Много хора се изправят пред дилема каква работа да работят или по кой път на кариерно развитие да поемат.
С подобни предизвикателства се сблъскват както млади хора, които тепърва навлизат на трудовия пазар, така и по-зрели хора, които не са удовлетворени от своя професионален живот и търсят промяна.
В такива ситуации на помощ идва т.нар. “Процес MPS” за откриване на идеалната работа. Нека го разгледаме.
Процес MPS
Моделът MPS за откриване на идеалната работа е създаден от Тал Бен-Шахар – експерт по позитивна психология и професор в Харвард, който го представя в книгата си “Happier” през 2007 г.
Бен-Шахар е повлиян от концепцията за “поток” на Михай Чиксентмихай, според която хората откриват своето щастие и смисъл в живота си, когато работейки по определени задачи попаднат в едно особено състояние на ума – състояние на пълна концентрация и поглъщане в някакво занимание. Това състояние, което така ангажира и поглъща човешкото внимание, Чиксентмихай нарича “поток”.
Бен-Шахар използва концепцията за “поток” и счита, че когато търсим работа, тя трябва да е свързана с проекти и задачи, които силно да ни предизвикват и ангажират. За да открием каква би могла да бъде тази сфера за професионално развитие, можем да използваме процеса MPS.
Процесът MPS изисква от нас да си зададем три важни въпроса:
- Какво ми дава смисъл? (Meaning)
- Какво ми доставя удоволствие? (Pleasure)
- Кои са моите силни страни? (Strengths)
Бен-Шахар счита, че когато редовно работим по дейности и задачи, които комбинират тези три елемента – смисъл, удоволствие и силни страни, е много по-вероятно да постигнем поток и да бъдем удовлетворени и щастливи от кариерата си.
Процес MPS за откриване на идеалната работа е представен на диаграмата по-долу:
Нека разгледаме по-подробно всеки от трите елемента на процеса MPS.
1. Смисъл
Първият въпрос за откриване на идеалната работа според процеса MPS на Бен-Шахар е “Какво ми дава смисъл?”
С други думи, ако търсим нова работа или промяна в кариерното развитие, следва да се запитаме “Какво мога да правя, което да е значимо за мен и за другите?”
Смисълът, в духа на позитивната психология, чийто представител е Тал Бен-Шахар, е намерението за постигане на дългосрочна цел, която е лично значима и оставя положителен отпечатък върху света.
Търсенето на смисъл в живота изисква дълбоко вглеждане в себе си и един от най-добрите начини да сторим това е да дефинираме нашите ценности. Ценностите са важни и трайни убеждения за това какво е добро или лошо, желателно или нежелателно, правилно или неправилно. Те имат голямо влияние върху поведението ни и ни служат като общи насоки във всякакви ситуации.
Познаването на ценностите е важно, за да определим коя е идеалната за нас работа. Ако не познаваме добре ценностите си, бихме могли да захванем занимание, което изисква от нас да изпълняваме дейности, които са ни прекалено чужди и не ни вдъхновяват по никакъв начин. В подобни случаи е невъзможно да говорим за смислена и дълбоко мотивираща работа.
Но ценностите могат да бъдат само част от това, което смятаме за значимо. Бихме могли да намерим смисъл и в преподаване на нови знания и умения или в помагането на другите в труден момент.
Ако искаме да открием идеалната работа, следва да си спомним за задачи и проекти, по които сме работили в миналото и които са ни карали да се чувстваме добре. Какви са били тези задачи и проекти? Какво точно сме извършвали във връзка с тях?
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Удоволствие
Вторият въпрос за откриване на идеалната работа според процеса MPS на Бен-Шахар е “Какво ми доставя удоволствие?”
С други думи, ако търсим нова работа или промяна в кариерното развитие, следва да се запитаме “Какво искам да правя, което да ме прави щастлив/а?”
Следва да изброим всички неща, които ни носят удоволствие. Не всички те задължително трябва да са свързани с работата – в списъка можем да включим наши странични интереси, хобита и всичко друго, което ни кара да се чувстваме щастливи и изпълнени със задоволство.
Например, един подобен списък с неща, които ни доставят удоволствие може да включва четене, преподаване, изкуство, игри, пътуване, общуване с нови хора.
3. Силни страни
Третият въпрос за откриване на идеалната работа според процеса MPS на Бен-Шахар е “Кои са моите силни страни?”
С други думи, ако търсим нова работа или промяна в кариерното развитие, следва да се запитаме “В какво съм добър/добра?
Отговорът на този въпрос би могло да е трудна задача – някои проучвания сочат, че двама от всеки трима не са наясно със силните си страни. Някои хора дори не осъзнават, че притежават определени силни страни и никога не са се замисляли върху това.
Нужно е да изброим главните ни силни страни. Ако не сме сигурни кои са те, бихме могли да попитаме околните – колеги, приятели, членове на семейството, пряк шеф и т.н. Обратната връзка от другите може да ни помогне да си изградим една по-точна представа за себе си.
В позитивната психология е популярна концепцията т.нар. “сили” – способности, които, ако бъдат развити и правилно насочени, позволяват на човек да се радва на пълноценен живот. Научи повече в статията “6 добродетели и 24 сили за щастие според позитивната психология”.
Приложение
И така, за да се приложи процесът MPS за откриване на идеалната работа на Тал Бен-Шахар, първата стъпка е да се опишат в три отделни списъка всички неща, които ни дават смисъл, които ни доставят удоволствие и които са наши силни страни.
Втората стъпка е тези три списъка да се поставят един до друг и да се огледат внимателно за взаимнопресичащи се елементи. Пресичането на елементи от трите списъка ще ни даде ценни прозрения за най-оптималните за нас възможности за кариера и професионално развитие.
Например, в трите списъка може да поставим неща като:
- Смисъл: работа с хора, самоусъвършенстване, четене, писане, взаимоотношения.
- Удоволствие: запознанство с нови хора, общуване, пътуване, музика, кино, вино.
- Силни страни: емоционална интелигентност, екипен дух, безпристрастност, оптимизъм, смях.
Ако в трите ни списъка попадат подобни неща, то някои от тях не се пресичат с други, но има и общи елемементи. Например, смисъл в живота ни дава работата с хора, носи ни удоволствие комуникацията с тях, а наша силна страна е емоционалната ни интелигентност.
Следователно, следва да потърсим идеалната работа в подобна сфера и професиите на психолог, консултант или PR специалист са само част от възможните професии, които биха били особено подходящи за нас.
В резюме
Процесът MPS за откриване на идеалната работа е дело на Тал Бен-Шахар и включва анализ на три важни елемента:
- Смисъл;
- Удоволствие;
- Силни страни.
Пресичането на тези три области може да ни даде полезна представа за това какви занимания, дейности и задачи наистина биха ни направили щастливи. Подобно знание би могло да има огромно значение както за нашата професионална кариера, така и за личния ни живот.
Прочети повече: Модел за щастие на Бен-Шахар.