Всички знаем, че за успех в кариерата, работата или бизнеса е нужен повече професионализъм.
Но какво точно означава да си професионалист? И как можем да развием професионализма си в по-сериозна степен?
Нека видим.
Какво е “професионализъм”?
Нека най-напред дефинираме какво означава “професионализъм”.
Професионализъм, съгласно речника Merriam Webster, е умението, добрата преценка и учтивото поведение, което се очаква от човек, който е обучен да върши добре работата си.
Или, казано по друг начин, професионализъмът е поведението или качествата, които характеризират дадена професия.
Тези дефиниции подсказват, че професионалистите се отличават с характерно поведение и притежават определени качества. Колкото повече от нужните качества притежава един човек и колкото повече поведението му се придържа към определени стандарти, толкова по-голям професионалист е той.
Но какво точно е това поведение? И какви са въпросните качества?
Прието е да се счита, че професионалистите притежават следните основни характеристики:
- Специализирана компетентност;
- Отговорност;
- Етика;
- Самоконтрол;
- Подходяща външност.
Нека разгледаме тези характеристики на професионализма малко по-подробно.
1. Специализирана компетентност
Първата и главна характеристика на истинския професионалист е, че той притежава специализирана компетентност в определена област.
Това означава, че професионалистът е най-вече човек, който има задълбочени знания, умения и опит. Подобни експертни познания се натрупват с течение на времето и за отправна точка е прието да се счита, че отнемат 10 000 часа практика.
Подобна практика изисква системно и добре обмислено натрупване на компетентност в определена специализирана област. Веднъж постигната, подобна тясно профилирана компетентност се използва безпроблемно от професионалиста, поради което той не изпитва големи трудности в работата си и всичко, което прави изглежда лесно и естествено.
От значение за високия професионализъм е компетентността да се поддържа и актуализира непрекъснато с усвояването на нови знания и умения, за да продължава тя да е все така на същото високо ниво.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Отговорност
Втората характеристика на професионализма е отговорността.
Добрият професионалист лесно се познава по това, че на него може да се разчита. Например, той е в състояние да спазва обещанията и ангажиментите, които поема – за качеството на работа, за крайните срокове, за цената и т.н.
Дори когато възникнат някакви неочаквани трудности или препятствия, професионалистът знае как да подходи в съответната ситуация, за да поправи нещата по най-добрия възможен начин.
Да се фокусираш към крайните резултати в работата и да не се оправдаваш вечно с външни причини или обстоятелства е признак за висока лична отговорност и професионализъм.
3. Етика
Етиката е третата характеристика на добрите професионалисти.
Под “работна етика” се има предвид, че професионалистите се придържат като правило към честно и почтено поведение. Те държат на думата си и не правят компромиси със своите ценности и убеждения в работата, дори с цената на известни затруднения или неудобства, които са готови да посрещнат.
Част от професионалната етика са скромността и смирението. Добрите професионалисти не държат да блеснат на всяка цена и оставят делата да говорят вместо тях.
Признак на висок професионализъм е да виждаш и приемаш себе си такъв, какъвто си и да имаш яснота както за силните си страни и дарби, така и за недостатъците и ограниченията си. Добрите професионалисти нямат проблем да признаят, че една работна задача или проект излизат извън техния кръг на компетентност. Те са готови да потърсят помощ, когато се налага и са готови да се учат от другите.
4. Самоконтрол
Четвъртата характеристика на професионализма е самоконтролът.
Добрият професионалист умее да пази хладнокръвие в напрегнати ситуации. Често в работата неочаквано възниква стрес или напрежение – с клиент, с доставчик, с колега… Професионалното поведение изисква човек да контролира зряло емоциите си, когато работи с хора или под напрежение.
В това отношение е много важна т.нар. “емоционална интелигентност” – умението да осъзнаваме емоциите – нашите и на хората около нас.
Истинският професионалист проявява търпение и контролира емоциите си, възстановява се бързо след емоционална обърканост, както и умее да проявява емпатия – поставя се на мястото на другата страна и разбира по-добре нейните мисли, чувства, настроения и поведение.
5. Подходяща външност
Подходящата външност е петата важна характеристика на професионализма. Както се казва, “По дрехите посрещат…”
Добрият професионалист знае, че няма втори шанс да направи отлично първо впечатление и просто изглежда професионално – всеки път! Той не си позволява да се появи на работа или на среща с клиенти в лош външен вид – например неизбръснат, неподстриган, с неугледно облекло.
Дали ще е лекар, адвокат, предприемач, мениджър, служител, фрилансър – добрият професионалист изглежда добре и винаги в тон със ситуацията, в която се намира. Поради това, той внушава самочувствие и печели по-лесно доверието на околните.
Как да развием професионализма си?
Дотук изяснихме кои са главните характеристики на един професионалист.
Но как да придобиеш подобни качества и поведение, за да развиеш професионализма си в по-сериозна степен?
