Роло Мей е американски психолог-психотерапевт и основател на направлението на екзистенциалната психология.
Мей изследва връзката между човешките преживявания, свободната воля и смисъла на живота, като предлага нови перспективи за разбирането на личността и нейната борба за автентичност в съвременния свят.
Как преминава животът на Роло Мей? Какви са неговите открития? И какво е значението на идеите му в наши дни?
Биография на Мей
Роло Мей е роден през 1909 г. в градчето Ада, Охайо, САЩ, в многотодетно семейство. Родителите му са слабообразовани хора, които не са поощрявали развитието и образованието на своите деца.
По-късно самит Роло Мей отбелязва, че този факт, както и семейните кавги, нерадостната атмосфера в дома и особено лекомисленото поведение на майката, оказват влияние на личния му живот, професионалните интереси и кариера.
Лишен от душевна близост с майка си, Роло търси отдушник в усамотяване в природна среда, като любимо му място е брегът на близката до дома му река. Той се увлича по литературата, което по-късно му помага да бъде един от най-добрите автори по сложната тематика на екзистенциалната психология.
Мей постъпва в университет в Мичиган, за да изучава лингвистика. Там създава и оглавява студентско списание. Неговата бунтарска натура не се харесва на университетската администрация и Мей е отстранен като студент. Той се пренасочва към друг университет и през 1930 г. се дипломира като бакалавър по хуманитарни науки.
След завършванетол си Роло Мей приема поканата да бъде преподавател по английски език в колеж в Солун, Гърция. Там той разполага с време, за да пътешества и посещава Турция, Австрия, Полша и други европейски страни. Изучава антична история, народно творчество, пробва се да рисува интересни пейзажи и хора.
Наситеният с нови събития живот обаче го изтощава. Мей определя това свое състояние като нервен срив. Осъзнава, че има нещо неправилно в начина му на живот и че вероятно трябва да преосмисли принципите на своето съществуване. Важна роля за това изиграва участието му в летен семинар на Алфред Адлер. Роло Мей е възхитен от това, което научава на семинара и е изпълнен с енергия за лична промяна.
През 1933 г. Мей се завръща в САЩ и постъпва в семинарията към един от теологическите университети в САЩ, за да намери отговорите на въпроси, които го вълнуват. Запознава се с теолози, които му помагат да разбере по-задълбочено човешкия мироглед. През 1938 г. получава степен “Магистър по теология” и приема поканата да бъде назначен на длъжност “Свещеник” в църква. Не дълго след това обаче изпитва разочарование и напуска лоното на църквата.
Междувременно Роло Мей продължава да търси път към отговорите на въпросите какво означава да съществуваш и какъв е смисълът на човешкия живот. Той взема решение да изучава психоанализ в институт по психиатрия, психоанализа и психология. Едновременно с това работи и като психолог-консултант в Нюйоркския Сити колеж. Впечатлен е от възгледите на президента и основателя на института – психотерапевта Съливан. Установява контакти и с психолога Ерих Фром.
През 1946 г. Мей разкрива собствена психотерапевтична практика, а едновременно с това е приет на преподавателска длъжност в институт за подготовка на психотерапевти, в който работи до 1974 г.
Възможно е било Роло Мей да остане един от многото психотерапевти, ако не преминава през едно съдбоносно за него събитие. Мей се разболява от туберкулоза и прекарва две години в санаториум в селска местност. Там той се опитва да формира някакво свое отношение към болестта и към живота си. Осъзнава, че безпомощността и пасивната позиция влошават неговото здраве. Мей стига до важния извод за нуждата от активно лично вмешателство в борбата с болестта и съдбовните обстоятелства и се заема с щателно изучаване на трудовете на Зигмунд Фройд и Сьорен Киркегор.
Своите разсъждения за тревогата като психическо състояние, записани в санаториума, Роло Мей използва за написването на докторска дисертация. Същевременно публикува първата си книга със заглавие “Смисълът на тревожността” (1950). Други книги на Мей по темите за свободната воля, преживяванията, любовта, властта, невинността и творчеството са: “Човекът в търсене на себе си” (1953), “Изкуството на психологическото консултиране” (1965), “Любов и воля” (1969), “Смелостта да твориш” (1975), “Власт и невинност” (1981) и др.
