Ние хората се различаваме по много неща. Но освен физическите разлики, като пол, възраст, ръст, тегло и цвят на косата, има и множество психологически характеристики, които ни отличават един от друг.
Например, различни сме според черти на личността, интелигентност, способности, таланти, убеждения… Тези неща не са много лесни за измерване, обаче.
Това е именно ролята на психометричните тестове – да измерват “скритите” характеристики на хората. Това може да е от голяма полза както за самите хора, така и в различни ситуации – процедура по подбор на служители, предоставяне на възможности за кариерно развитие и др.
Да видим какво са психометричните тестове, защо се използват, кога е най-подходяща тяхната употреба и как точно следва да става това.
Какво са психометричните тестове?
Според дефиницията на Британското психологическо общество, психометричният тест е инструмент, създаден да дава количествена оценка на някакъв психологически атрибут или атрибути.
Психометричните тестове по същество са инструменти за измерване на психиката. Самият произход на думата подсказва това – “психо” (ум, психика) и “метричен” (измервам).
Следователно, психометричните тестове следва да предоставят обективна информация за иначе субективни неща, свързани с човешката психика. Обективността е от ключово значение за подобни тестове, ето защо те трябва да дават акуратна информация всеки път, когато се използват.
За да се гарантира обективността на един психометричен тест, той трябва да отговаря на три ключови критерия:
- Стандартизация. Психометричният тест трябва да е базиран на резултатите от тестуването на представителна извадка на група от хора. Например, няма как да се тестуват 100% от всички работещи хора в страната, но може да се направи тест на представителна извадка от работещите хора и след това резултатите да служат за отправна точка при тестуването на един или друг от подобна група. Стандартизираният тест също така следва да се провежда и администрира по един и същи начин.
- Надеждност. Психометричният тест трябва да дава последователни резултати всеки път, когато се използва, като не бива да се влияе в голяма степен от външни фактори. Например, ако един човек преминава тест, но се намира под голямо психическо напрежение поради някакви външни причини, резултатите от теста не бива да бъдат прекалено различни спрямо резултатите от тест, преминат в нормално състояние.
- Валидност. Психометричният тест трябва да измерва това, за което е предназначен. Ако човек преминава тест за измерване на определени негови способности или интереси, тестът следва ясно да демонстрира, че измерва именно въпросните способности или интереси, а нещо друго.
Какви психометрични тестове има?
Двата основни типа психометрични тестове, които се използват, са:
- Тестове за способности – включват тестове за интелигентност и тестове за оценка на способности на определен човек в някаква конкретна или обща област.;
- Личностни тестове – помагат за изграждане на профил на характеристики и личност на определен човек.
Тестовете за интелигентност са различни. Дълги години са се провеждали най-вече тестове за умствена интелигентност (IQ), но днес се признава, че има много видове интелигентност и те могат да бъдат измервани чрез различни психометрични тестове, например за емоционална интелигентност (EQ), творческа интелигентност (CQ) и др.
Тестовете за оценка на способности са известни още като “когнитивни тестове”. Те могат да измерват способностите на човек да изпълнява най-разнообразни задачи, свързани с употребата на цифри, думи, логически разсъждения, латерално мислене и др.
Личностните тестове също са най-разнообразни. Всички те оценяват личностни характеристики, както и могат да се използват за прогнозиране на определени междуличностни трудности. Например, подобни тестове могат да измерват степента на самоувереност, вътрешна мотивация за успех, удовлетворение от живота и др.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Кога се използват психометрични тестове?
Психометричните тестове се използват отдавна, още от първите години на XX век. Първоначално с тях се експериментира в областта на образователната психология. През 1905 г. френският психолог Алфред Бине създава първия тест за измерване на интелигентността (IQ).
Оттогава психометричните тестове претърпяват бурно развитие и разширяват областите на приложение. Особено популярни са подобни тестове в контекста на работната среда.
