Един от най-популярните начини за генериране на свежи идеи и разрешаване на сложни проблеми е техниката “брейнсторминг”.
Но брейнстормингът има своите ограничения. Например, възможно е някой от участниците да не е склонен да сподели своя идея и може да предпочита да я запази за себе си, ако тя е твърде нестандартна и има риск да се посрещне с присмех от околните.
За да се избегнат подобни ситуации и за да се създаде атмосфера на свободна комуникация в търсене на нови идеи е създадена техниката “Ролеви брейнсторминг”. Нека я разгледаме.
Ролеви брейнсторминг
Ролевият брейнсторминг е техника, създадена през 80-те години на XX век от Рик Григс – експерт по личностно развитие от САЩ.
Оригинално име на техниката за ролеви брейнсторминг е “ролсторминг”. То произлиза от role + storm, т.е. роля и буря, по аналогия с думата “брейнсторминг”, която е съставена от brain + storm и е известна още като “мозъчна атака” или “мозъчна буря”. Тъй като на български език “ролсторминг” звучи някак странно, се спряхме на употребата на словосъчетанието “ролеви брейнсторминг”.
Основната цел на ролевия брейнсторминг е да помогне на участниците да преодолеят задръжките си да участват свободно в генерирането на креативни идеи по време на групова среща.
Идеята на Григс е, че ако човек се преструва, че е някой друг, т.е. ако играе роля, той може сподели и най-лудите си идеи, без да се дискредитира пред околните. Григс открива, че хората не се срамуват толкова от творческите си изяви, когато предлагат идеи от името на някой друг.
Процесът на ролеви брейнсторминг
Ролевият брейнсторминг преминава през няколко етапа:
- Брейнсторминг на идеи;
- Определяне на роли;
- Влизане в роля;
- Ролеви брейнсторминг;
- Повторение.
Нека разгледаме по-подробно тези етапи.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.1. Брейнсторминг на идеи
Първият етап от ролевия брейнсторминг е да се организира стандартна групова дискусия за мозъчна атака.
Това изисква генериране на максимален брой идеи, спазвайки основните принципи на брейнсторминга:
- Критиката на чужди идеи е забранена.
- Фокус върху количеството на идеите, а не върху качеството.
- Свободна комуникация между хората в групата.
Подобен подход би следвало да доведе до набелязване на значителен брой идеи, но има риск те да са относително предсказуеми и обичайни. Ако групата желае да задълбочи мисленето си за откриване на по-нестандартни идеи, трябва да премине към следващия етап в процеса.
2. Определяне на роли
Вторият етап от ролевия брейнсторминг е да се определят една или повече роли.
Примери за възможни роли:
- Потенциален клиент;
- Текущ клиент;
- Доставчик;
- Мениджър;
- Служител.
Всяка роля може да се назначи индивидуално на конкретен член на групата или би могла да е групова роля, т.е. да я играят всички.
3. Влизане в роля
Влизането в определената роля (или роли) е следващия етап от ролевия брейнсторминг.
За по-убедително влизане в роля от определен участник в груповата дискусия е полезно той да отдели няколко минути, за да се нагоди и адаптира към ролята. Той следва да прояви емпатия и да опита да погледне на ситуацията през очите на ролята, която играе.
Например, ако група търговски представители провеждат ролеви брейнсторминг с цел подобряване на офертата към нови клиенти и някой от тях играе ролята на “Нов клиент”, той следва да помисли:
- Каква е персоната на купувача?
- Как клиентът вижда света?
- Какви са потребностите на клиента?
- Кой е основният, най-голям проблем, който клиентът би искал да разреши с подобна покупка?
- Има ли и други важни фактори, които влияят на решението за покупка на клиента?
- От кого купува клиентът в момента и защо?
- Ако трябва да се правят промени в маркетинговия микс, какви би следвало да са те с оглед нуждите и желанията на клиента?
Яснотата по подобни въпроси ще направи влизането в роля много по-убедително.
4. Ролеви брейнсторминг
Това е етапът, в който брейнстормингът започва отначало, но всеки дава идеи през призмата на ролята, която играе. Играейки роли, всички членове на групата свободно предлагат всякакви идеи за разрешение на проблема.
По време на този етап от процеса на ролеви брейнсторминг е важно всеки участник да изложи своите предложения. Не бива да се допуска един или повече от участниците да замълчат и да не предложат нищо.
5. Повторение
Най-накрая, след като всички участници са изложили идеите си от перспективата на определена роля, ролевият брейнсторминг може да започне отначало, но с нова роля или роли.
Това ще позволи генерирането на допълнителни свежи идеи.
В резюме
Техниката на ролеви брейнсторминг на практика използва похватите на класическия брейнсторминг, но добавя забавен елемент, чрез който и най-срамежливите участници в груповата дискусия да се осмелят да представят идеите си.
Това може да е от полза, особено в случаите, когато групата се нуждае от свежа перспектива и нови гледни точки.
Прочети повече: Модел за продуктивно мислене на Хърсън.