В ежедневието на организации от различен мащаб и сфера на дейност често се налага създаване на групи или екипи, които да свършат някаква дейност или постигнат определена цел.
Да се управлява подобна новосъздадена група от хора е предизвикателна задача, тъй като тя рядко е ефективна от самото начало. Причините са най-различни – хората не се познават добре, нямат си доверие, не знаят какво се изисква от тях или пък влизат остра борба за власт и влияние…
Под името “Стълбица на Ког” е известен популярен инструмент, с чиято помощ мениджърите могат да разберат по-добре динамиката в една група, съответно и да ускорят нейното развитие.
Стълбица на Ког за развитие на група
Стълбицата на Ког е откритие на Джордж О. Чариър – служител на корпорацията Procter & Gamble, който през 1972 г. в списание по мениджмънт публикува статията “Cog’s Ladder: A Model of Group Growth”.
Името “Cog” на този модел произлиза от първите букви на името, презимето и фамилията на неговия автор, подредени наобратно – “George O. Charrier”.
Чрез емпирични наблюдения, Джордж Чариър констатира характерен модел, който всяка една група следва в своето развитие. Според него, една група най-често преминава през пет основни фази на развитие, подобно на изкачване по стъпалата на стълба.
Петте фази на развитие на една група са:
- Фаза на учтивост;
- Фаза “Защо сме тук?”
- Фаза на борба за власт;
- Фаза на сътрудничество;
- Фаза на духовно израстване.
Стълбица на Ког за развитие на група е представена на диаграмата по-долу:
Стълбицата на Ког е полезен инструмент, с чиято помощ може да се разбере защо една група или екип не работи достатъчно ефективно. Достатъчно е да се направи преценка на фазата на развитие, което на свой ред е свързано с характерни процеси, които текат в групата/екипа, както и с характерна степен на цялостна ефективност.
Нека разгледаме по-подробно всяко от петте “стъпала” от стълбицата на Ког.
1. Фаза на учтивост
Учтивостта е първата фаза от стълбицата на Ког.
Когато една група се събере за първи път заедно, нейната идентичност все още не е оформена, а хората знаят малко един за друг или знаят малко за задачата, която предстои да вършат.
Поради това, във фазата на учтивост членовете на групата най-често се придържат към любезни и безопасни отношения, чрез които постепенно се опознават взаимни. Всеки търси одобрението на околните и изразява предпазливо мнения и позиции, обичайно чрез “Мисля, че…” и “Според мен…” Напрежението и конфликтите по правило се избягват.
В тази фаза на групово развитие, хората като цяло се намират в квадранта “Фасада” от Прозореца на Джохари – споделят по-малко информация, а събират повече информация за останалите, за да се ориентират в обстановката, без да “разкриват” картите си.
Ролята на ръководителя на групата/екипа в тази фаза е да подпомогне членовете да се запознаят по-лесно един с друг и да изградят първоначално доверие един към друг.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Фаза “Защо сме тук?”
Следващата фаза в груповото развитие е “Защо сме тук?”
В тази фаза членовете на групата започват активно да търсят ориентация какво се очаква да постигне групата и каква е общата цел.
Хората са склонни да се разкрият повече един към друг и комуникацията между тях вече не е така резервирана. Членовете на групата започват да изразяват по-свободно личното си мнение относно общата задача, начините за нейното постигане и възможния принос на всеки за всичко това.
Във фазата “Защо сме тук?” членовете на групата са привлечени от различни аспекти на задачата, в зависимост от своите силни страни, компетентност и др., поради което се формират първите “клики” – малки групички по симпатия и “интереси”.
В тази фаза груповата идентичност е слаба, но все пак хората започват да осъзнават по-осезаемо, че са част от нещо общо.
Ролята на ръководителя на групата/екипа в тази фаза е ясно да дефинира общата цел, крайните срокове, изискванията към задачата и всяка друга важна информация. Ръководителят следва да е подготвен да очаква много въпроси относно целта и начина, по който да бъде постигната.
