Серж Московичи е френски психолог със значими приноси за социалната психология през XX век.
Серж Московичи е известен с нови и оригинални приноси в сферата на социалната психология, сред които идеите за социалното влияние на малцинството и социалната репрезентация.
Каква е биографията на Московичи и какви са неговите основни идеи за социалната психология?
Биография на Московичи
Серж Московичи е роден през 1925 г. в Браила, Румъния, в еврейско семейство. Рожденото му име е Срул-Херш Московичи. Семейството му често се мести в различни градове, тъй като бащата е търговец на зърно.
Младият Серж учи за механик в професионално училище в Букурещ. Изключен е по силата на антисемитските закони на страната. По-късно Московичи става член на нелегалната Комунистическа партия на Румъния.
По време на Втората световна война Серж Московичи е интерниран в трудов лагер, където престоява до 1944 г. и е освободен едва след като съветската армия освобождава страната от фашисткия режим.
Московичи се самообразова, изучавайки френски език и философия, като се увлича по идеите на Барух Спиноза и Рене Декарт. Познанството му с Исидор Ису – създател на летиризма (движение в поезията, живописта и политическата теория), го води до създаването на литературно и артистично списание, което има кратък живот.
През 1947 г. Московичи е обвинен в оказване на помощ на десиденти от еврейски произход да преминат незаконно държавните граници на Румъния. Пред него се открива възможност да напусне завинаги родината си и през емиграционни лагери в Унгария, Австрия и Италия, Московичи се установява във Франция.
С помощта на фонд за подпомагане на политически емигранти, Серж Московичи започва работа във фабрика край Париж, като едновременно учи психология в Сорбоната. Установява близки връзки с писатели с еврейски корени, които също като него са емигрирали от Румъния.
Московичи завършва успешно своето следване по психология с дипломна работа в областта на психоанализата. Оттогава е и афинитетът му към изследване на социалните интерпретации – тема, която се счита за оригинална в европейската социално-психологическа мисъл.
Същевременно, Московичи продължава да се вълнува и от философия, като сред приоритетните му научно-изследователски интереси е епистемологията – клон на философията за произхода, обхвата и особеностите на познанието.
С течение на годините, Серж Московичи изгражда завидна кариера като преподавател и изследовател, като работи в университетите в Принстън, Станфорд, Кеймбридж и Женева. Получава звание „Доктор хонорис кауза“, носител е престижната награда „Балзан“ за приноси към социалната психология, както и на награди от Европейската асоциация по социална психология, Института Аспен в Румъния и др.
Творчеството на Серж Московичи в сферата на социалната психология е богато и разнообразно. То включва теми за индивидуалното и групово поведение, процесите в обществото, социалната мисъл, взаимодействието на различни култури, историческото развитие на социалната психология като наука.
Сред съчиненията на Московичи са книгите „Психоанализа: нейният образ и публика“, „Есе върху човешката история на природата“, „Обществото срещу природата“, „Машината за богове“, „Социални репрезентации“, „Векът на тълпата“, „Социално влияние и социална промяна“, „Психология на малцинствата“ и др.
През 1968 г. Московичи участва в изборите за кмет на Париж.
Серж Московичи е семеен. Неговият син – Пиер Московиси, изповядва социалистически идеи. Той е служител в държавната администрация, финансов министър на Франция (2012 – 2014) и еврокомисар (от 2014) по икономическите и финансови въпроси, данъчното облагане и митническия съюз.
Серж Московичи умира през 2014 г. в Париж.
Московичи и социалното влияние на малцинството
Един от най-съществените приноси на Серж Московичи за социалната психология е концепцията за социалното влияние на малцинството.
Московичи е сред социалните психолози, които не са съгласни с мнението на Соломон Аш за конформизма. Той провежда задълбочени изследвания, на основа на които прави извод, че активно малцинство може да повлияе на мнозинството в групата и да доведе до промяна на мнения, оценки и решения. Московичи определя този вид социално влияние като “иновация”.
В тази връзка, Московичи отбелязва:
“Конформизмът не притежава само добродетели. Той може да доведе и до обратни резултати. Например, да приучи хората от групата да се приспособяват. Далеч по-добре би било, ако групата предоставя възможност на своите членове да изразяват свободно мнения и идеи.”
И добавя:
“Иновацията е процес на социално влияние от страна на малцинството (и на индивида), с цел да се наложат нови идеи, нови начини на мислене и поведение.”
Серж Московичи разкрива важни акценти на социално влияние на малцинството – какво е малцинство, какви са неговите отличителни черти, има ли конфликти между мнозинство и малцинство, какви са стиловете на поведение на малцинството и др.
Един от най-важните изводи в концепцията за малцинството на Московичи е, че социалното влияние в рамките на една група не може да служи само за контрол, но и за промяна (иновация), което е от важно значение и за групата, и за нейните участници.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Московичи и социалните репрезентации
През 60-те години на ХХ век някои социални психолози считат, че е погрешно хората да се интерпретират предимно като “възприемащи индивиди”, без да се взема предвид факта, че те също могат сами да конструират своя свят.
Именно по това време Московичи провежда изследване и формулира оригинални идеи за начина, по който възприемаме и разбираме нашия социален и духовен свят.
Основната теза на Московичи е, че възприемането и разбирането на света се базира на така нар. “социални репрезентации” – ежедневните взаимодействия и комуникации между хората, които са истинската форма на познанието.
Московичи казва:
“Целта на социалните репрезентации е да сме осведомени, а не да повишим знанията си.”
Пътят на социалните репрезентации според Московичи изглеждат по следния начин:
- Случайно дочуваме “нещо”, което предизвиква нашето любопитство;
- Това се смесва с други неща, които вече знаем;
- Споделяме го с други хора, а те на свой ред ни казват също „нещо“ по въпроса;
- Формира се становище по въпроса и някакви ценности;
- Накрая се формират колективните образи и фрази.
В резюме
Серж Московичи е виден социален психолог, оставил следа с изследванията си на социалното влияние на малцинството и социалните репрезентации.
Благодарение на творчеството на Московичи, европейската социална психология се обогатява с нови и оригинални идеи и придобива специфичен облик, на фона на популярната по това време американска социална психология.
Прочети повече: Социална психология. Идеи и приноси.