Едно от сериозните предизвикателства пред интервюиращите, които провеждат интервюта за работа е, че понякога кандидатите дават твърде обща информация за себе си. Нерядко е трудно да се разбере с какво и как точно един кандидат може да е от полза за фирмата, която си търси служител.
Но проблемът е и за самите кандидати. Някои от тях не знаят как да отговарят на определени въпроси и изпитват трудности ясно и убедително да опишат постиженията си от миналото.
Техниката STAR (известна още и като SOAR) за провеждане на интервю за работа помага в подобни ситуации. Тази техника ориентира и интервюиращите, и кандидати към какви теми следва да се придържат по време на интервюто.
Нека разгледаме техниката STAR (SOAR) по-подробно.
Техника STAR (SOAR)
Какво означава STAR или SOAR?
Двете абревиатури означават практически едно и също нещо.
STAR е съкращение от:
- Ситуация (Situation);
- Задача (Task);
- Действие (Action);
- Резултат (Result).
SOAR е съкращение от същите неща с изключение на една буква. T – Task (Задача) е заменена с O – Objective (Цел) или Obstacle (Препятствие). На практика обаче става дума за едно и също нещо.
Когато един работодател използва техниката STAR, той всъщност прави опит да оцени поведението на кандидата в миналото (а не просто някакви качества на личността), с което да се ориентира каква е неговата компететност и как би се справил той с отговорностите на евентуалната си нова длъжност.
Логиката е, че най-точна прогноза за бъдещото трудово поведение на един кандидат може да се даде на база на трудовото му поведение в миналото и настоящето.
Техника STAR за интервюиращи
Ако се налага да провеждаш интервюта за работа с различни кандидати, необходимо е да им задаваш смислени въпроси.
В унисон с техниката STAR, ето няколко примерни въпроса, които ще дадат подходяща насока на разговора:
- Опишете ми ситуация (S), в която са ви поставили важна задача (T) и какво сте предприели вие (A), за да я изпълните (R).
- Разкажете ми случка (S), в която се е наложило (T) да използвате уменията си да убеждавате и постигате консенсус сред колегите си (A и R).
- Посочете пример за ситуация (S), в която сте успели да намерите начин (T) да се сработите с ваш колега (A), независимо, че не сте се харесвали кой знае колко взаимно (R).
- Бихте ли ми разказали за някои от най-трудните ви моменти в търговските преговори (S и T) и какви са били вашите действия (A), за да постигнете успех в продажбите (R).
- Дайте ми конкретен пример (S) за вашите действия (A), благодарение на които сте се справили отлично (R) с поставените ви задачи (T) независимо, че сте били притиснати от кратки срокове или липса на достатъчно ресурси.
Както виждаш, въпросите следват логиката на техниката STAR. В началото питаш кандидата да опише специфична ситуация от неговия трудов опит (S). Продължаваш, като търсиш информация каква е била задачата (T) или целта, с която е трябвало да се справи кандидатът с оглед на ситуацията. Интересуваш се от действията (A), които кандидатът е предприел. Завършваш въпросите си с фокус към крайните резултати (R), които са били постигнати.
Ако си интервюиращ, който трябва да разговаря с кандидати за някаква вакантна длъжност, спазването на техниката STAR ще намалидо минимум тъпите въпроси в интервю за работа и ще подобри уменията ти да селектираш подходящите хора.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Техника STAR за кандидати
Ако си кандидат за работа и си получил покана за интервю за работа, използването на техниката STAR ще ти даде сигурност и спокойствие накъде да насочиш отговорите си на “поведенчески” въпроси.
Ето как да сториш това:
- Ситуация. Опиши специфична и значима ситуация, в която си попаднал в твоя предишна месторабота. Това може да е някаква случка, работа по проект, конфликтна ситуация и т.н. Бъди възможно по-конкретен.
- Задача. Сподели какви задачи са ти били поставени във връзка с тази ситуация или какви цели е трябвало да постигнеш. Може би е имало някакви особено кратки срокове, които да се спазят? Може би е имало някакви таргет цели, които е трябвало да се постигнат? Или е било необходимо да се преодолее някакъв конфликт с участието на твой шеф, колега или подчинен?
- Действие. Разкажи какви действия си предприел, за да изпълниш задачата или за да постигнеш поставената цел. Акцентирай на своите лични действия, не толкова на действията на твои шефове, колеги или подчинени. Говори в първо лице единствено число – “Аз”.
- Резултат. Изтъкни крайния резултат от действията си. Наблегни на това, което си постигнал, както и на това, което си научил в резултат на получения опит.
Ако кандидатстваш за определена длъжност и успееш да разкажеш дори само една интересна история с помощта на техниката STAR, това ще ти помогне да проведеш перфектно интервю за работа и ще повиши шансовете ти да го спечелиш.
Тъй като няма как да знаеш предварително какъв подход ще възприеме интервюиращият и какви въпроси ще ти задава, най-разумно е да се подготвиш предварително. Планирай си поне един или два сценария, в които разказваш истински случки за себе си с помощта на техниката STAR. Репетирай няколко пъти историите си самостоятелно или пред твой близък, за да се чувстваш по-уверено, когато настъпи моментът да ги споделиш в реална обстановка.
В случай, че твоите отговори на въпроси на интервюиращия са прекалено общи и не подчертават с конкретика твоята компетентност (знания, умения, опит), това може да е една от основните причини да не спечелиш интервюто за работа.
В резюме
Техниката STAR (SOAR) е интересен и лесен за разбиране инструмент за провеждане на интервю за работа.
Без значение от коя страна на “барикадата” си – от страната на интервюиращия или от страната на интервюирания, техниката STAR (SOAR) може да ти бъде безкрайно полезна.
Прочети повече: Пълно ръководство за успешно управление на човешките ресурси.