3. Фаза на борба за власт
Фазата на борба за власт е третият етап от стълбицана на Ког в развитието на групата.
Членовете на групата/екипа си съперничат в борбата за влияние, авторитет и власт. В тази фаза е обичайно да има съпротива, критика, опровергаване на чужди мнения, конкуренция, ревност и много напрежение между хората. Групата трудно взема общи решения.
Всичко това отваря широко вратата за появата на напрежение, критика и конфликти в групата, като някои от тях могат да бъдат особено ожесточени. Това не бива да притеснява ръководителя на групата – подобна фаза е нормална и всички групи/екипи в някакъв момент преминават през нея. Конфликтите не бива да се ограничават, но е важно да се вземат мерки, така че те да са конструктивни (сблъсък на идеи), а не деструктивни (междуличностни).
Във фазата на борба за власт членовете на групата вече не се стремят към одобрение от всички и изказват открито мнението си. Някои от най-самоуверените членове на групата могат да се опитат да доминират над всички останали, докато останалите или не вземат отношение, или тихо заемат страна.
Ролята на ръководителя на групата/екипа в тази фаза е да разясни ролите на хората и кой с какво може да е полезен. Ръководителят следва да се стреми към установяване на атмосфера на сътрудничество и конструктивно разрешаване на конфликти, чрез ефективна комуникация. Може да се наложи да се правят някои компромиси, за да се улесни прогреса на групата/екипа.
4. Фаза на сътрудничество
Четвъртата фаза на групово развитие според стълбицата на Ког е фазата на сътрудничество.
По време на тази фаза се постига консенсус относно организацията на работа. Всеки член осъзнава и приема своята роля в групата и се фокусира много повече към груповата цел, а не към личните си амбиции.
Критиката става все по-конструктивна. Създава се дружелюбна атмосфера. Мнението на всеки се уважава и цени повече. С течение на времето хората загърбват кликите, стават по-емпатични, подпомагат се един друг и работят по-ефективно заедно за постигане на общата цел.
Във фазата на сътрудничество се увеличава значително доверието в групата/екипа, а в конфликтни ситуации хората подхождат от позицията на общия интерес.
В тази фаза ръководителят на групата/екипа следва да е готов да споделя част от своите лидерски функции с хората и да ги въвлича в общи решения и действия.
5. Фаза на духовно израстване
В стълбицата на Ког последната и висша фаза от развитието на една група или екип е фазата на духовно израстване.
В тази фаза кликите изчезват, а на тяхно място възниква силна колективна идентичност и близки неформални отношения. Членовете на групата си имат пълно доверие, уважават се и се ценят взаимно.
Налице е пълна съпричастност към общата цел. Проблемите с взаимоотношенията и работните процеси се решават много по-гладко и самостоятелно. Работи се високоефективно и се наблюдава значим прогрес по постигане на целта.
В подобна ситуация на духовно израстване на групата е много по-реално групата/екипът да се самоуправлява в силна степен и да взависи по-слабо от усилията на своя ръководител. Хората в групата се нуждаят от лидерски стил на делегиране за задачите и проектите, по които работят.
Подходящите ръководни действия са главно в посока на поддържане на условията, които позволяват висока ефективност, за да може работата да приключи в срок и с нужното качество.
В резюме
Стълбицата на Ког е модел за групово развитие, според който всяка група или екип преминава през следните фази:
- Фаза на учтивост;
- Фаза “Защо сме тук?”
- Фаза на борба за власт;
- Фаза на сътрудничество;
- Фаза на духовно израстване.
Колкото по-нагоре успее да се “изкачи” групата по стълбицата на Ког, толкова по-ефективна ще е нейната дейност. И обратното, ако групата не съумява да прогресира нагоре по стълбицата, едни или други проблеми ще пречат на ефективността й.
Прочети повече: Етапи в развитието на екипа на Тъкман.