Слуховете на работното място са нещо, на което вероятно много от нас са ставали свидетели. Нещо повече, някои от нас може да са участвали в разпространението на слухове или дори да са били жертви на слухове.
Не е лесно да стоиш настрана от подобни процеси. Хората редовно обсъждат други хора и всякаква информация, която е от интерес за тях. Проблемът е, че ако се премине една тънка граница, това може да има разрушително въздействие върху микроклимата и отношенията в организацията.
Как можем да се справим със слуховете на работното място? Нека разберем.
Защо се появяват слуховете?
Най-напред, полезно е да изясним защо изобщо се появяват слуховете на работното място.
Много често, слуховете в работата възникват просто защото хората искат да имат повече информация или да изглеждат като хора, които разполагат с информация.
Както се казва, “знанието е сила” и тя обикновено дава т.нар. “експертна власт” в ръцете на хората с повече информация. Подобно знание, често основано на непълна информация и догадки, лежи в основата на възникването на слухове.
Например, възможно е някой служител да бъде най-неочаквано уволнен и това да породи въпроси сред останалите служители. Ако хората не знаят истинската причина за уволнението, те могат да опитат да си служат с ограничената информация, с която разполагат, и да направят определени допускания на нейна основа, от типа на: “Най-вероятно са уволнили Иван, тъй като той от доста време насам говореше открито против начина, по който мениджърът ни определя месечните бонуси.”
Или, възможно е двама служители да развият близки колегиални отношения, което да стане повод за клюки от типа на: “Петър и Мария могат да бъдат видяни заедно твърде често. Онзи ден седяха прекалено близко един до друг на седмичната оперативка. Няма начин това да е просто случайност.”
Слухове като този във втория пример са на практика клюки, които най-чето обсъждат междуличностни отношения. Подобни клюки могат бързо да излязат извън контрол, с което да повлияят по деструктивен начин на работната атмосфера или на чувствата на някои служители.
Как да се справим със слуховете?
Справянето със слуховете на работното място включва най-общо два вида поведение от страна на ръководителя:
- Неутрализиране на слуховете – създаване на среда, в която слуховете не се насърчават и е по-малко вероятно да възникнат.
- Управление на слуховете – справяне със слуховете по уверен начин тогава, когато все пак те се появят.
Нека разгледаме по-подробно всяко от двата вида поведение по отношение на справяне със слухове на работното място.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.1. Неутрализиране на слуховете
Ако си ръководител, който не желае да допуска слухове в твоята организацията или отдел, можеш да правиш следното:
- Поддържай активна комуникация. Във времена на икономически кризи или пазарни сътресения, е важно служителите да са информирани какво се случва, за да не им се налага да си служат с хипотези. Уменията за ефективна комуникация са от първоспепенно значение в случая.
- Бъди честен и открит. За да се намали вероятността от слухове в работната среда, е важно ръководителят да има открито и почтено отношение към сътрудниците си. Хората усещат, когато не им се казва цялата истина и започват да спекулират с различни догадки. Честността и искреността винаги са правилна политика.
- Осигури прозрачност в системите за работа. Всички поддържащи системи за управление – например системите за оценка, за възнаграждение, за развитие в кариерата и т.н., следва да са възможно по-прозрачни за хората. Така всеки ще има по-обективна представа защо е оценяван по определен начин, защо получава определено възнаграждение и защо получава (или не получава) възможности за повишение и кариерно развитие.
- Поддържай близка връзка с хората. Известен е стил на ръководство, наричан “управление чрез обхождане на място”, с чиято помощ мениджърите поддържат близка връзка със своите сътрудници и усещат “от първа ръка” пулса на събитията в отдела или организацията. При управлението чрез обхождане на място мениджърът регулярно посещава работните места на служителите си, говори с тях, обсъжда идеи и проблеми, изгражда взаимоотношения. Когато ръководителят е лесно достъпен за хората си и общува често с тях, това намалява усещането за неяснота и неутрализира появата на слухове.
- Изграждай култура, в която слуховете нямат място. Насърчавай сътрудничеството и работа в екип между хората, а не конкуренцията помежду им. В същото време, дай на служителите ясно да разберат, че разпространението на слухове и клюки не е желано. Давай личен пример.
2. Управление на слуховете
Ако въпреки усилията по неутрализиране на слуховете в твоя отдел или организация се породят слухове, можеш да направиш следното:
- Незабавно адресирай слуховете. Когато някакви слухове започнат да обикалят работните места, всяко забавяне може да е фатално. Колкото по-бързо адресираш слуховете, толкова по-добре. За да ги пресечеш, разкрий нужната информация и бъди честен. Ако не разполагаш с нужната информация или не можеш да я разкриеш в настоящия етап – признай това, след което напомни на служителите, че слуховете нямат място в организацията и разпространението им не е желателно.
- Давай личен пример. Когато някой на работа иска да сподели с теб упорит слух или пикантна клюка, покажи му ясно, че не искаш да се въвличаш и коментираш подобни неща. Поддържай принципно отношение, спразвайки златното правило да не причиняваш на другите това, което не желаеш да причинят на теб. Ако темата е важна, вместо да разпространяваш слухове, опитай се да разбереш кой в организацията има реална информация и отправи към него твоите въпроси.
- Наблюдавай за повтарящи се слухове. Когато един и същи слух или пък сходни слухове се появяват отново и отново на работното място, това означава, че съществуват определени предпоставки това да се случва. Например, ако един и същи човек пуска слухове отново и отново, следва да му обърнеш внимание да преустанови това. Слуховете подкопават добрите отношения и ефективната работа и не могат да се толерират.
В резюме
Слуховете на работното място вероятно никога няма да изчезнат напълно и в същото време трябва да се приемат сериозно.
За справяне със слухове са необходими две основни поведения от страна на ръководителя:
- Неутрализиране на слуховете;
- Управление на слуховете.
Ако в една организация процъфтяват слухове, те лесно могат да отровят работната атмосфера и да доведат до нежелани ефекти – страх, напрежение, влошени отношения и намалена продуктивност.
Прочети повече: Модел ABCD на доверието на Олмстед.