Благодарение на своето творчество, Роло Мей добива известност като “баща” на екзистенциалната психология. Той има научна титла “Доктор по клинична психология” от Колумбийски университет. Чете лекции в различни университети в САЩ. Член е на Асоциацията по екзистенциална психология и член на Попечителския съвет на Американския фонд за душевно здраве.
Роло Мей умира след продължително боледуване през 1994 г.
Мей и екзистенциалната психология
Екзистенциализмът е направление във философията, което се появява в средата на ХІХ век. Екзистенциализмът разглежда човека като уникално създание, чийто живот има висока стойност. Мей е увлечен от възгледите на философите-екзистенциалисти и размишлява върху въпроса как хората биха могли да разбират по-добре своите и чуждите преживявания.
Роло Мей стига до извода, че човешкият живот има богат спектър от преживявания и всички те трябва да бъдат изживявани пълноценно. Той счита, че хората предпочитат психически и физически преживявания, които доставят удоволствие и комфорт, но това не им прави добра услуга, защото възпрепятства личностното им израстване и развитие.
Затова Мей предлага да приемаме преживяванията си такива каквито са – като нещо естествено, което не бива да подтискаме и избягваме.
Кои човешки преживявания са обект на изследване от Мей?
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Мей и човешките преживявания
Голямата тема в творческите изследвания и психотерапевтичната практика на Роло Мей са три преживявания:
- Тревога;
- Любов;
- Чувство за вина.
В книгата си “Смисълът на тревожността” Роло Мей разглежда състоянието на тревога и дава отговор на въпроса защо трябва да приемем това преживяване като естествено и необходимо за нашия живот.
Ето определението на Мей за тревогата:
“Тревогата е преживяване, което по своята същност е опасение от нещо, което застрашава съществуването на индивида като личност. Това е преживяване, с което човек провъзгласява своята свобода да има достоен живот, вместо да се подчинява в името на своя вътрешен комфорт.”
Роло Мей открива, че има определена преходна връзка от тревога към страх. Според него именно този преход помага на човека да открие как да се справя и със страха си, и с тревогата си. Според Мей това спомага човек да израсне в личностен план.
Другото човешко преживяване, което е обект на изследвания на Мей, е любовта. Възгледите на Мей за любовта можем да открием в неговата книга “Любов и воля”. В нея той разглежда пет вида любов – Либидо, Ерос, Филия, Агапе и Маниакална (импулсивна) любов.
Роло Мей обяснява петте вида любов по следния начин:
- Либидото е израз на биологическата функция и изисква незабавно освобождаване на сексуалното напрежение.
- Еросът е психологическо желание и стремеж към продължение на рода чрез изграждане на траен съюз с любим човек.
- Филията е интимна сексуална дружба между двама души.
- Агапе е уважение към другия, грижи за благополучието му, безкористна любов.
- Маниакалната любов е импулсивна и емоционална, като изразява или много горещи, или много студени отношения.
Повече по темата можеш да прочетеш в статията “Петте вида любов на Мей”.
В духа на тези свои идеи за любовта, Роло Мей се обявява против сексуалната революция във западните страни през 60-те и 70-те години на ХХ век. Той защитава любовта като част от човешката същност и я възприема като пълна противоположност на сексуалния импулс. Според Мей сексуалният импулс не дава свобода на човека. Мей казва, че истинският смисъл на свободата е вътрешната съпротива срещу сексуалния импулс. В този смисъл Мей счита, че субкултурата на хипитата и сексуалните нрави са комерсиализация на секса и порнографията.
Интересна е и идеята на Мей за вината. Според него това преживяване е свързано с проблеми, свързани с нечие съществуване. Чувството за вина – казва той – възниква, когато хората отричат своите възможности и не осъзнават потребностите на другите, както и това, че са зависими от околния свят. Такива хора могат да се почувстват неадекватни. Но при всички случаи чувството за вина е свързано с ниската самооценка на способността за реализация на някакви лични желания.
