнема около 15-20 минути за попълване.
В резюме
Теорията за автентичното щастие на Селигман очертава ключови концепции за постигане на трайно щастие, които лежат в основата на позитивната психология.
Главната идея на Селигман е, че щастието има три проявления – положителни емоции, ангажираност и смисъл. Ние бихме могли да постигнем синергия в трите аспекта, ако култивираме определени добродетели и използваме ключовите си силни страни, които ни определят като личности.
Прочети повече: 7 добродетели на просветления живот на Шарма.