Когато една фирма притежава някакво трайно конкурентно предимство, тя може да поддържа състояние на пазарно превъзходство над конкуренцията.
Конкурентното предимство е обикновено свързано с нещо, което фирмата прави наистина добре в своя пазар. Но какво, ако фирмата желае да се разрасне и да навлезе в нови пазари? Или да подобри своята вътрешна ефективност, за да бъде по-конкурентна и занапред?
Понякога това фирмата може да осъществи със собствени усилия. Но не всички фирми притежават необходимите ресурси, опит и време, за да реализират всичко от игла до конец. В тези случаи на помощ идват т.нар. “стратегически съюзи”.
Стратегически съюзи
Какво е “стратегически съюз”?
Стратегически съюз е задълбочено партньорство между две или повече организации, при което всички страни получават ползи, като разменят помежду си различни умения, технологии и продукти.
Чрез стратегически съюз организациите решават общи проблеми, докато в същото време остават независими една от друга.
В този смисъл, стратегическият съюз не е сливане или придобиване, при което две отделни компании формират една нова организация. Стратегическият съюз не е и консорциум или джойнт венчър, тъй като тогава две или повече страни формират една отделна нова организация, създадена с определена цел и за определен период от време.
Накратко, при стратегическите съюзи компаниите-партньори работят координирано за постигане на определени общи цели, като в същото време запазват своята пълна независимост една от друга.
За да разберем какво точно са стратегическите съюзи, е полезно да ги разгледаме в перспективата на други обичайни форми на бизнес отношения:
- Доставчици. Когато една фирма работи с множество доставчици, отношенията й с тях са по-скоро краткосрочни.
- Предпочитани доставчици. Когато една фирма избере да работи с предпочитани доставчици, тя се ориентира към по-дългосрочни отношения.
- Съюзи. Когато една фирма си партнира в съюз с друга, освен дългосрочната ориентация вече е налице и по-висока степен на взаимно доверие. Фокусът продължава да е върху самостоятелната работа на двете организации, въпреки, че те обменят идеи помежду си.
- Стратегически съюзи. Бизнес отношенията между организациите се превръщат в стратегически важни, тъй като всички страни са взаимозависими помежду си, което на свой ред създава ползи и нови възможности за тях.
Или, както се вижда, стратегическите съюзи са нещо различно от обикновените бизнес отношения “доставчик-клиент”, тъй като изискват много по-дългосрочна и стратегически обвързваща ориентация в сравнение с обичайните делнични транзакции.
Защо да се формират стратегически съюзи?
Съществуват различни причини за формирането на стратегически съюзи.
Главните сред тях са:
- Навлизане на нови пазари с нови продукти. Например, едно шивашко предприятие може да си партнира с наложена местна марка, за да произвежда под този бранд облекла за нова демографска група клиенти – младите хора. Партньорството е от полза и за фирмата, която е собственик на бранда, тъй като тя без сериозни първоначални вложения може да реализира повече продажби.
- Излизане на международни пазари. Например, производител на пасти за зъби от една държава си партнира с производител на четки за зъби от друга държава, като всяка поема дистрибуцията на продукцията на другата. Тъй като продуктите се съчетават и допълват, без да се конкурират помежду си, това носи ползи и на двете страни.
- Получаване на достъп до нови канали за дистрибуция. Например, производител на козметика с верига собствени магазини формира стратегически съюз с популярен онлайн магазин, който да организира продажбите в интернет. По този начин производителят получава достъп до нов канал за дистрибуция – онлайн продажби, а електронният магазин разширява асортимента за своите клиенти.
- Получаване на достъп до нова технология. Например, производител на мобилни телефони формира стратегически съюз с разработчик на полезно платено приложение за обработка на снимки, съгласно който всеки апарат на производителя стига до крайния потребител с предварително инсталирано приложение. Чрез обмен на технологии и двете страни получават ползи – производителят на телефони става по-атрактивен в очите на потенциалните клиенти, а производителят на софтуерното приложение генерира стабилни приходи.
- Получаване на икономии от мабаща. Например, група малки производители на селскостопанска продукция създават стратегически съюз с транспортна фирма, която да доставя екслузивно продукцията им до определени градове, складове и пазари. По този начин производителите получават икономия от мащаба под формата на по-ниска цена на транспортната услуга, а транспортната фирма разширява клиентската си база.
- Подобряване на репутацията. Например, авторитетна одиторска омпания предлага своите услуги само на фирмите в Топ 10 на съответен бранш и формира стратегически съюзи с тях. Така, одиторската фирма утвърждава своята репутация, тъй като работи само с топ-клиенти, а клиентите повишават репутацията си пред други свои контрагенти (банки, институции, акционери и др.), тъй като използват услугите на реномираната одиторска компания.
Както се вижда от примерите по-горе, стратегически съюзите, за разлика от сливания, придобивания и джойнт венчъри, помагат контролирано да се редуцира риска, а същевременно да се получи достъп до нови пазари, нови продукти, канали, технологии или други важни ползи.
Разбира се, като всяко нещо и стратегическите съюзи имат недостатъци. Те се крият най-вече в намалената гъвкавост за всяка от двете компании, тъй като се налагат известни вложения на материални, финансови и човешки ресурси, а в същото време е налице известна зависимост от другата страна в съюза.
Следователно, преди да се формира стратегически съюз, трябва да се направи прецизна оценка на всички предимства и недостатъци. В това отношение е полезно да се извърши SWOT анализ или SOAR анализ, който да открои плюсове и минуси, възможности и заплахи пред едно евентуално стратегическо партньорство.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Как да се формират стратегически съюзи?
Ето как изглежда най-общо процесът по създаване на стратегически съюз:
- Определи какво искаш да спечелиш в стратегически план. Какво е онова основно стратегическо предимство (или предимства), което искаш да привлечеш на своя страна, влизайки в стратегически съюз?.
- Определи с каква организация желаеш да влезеш в стратегически съюз. Какъв трябва да е твоят стратегически партньор – къде да се намира географски, колко голям да е като мащаб, с какъв опит и умения, с какво пазарно присъствие и т.н.?
- Определи дали е налице първоначално съвпадение с потенциалния стратегически съюзник. Има ли сходство в начина ви на мислене? Продуктите ви съчетават ли се взаимно? Налице ли е първоначално доверие?
- Определете заедно взаимните си очаквания. Какви са вашите цели? Как ще ги постигнете? Как ще комуникирате? Как ще решавате общите проблеми, когато възникнат? Как ще контролирате процесите?
- Определи плюсовете и минусите на бъдещия стратегически съюз. Предлага ли той взаимни и равностойни ползи? Дава ли достатъчна възвращаемост на инвестираните средства и ресурси? Налице ли е реален капацитет в двете страни да изпълняват ангажиментите си?
- Създай стратегия за излизане от стратегическия съюз. Как и при какви условия ще се прекратят взаимоотношенията между страните? Как ще се процедира, ако стратегическият съюз не носи желаните ползи?
- Подпиши договор. Сложи всичко на хартия, с уговорени ясни права и задължения на всички заинтересовани страни.
В резюме
Стратегически съюз е задълбочено партньорство между две или повече организации, при което всички страни получават ползи, като разменят помежду си различни умения, технологии и продукти.
Ползите за страните могат да са различни – достъп до нови пазари, повече продажби, постигане на икономии от мащаба и др.
Чрез стратегически съюз организациите решават по креативен начин свои общи проблеми, докато в същото време остават независими една от друга. Това е един от най-бързите начини за заздравяване или увеличаване на конкурентното предимство в определен пазар.
Прочети повече: 3 двигателя за бизнес растеж на Райс.