Много ръководители се фокусират върху това как най-добре да приложат своята стратегия, защото без практически действия няма резултати.
Има обаче една интересна и не толкова очевидна закономерност, съгласно която ефективността от прилагането на една стратегия зависи на първо място от това как точно е била разработена тя. Ето защо, ръководителите се нуждаят от надеждна система за стратегическо планиране.
Именно в тази връзка е формулиран процес, известен като “Хошин Канри”. Като следват стъпките в този процес, мениджърите могат да са сигурни, че стратегията, която разработват, впоследствие ще донесе добри резултати.
Нека видим по-подробно за какво става дума.
Процес “Хошин Канри” за стратегическо планиране
“Хошин Канри” е процес за стратегическо планиране от седем стъпки, който е разработен в Япония след края на Втората световна война.
Процесът “Хошин Канри” е базиран на идеите на японския професор и експерт по въпросите на управление на качеството Йоджи Акао, който отбелязва следното:
“Всеки човек е експерт на своето работно място, а японската система за тотално управление на качеството е разработена така, че да се използва колективната интелектуална мощ на всички служители, които да превърнат тяхната организация в най-добрата в своята област.”
Можем да открием корените на Хошин Канри в легендарната производствена система на Toyota. Заслужава си да се отбележи, че на японски език “хошин” означава “посока”, а “канри” – “управление”.
Процесът “Хошин Канри” за стратегическо планиране включва следните седем стъпки:
- Създай визия на организацията;
- Разработи цели, които осигуряват пробив;
- Определи годишни цели;
- Разпредели годишните цели;
- Изпълни годишните цели;
- Прави месечен преглед на изпълнението;
- Прави годишен преглед на изпълнението.
Ако организацията спазва стриктно седемте стъпки от процеса “Хошин Канри”, това й дава в ръцете мощно оръжие за систематично стратегическо планиране, с което тя може по-успешно да постига целите си.
Нека разгледаме по-подробно всяка от седемте стъпки на “Хошин Канри”.
1. Създай визия на организацията
Първата стъпка от процеса “Хошин Канри” за стратегическо планиране е да се формулира ясна визия, както и мисия, на организацията.
Защо визията е важна? Защото, когато служителите чуят визията на своята организация, те трябва да разберат какви са крайните й цели и стремежи.
Защо мисията е важна. Защото, с нейна помощ служителите ще знаят какъв е смисълът, поради която тя съществува и нейните фундаментални цели.
Повече по темата можеш да видиш в статията “Мисия, визия и ценности”.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Разработи цели, които осигуряват пробив
Втората стъпка от процеса “Хошин Канри” за стратегическо планиране е да се разработят цели, които осигуряват пробив на организацията, стига тя да ги постигне.
Целите, които осигуряват пробив, са цели, които се фокусират към бъдещо желано състояние на значими и важни подобрения. Това най-често са цели с времеви хоризонт 3-5 години, разработени в унисон с визията и мисията на организацията. Тоест, целите следва да са амбициозни, дългосрочни и адекватни, за да осигурят важен напредък.
За да се разработят подобни цели, е полезно да се използват инструменти като например Матрица на Ансоф, с чиято помощ може да се набележат области за бъдещо развитие в определена посока, в зависимост от съществуващите и новите продукти и пазари, които организацията желае да развива.
3. Определи годишни цели
Третата стъпка от процеса “Хошин Канри” за стратегическо планиране е да се определят годишни цели.
С други думи, тук следва да се реши какво организацията желае да постигне през тази конкретна година, за да постигне тези 3-5 годишни дългосрочни цели, които е заложила в предходната стъпка.
За целта е полезно да се използва известното правило SMART за определяне на цели.
4. Разпредели годишните цели
Четвъртата стъпка от процеса “Хошин Канри” за стратегическо планиране е да се разположат годишни цели.
Разполагането на цели означава дългосрочните цели да се организират на стройни графици и да се разпределят на съответните отдели или звена в организацията.
Като правило, целите следва да се разполагат отгоре-надолу, като се заложат цели на най-високото ниво в организационната структура и се продължи по същия начин надолу по нивата в йерархията, навлизайки във все повече детайли и специфика.
Всяко от звената следва да има яснота по неговите приоритети, както и ключови показатели за ефективност, които ще измерват постигането на целите.
5. Изпълни годишните цели
Петата стъпка от процеса “Хошин Канри” за стратегическо планиране е да се започне работа по изпълнение на целите.
В тази стъпка се реализират на практика подобренията, към които се стреми организацията. Тук могат да се използват комбинация от различни методи за управление, в частност управление на проекти, за да се обезпечи системна работа за постигане на целите.
Обикновено, в тази стъпка се налага да се използват и практични методи за креативно разрешаване на проблеми.
6. Прави месечен преглед на изпълнението
Шестата стъпка от процеса “Хошин Канри” за стратегическо планиране е да се прави месечен преглед на изпълнението.
Без регулярен преглед може да се получат големи отклонения от набелязаните годишни цели. Затова и целта на месечния преглед е да провери доколко организацията се справя със своите планове и каккъв прогрес регистрира.
Благодарение на месечните прегледи на изпълнение на работата могат да се набележат навременни коригиращи действия за постигане на желаните подобрения и изпълнение на заложените цели.
7. Прави годишен преглед на изпълнението
Седмата стъпка от процеса “Хошин Канри” за стратегическо планиране е да се прави годишен преглед на изпълнението.
В края на всяка година идва време за обзор и разносметка какво е постигнато и какво – не. Организацията следва да е наясно в каква степен се е придвижила напред към постигане на своите стратегически цели за подобрение и доколко адекватно продължава да изпълнява своята мисия и визия.
С оглед на направените изводи, следва да се предприемат и коригиращи действия за следващия годишен цикъл и дори да се направят промени в самите цели, ако това е необходимо.
В резюме
Процесът “Хошин Канри” за стратегическо планиране включва следните стъпки:
- Създай визия на организацията;
- Разработи цели, които осигуряват пробив;
- Определи годишни цели;
- Разпредели годишните цели;
- Изпълни годишните цели;
- Прави месечен преглед на изпълнението;
- Прави годишен преглед на изпълнението.
Хошин Канри може да се използва всеки път, когато организацията иска да разработи “пътна карта” за дългосрочно стратегическо развитие.
Прочети повече: Перфектният стратегически план.