Нека си го кажем направо – от един ресторант се изисква много повече, за да успее, вместо просто да знае как да приготвя перфектния Бийф Уелингтън или да сервира най-модния коктейл. За успеха се изисква креативност не само в кухнята, но също и познания как да се маркетира марката и как да се изгражда връзка с клиента.
Ще призная, че непрекъснато се интересувам от това как ресторантите могат да привличат клиенти чрез употребата на социални медии. Често се улавям да мисля как собствениците могат да създават повече “шум” около ресторантите си и да печелят повече лоялни клиенти. Тези мои идеи често си записвам на салфетки, както и ги обсъждам обратно към дома, на връщане от един или друг ресторант.
Лично аз, когато отида на ресторант, който предлага страхотна кухня, страхотно обслужване и запомняща се атмосфера, обикновено повтарям и посещавам ресторанта отново. Нещо се променя в нивото ми на лоялност към ресторанта, когато се запозная с управителя или собственика. Започвам да се чувствам като част от ресторанта и нещо ме кара да опитвам да помогна с нещо за увеличаване на клиентелата.
Ако се чувствам свързан с ресторанта, препоръчвам го на познати или разказвам колко добре съм изкарал последния път в него. Също така, склонен съм да заведа някой, който не е посещавал ресторанта следващия път, когато отивам там. Като се чувствам свързан с един ресторант, искам да го свържа и с останалите.
Тъй като повече и повече бизнеси се стремят да се възползват от възможностите на социалните медии, започвам да забелязвам как все повече ресторанти започват да правят същото, като социалните медии се превръщат в една от основните им тактики. Това рефлектира в широко разнообразие от подходи за употреба на социалните медии, които се използват за връзка и комуникация с клиентите.
Често пъти, както в много други бизнеси, виждаш някой, който е много добър в това, което прави, но му липсва опита и уменията да маркетира себе си или марката си. Веднъж след като тези хора осъзнаят кои са клиентите им, какво им харесва и какво не им харесва, употребата на социалните медии би могла да стане онзи липсващ до този момент компонент, който стои между един най-обикновен клиент и един ревностен фен, рекламиращ безплатно марката им.
Ето списък с инструменти, които собствениците на ресторанти биха могли да използват, за да изграждат връзка с клиентите си и да ги превръщат в евангелисти на марките им.
Инструменти за социални медии за ресторанти
- Уверете се, че ресторантът ви може да бъде открит (с отзиви) в локални бизнес указатели като Yelp.com, Urbanspoon.com, and TripAdvisor.com.
- Помолете доволните си клиенти да споделят своята позитивна обратна връзка в тези социални медии – бизнес указатели.
- Twitter – направете си акаунт. Публикувайте линк към акаунта си във всички рекламни материали. Предлагайте безплатни бонуси към менюто, отстъпки и специални предложения чрез профила си в Twitter. използвайте акаунта си там и като инструмент да общувате с клиентите си.
- Бюлетин по е-мейл. Изпращайте месечен бюлетин по е-мейл до клиентите си с новини за последните новости около ресторанта ви, рецепти на месеца и т.н. Изграждането на база данни с е-мейли е страхотен начин да ги използвате и за бъдеща връзка с клиентите.
- Блог. Да имате блог е чудесен начин да “вкарате” клиентите си в кухнята. Блогът е страхотен начин да вкарате клиентите си “зад сцената” и да ги накарате да се чувстват част от вас. Споделянето на рецепта, профили на служителите, съвети за готвене – това са само няколко възможности да съборите стената между салона за хранене и кухнята ви, в очите на вашите клиенти. Клиентите искат да са част от нещо по-голямо от просто една порция, те искат да се чувстват свързани с нещо. Блогът може да бъде именно инструментът за това.
- Google Alerts. Това е страхотен инструмент, за да наблюдавате какво се говори за бизнеса ви, за сайта ви или дори за готвача ви. Простото абониране за получаване на Google Alert известия при споменаването на името на ресторанта ви в интернет може да ви даде безценна обратна връзка (както позитивна, така и негативна) за това, което се говори за вашия ресторант.
- Facebook. Направете си фен страница за клиентите, които посещават ресторанта ви (и са във Facebook). Актуализирайте я периодично със свежо съдържание и винаги се включвайте в дискусиите, които се разгръщат на “стената” ви (the wall) във Facebook.
- YouTube. Включете видео във вашата стратегия за употреба на социалните медии. Подобно на ситуацията в блога ви, въвлечете клиентите “зад сцената” на ресторанта, като им дадете възможност да видят неща, които само вашите служители могат да виждат. Направете кратки видео клипове със съвети за готвене от главния готвач. Споделете тези клипове в YouTube и други сайтове за споделяне на видео съдържание, както и ги публикувайте в блога ви. Използвайте видеото дори за да показвате от къде купувате продуктите и съставките за вашите гозби.
- SMS. Призовавайте клиентите си да ви оставят техните мобилни номера, за да им изпращате купони за отстъпки, специални ястия и последни новини чрез SMS.
- Събития. Организирайте срещи на вашата Twitter общност чрез meetup.com.
- Визитни картички. Давайте на всеки един клиент визитна картичка, на която да са записани всички ваши онлайн координати, чрез които клиентите ви могат да продължат връзката си с вас и храната ви.
- Социални календари. Използвайте сайтове като upcoming.org и eventful.com за да промотирате най-актуалните събития, свързани с ресторанта ви.
- Flickr. Използвайте сайтове за споделяне на снимки, за да показвате фотографии от събития, “зад сцената”, на пазара и т.н. Нека клиентите ви видят със собствените си очи готвача на ресторанта.
Запомнете, че ефективността на социалните медии не е в друго, а в слушането, отговарянето на въпроси и връзката с останалите. Всички тези инструменти по-горе са просто възможности да свържете вашите клиенти с марката ви и по този начин, като се свързвате с тя, те ще кажат на познатите си за вас.
Прочети повече: Топ 15 тактики за интернет маркетинг.