Ето няколко стъпки, които следва да направиш.
1. Повиши компетентността си
Обикновено, в изграждането на своята компетентност, всеки човек преминава през няколко основни етапа:
- Начинаещ;
- Напреднал начинаещ;
- Компетентен;
- Опитен;
- Експерт.
За да се изградиш като професионалист, твоят основна цел следва да бъде да станеш експерт в сферата, в която работиш. Това е най-високо стъпало в усвояването на нови умения или навици.
Научи повече в статията “Модел за придобиване на умения на Драйфус”.
2. Действай в своя кръг на влияние
В работата си всички ние мислим и се безпокоим за редица неща, които малко или много са извън нашия контрол – каква е икономическата обстановка, какво мислят другите за нас, какви са новите ходове на конкуренцията ни и т.н.
Подобни теми попадат образно казано в нашия т.нар. “Кръг на загриженост”. Всеки човек си има един подобен кръг и темите в него могат да са наистина важни, но ако не можем да им повлияем в съществена степен, то времето и енергията ни ще се пилеят непродуктивно, когато им обръщаме прекалено внимание.
В същото време, всеки човек има и един втори кръг, известен като “Кръг на влияние”. Той е по-малък и в него попадат теми и въпроси, на които реално можем да влияем и променяме – например нашето професионално развитие, взаимоотношения с важни хора (шефове, колеги, подчинени, клиенти), здраве и т.н.
Ако искаш да си професионалист, трябва да работиш много повече в твоя кръг на влияние и много по-малко в кръга на загриженост. Именно от това ще зависи твоята ефективност, успехи и прогрес в работата или бизнеса.
Прочети повече по тази тема в статията “Кръг на загриженост и Кръг на влияние на Кови”.
3. Работи със система
Система е набор от принципи, правила или процедури, според които се извършва някаква дейност.
За да се изградиш като надежден професионалист, който постига устойчиви резултати, освен от висока компетентност, ти ще се нуждаеш и от добра система в работата си. Без значение дали си предприемач, мениджър или служител, както и дали работиш в продажбите, маркетинга, производството или човешките ресурси, ти ще се нуждаеш от някакъв организиран метод за действие, с който да прилагаш ефективно своята експертна компетентност.
Усвояването на добра система, в комбинация с дисциплинираното придържане към нея, е ключовата съставка за постигане на сериозни професионални резултати в дългосрочен план.
Разбери повече от статията “Защо се нуждаеш от система за всяко важно нещо, което правиш?”
4. Развий емоционалната интелигентност
Всеки професионалист малко или много трябва да работи с други хора, пред които да демонстрира професионализма си. Това са най-често клиенти, доставчици, ръководители, колеги и подчинени, както и представители на различни обществени институции и организации, с които може да има пресечни точки.
Във всички тези случаи, високата емоционална интелигентност винаги помага. Хората с ниска емоционална интелигентност изпитват сериозни трудности да се разбират добре с другите, особено в дългосрочен план.
Емоционалната интелигентност включва:
- Самоосъзнаване;
- Саморегулация;
- Мотивация;
- Емпатия;
- Социални умения.
Научи повече от статията “Емоционална интелигентност. Как да осъзнаем емоциите”.
5. Бъди мил и любезен
Да си мил и любезен с околните не струва пари, но може да се отплати неимоверно много, без значение в коя точно професионална сфера се развиваш.
Малките добрини и жестове, отделянето на допълнително време и внимание на някого и дори просто думи като “Благодаря” и “Моля”, често пъти са напълно достатъчни.
Разбери повече от статията “Доброта и щедрост. Как да правим добро около себе си”.
6. Управлявай времето си
Времето е най-ценният ресурс в живота на човека! Не можеш да развиеш професионализма си на високо ниво, ако не притежаваш отлични умения за управление на времето.
Може да се каже, че всичко, което правим в професионалния си живот би могло да се дефинира чрез показателите „Спешност“ и „Важност“. Следва да правиш ясна разлика между спешните и важните дейности.
Същинското управление на времето се крие в работата с важните дейности и задачи. Те са свързани с постигането на цели и резултати. Ако искаш повече успехи и висока ефективност в работата си, именно важните (а не спешните) задачи ще ти помогнат да осъществиш това.
Научи повече за това как да управляваш времето си от статията “Матрица за управление на времето на Айзенхауер и Кови”.
В резюме
Професионализъмът е свързан с поведение или качества, които характеризират дадена професия, сред които спадат неща като:
- Специализирана компетентност;
- Отговорност;
- Етика;
- Самоконтрол;
- Подходяща външност.
За да развием нашия професионализъм, ние следва да полагаме най-вече усилия да се изградим като експерти в определена сфера, да действаме проактивно в собствения си кръг на влияние, да подобрим емоционалната си интелигентност, да сме любезни с околните, да управляваме разумно времето си и да открием добра система, с която да работим.
Прочети повече: Перфекционизъм. Какви са последиците и как да го преодоляваме?