Например, по последни данни психометрични тестове се използват в около 80% от компаниите от списъка Fortune 500 в САЩ и в 75% от компаниите в списъка UK Times 100 във Великобритания. В развиващите се страни също се използват много широко, като например в Индия, където над 55% от Топ 100 компаниите използват психометрични тестове.
Най-често, психометрични тестове се използват при:
- Подбор на служители. Психометрични тестове помагат на мениджърите да преценяват дали един или друг кандидат е подходящ за определена вакантна длъжност.
- Индивидуално обучение и развитие. Психометрични тестове помагат да се определи как един служител да подобри своите умения и резултати в работата.
- Групово обучение и развитие. Психометрични тестове помагат на хората по-добре да разбират себе си и другите, с цел да изграждат и поддържат ефективни работни взаимоотношения.
- Кариерно развитие. Психометрични тестове помагат на хората да изберат правилния път за развитие на тяхната кариера, чрез разкриване на специфични ценности и интереси, които са от фундаментално значение за удовлетворението от труда.
Разбира се, както в ситуации на подбор на персонал, така и при индивидуално, групово или кариерно развитие, следва да се използват и други методи и инструменти, за да се вземе оптимално решение. Психометричните тестове са само един възможен инструмент, който разкрива специфична информация и помага да се вземат по-аргументирани решения.
Различни видове тестове могат да бъдат открити в следните книги:
- “Психометрични и IQ тестове” от Филип Картър.
- “Тестове за интелигентност” от Алън, Гейл, Скит и Фултън.
- “Личностни тестове. Оценете личността си: емоции, умения, силни и слаби страни” от Робърт Алън.
- “Емоционална интелигентност 2.0” от Джийн Грийвс и Травис Брадбери.
Как да се подготвим за психометричен тест?
Като почти всяка друга област на живота, и при психометричните тестове няма да съжаляваме, ако сме се подготвили възможно по-добре предварително.
Например, полезно е да се знае, че времетраенето на един психометричен тест варира обикновено в рамките на 20-30 мин., въпреки, че има тестове и за 10 мин., и за 60 мин.
Като цяло, при психометричните тестове са важни две неща – скорост на попълване и брой правилни отговори. Най-често психометричните тестове използват комбинация от двата фактора, за да определят кракйните резултати.
Някои от съвременните психометрични тестове са съставени по такъв начин, че показват един или друг въпрос в зависимост от това дали човекът, който се тестува, е дал определен отговор на предишен въпрос.
Марк Паркинсън, автор на книгата “Професонални тестове за личностно оценяване”, съветва да се спазват няколко основни правила при представяне на психометричен тест:
- Открий колкото се може повече за себе си. Трябва да бъдеш експерт по собствената си личност, да се познаваш много добре, да имаш мнение за себе си.
- Бъди позитивен. Грешката, която много хора допускат, когато се описват в някои психометрични тестове, е че са или твърде сурови към себе си или се представят за такива, каквито не са.
- Не спори с въпросите. Няма смисъл да анализираш и окачествяваш въпросите от теста – как са “тъпи”, “подвеждащи”, “невъзможни” и т.н.
- Опитай се да отговоряш така, сякаш си такъв, какъвто се очаква да е всеки друг. С малко усилия, можеш да се справиш с това.
- Проучи работата и длъжността, за която кандидатстваш. В случай, че кандидатстваш за работа, проучи работодателя си предварително възможно по-добре. Ще откриеш полезни насоки за това в статията “Топ 10 източника на информация за работодателя преди интервюто за работа”.
В резюме
Оценяването на “скрити” характеристики на хората не е проста задача и е лесно да се изпадне в субективни съждения, ако не се използват подходящи начини за оценка.
Психометричните тестове предоставят именно подобни подходящи начини за по-обективна оценка на различни способности или характеристики на човешката личност.
Благодарение на това, психометричните тестове имат своето заслужено място при вземането на различни решения – за подбор на служители, за индивидуално, групово и/или кариерно развитие.
Прочети повече: Шест нови дарби, от които се нуждаем, за да преминем от информационната към концептуалната епоха.