Самообладание е умението да бъдем господар на самите себе си.
Според позитивната психология, известни са 6 добродетели и 24 сили за щастие. Самообладанието представлява една от тези сили, част от добродетелта “Умереност”, свързана със самоконтрола и обуздаването на пориви и желания.
Какво значи да имаш самообладание? Ти такъв човек ли си? И ако не си, как да станеш такъв?
Що е “самообладание”?
Нека най-напред дадем дефиниция за самообладание:
Самообладание е способността да контролираш себе си, в частност своите емоции и желания, особено в трудни ситуации.
Самообладанието е вероятно най-доброто препятствие срещу тревогата. Когато човек умее да се владее, той неутрализира желанията и нуждите си, ако все още е твърде рано да им даде воля.
Самообладание и щастие
В живота всеки се сблъсква със ситуации, които са повод за тревога. Всеки изпитва бурни емоции, които са трудни за контролиране. Случват се най-различни негативни събития, а понякога дори изглежда така, че всичко върви в грешната посока.
В подобни ситуации, ако човек съумее да се мобилизира и овладее, той няма да се отдаде на разрушителни емоции и тревоги.
Самообладанието е способност да направляваме събитията в посока на конструктивни и осъществими избори. Самообладанието предполага да подхождаме реалистично към ситуациите. Това е израз на силна воля, на способности да казваме “Не” в нужните моменти.
Човек, който притежава самообладание, не драматизира ненужно. Той знае какво е възможно и какво – не и гледа трезво на нещата.
Всичко това е от голямо значение, доколкото негативните емоции, постоянните тревоги и нереалистичните очаквания в сложни ситуации правят хората по-скоро напрегнати и нещастни. Ако искаме да се радваме на добър живот и да вървим уверено по пътя към щастието, следва да полагаме определени усилия да бъдем хора със самообладание и самоконтрол.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Имаш ли самообладание?
И така – самообладанието е сила, с чиято помощ можем да чуваме истински другите.
В тази връзка, полезно е човек да си зададе въпроса “Аз човек със самообладание ли съм?”
Ето няколко въпроса, които ще ти помогнат да разбереш дали си човек със самообладание, особено ако се сравниш с обкръжението си:
- Умея ли да сдържам емоциите си, когато нещата не се развиват според плановете и очакванията ми?
- Имам ли дисциплината да продължа напред в преследването на целите си, дори когато се сблъсквам със сериозни трудности?
- Мога ли да отклоня вниманието си от негативна мисъл, която не води до нищо конструктивно?
Ако повечето отговори на тези въпроси са “Да”, значи най-вероятно си човек със самообладание, който може да се владее.
Как да подобриш самообладанието си?
Как да подобриш самообладанието, за да се самоконтролираш и да бъдеш господар на самия себе си?
Ето няколко идеи:
- Не реагирай твърде бързо. Ако някой те обиди или шокира с постъпката си, не бързай да отговориш незабавно, а първо поеми дъх или дори още по-добре – преброй до три. Когато овладееш първоначалния си импулс, ще установиш, че това, което те е наранило ще загуби част от своята значимост.
- Живей с цели. Всеки човек, който иска да постигне нещо в живота, трябва да има яснота по целите си – професионални или лични. Понякога обаче не сме сигурни или забравяме какви са нашите цели. Припомни си към какво се стремиш, с което ще имаш мощен източник на мотивация в трудни ситуации.
- Очаквай препятствия. Дори и да имаш яснота по твоите цели, проблемите и препятствията са просто нещо неизбежно. Бъди психически подготвен за тях. Ако не си достатъчно готов, тези препятствия ще те разколебаят и натоварят със силен стрес.
- Повтаряй си, че можеш. Спънки има навсякъде, но когато се натъкнеш на проблем, напомняй си, че можеш да се справиш. Просто имаш нужда от малко време, за да се ориентираш в обстановката, за да вземеш най-доброто решение с оглед на създалата се ситуация. Като си повтаряш, че можеш да се справиш, ти всъщност печелиш това време.
- Калявай волята си. Упражнявай се да избягваш различни изкушения, вредни привички и импулсивни решения. Например, ако имаш пристрастеност към цигари, захарни изделия или алкохол, положи съзнателни усилия да се откажеш или поне да ограничиш вредния си навик. Развивайки волята си, ти ще развиваш самообладанието си.
В резюме
Самообладанието е една от основните сили, които трябва да развием, за да живеем по-пълноценно и щастливо.
Всеки би могъл да се научи да има по-голямо самообладание, стига да желае това. Ако човек се самоконтролира да взема по-малко импулсивни решения, има ясни цели, в готовност е да посрещне предизвикателствата и калява волята си по различни начини, той ще се научи да се владее и да бъде господар на самия себе си.
Прочети повече: Оценяване на красотата и съвършенството. Как да виждаме и да ценим.