Мей и смелостта да се твори
Роло Мей обяснява смелостта като преживяване, което е противоположно на друго преживяване – отчаянието. Той подчертава, че отчаяният човек може да върви напред, само ако предизвика своята смелост.
Концепцията на Роло Мей за “смелостта да се твори” разглежда творческия процес като акт на смелост и лична трансформация, при който човекът не само изразява себе си, но и се сблъсква с несигурността, страха от провал и неизвестността. Творчеството според Мей е “процес на правене на нещо, “извеждане на нещо на бял свят”. То е фокусирано върху срещата, сблъсъка или стълкновението на човека, който осъзнава, че е в творчески подем – от една страна, и неговия личен свят – от друга страна.
Мей вярва, че творчеството изисква много повече от талант – то предполага готовност да се излезе извън зоната на комфорт, да се поемат рискове и да се предизвикат социалните и културни ограничения. Това е процес, при който човек се изправя пред хаоса и се опитва да създаде ред, изразявайки своята уникална визия за света.
Смелостта да се твори според Мей е не само личен подвиг, но и ключов елемент за личностно израстване и постигане на автентичност. Чрез творческия акт човек открива нови хоризонти на своето съществуване и намира смисъл в живота си. Творчеството е начин да се справим с екзистенциалната тревожност и да намерим нови начини за съществуване в един непредсказуем и променящ се свят.
По този начин Мей свързва творчеството с човешката способност да се адаптира, развива и надхвърля ограниченията на собственото съзнание.
Мей и психотерапията
За разлика от други психотерапевти, Роло Мей няма собствена школа по психотерапия. Въпреки това той разработва интересен подход на основата на критическо преосмисляне на вече съществуващите концепции и практики.
Основен акцент в подхода на Мей към психотерапията е, че нейната цел е да помогне на хората да се чувстват свободни и сами да осъзнават възможностите си, вместо да се съсредоточават върху симптомите на своите здравословни проблеми.
Мей счита, че невротичните симптоми са начините, които пациентът използва, за да избяга от свободата да избере някаква възможност за изход. Той не предлага конкретни техники, но настоява психотерапевтът да се обръща към уникалната личност на пациента.
Според Мей това е преди всичко от голяма полза за пациента. По този начин пациентът е в състояние да разбере самия себе си. В този смисъл Мей казва, че психотерапевтът е приятел на пациента по време на неговото “пътешествие във вътрешния му ад и чистилище”.
Цитати от Мей
Роло Мей е известен с крилати мисли, които въплащават мъдростта му и отношението му към света:
- “Тревогата е най-важният елемент от съществуването на човека.”
- “Присъствието на тревога свидетелства за жизнеспособност.”
- “Срещата с тревогата може да ни освободи от скуката, може да обостри нашето възприятие. Тази среща създава напрежение, което е основано на желанието да се съхрани човешкото съществуване. Ако има тревога, значи човек живее.”
- “Творчеството е процес, в който се осъществява взаимовръзка между личността и света.”
- “Считам че работата на психотерапевта трябва да се заключава в това да помогне на хората да намерят свободата за осъзнаване и осъществяване на своите възможности.”
- “Проблемите възникват тогава, когато открием, че нашият свят е неадекватен за нас или ние сме неадекватни за него.”
- “Смърт и наслаждение, болка и радост, тревога и чудото на раждането – ето това е преждата, от която е изтъкана тъканта на човешката любов.”
- “Ние притежаваме битието до тогава, докато сме способни да поглъщаме небитието в себе си.”
В резюме
Роло Мей е американски психолог, който е считан за баща на екзистенциалната психология. Творчеството и психотерапевтичната му практика са посветени на смисъла на човешкото съществуване.
Мей създава интересни подходи към човешките преживявания – тревога, страх, невинност, любов, власт, свободна воля. Мей е виден изследовател на творчеството като смисъл на човешкия живот.
Творчеството на Роло Мей е ценен източник на идеи за психотерапевти, а личната му практика на психотерапевт е новаторска.
Прочети повече: Ейбрахам Маслоу. Биография и идеи.