Да се опитваш да угодиш на всички в бизнеса не е най-добрата идея.
Не е добре за брандинга, не е добре за продажбите. Не е добре за печалбата на фирмата ти в края на годината. Нито е добре за кариерата ти, ако си наемен служител.
Не е добре и за личния ти живот, ако щеш.
Виж една история, която ясно илюстрира защо не е добре да се стремиш да угаждаш на всички. Откъсът е от книгата “Стъпи здраво на пазара” на Майкъл Порт.
Старец, момче и магаре вървели към града.
Момчето яздело магарето, а старецът вървял до него. Минали покрай едни хора, които отбелязали, че е срамно възрастният човек да върви, а момчето да язди. Старецът си помислил, че упреците им имат право и заел мястото на момчето.
По-нататък подминали други хора, които пък възкликнали: “Какъв позор! Да кара малкото дете да върви пеша.” Тогава решили да вървят и двамата пеш.
Скоро настигнали хора, които ги взели за глупаци, задето вървели пеша, когато до тях крачело чудесно магаре, което можели да яхнат. Старецът и момчето се покачили на гърба на магарето.
Малко по-нататък пък подминали група хора, които ги засрамили с упреците си колко е ужасно да натоварят така горкото животно. Момчето и старецът решили, че вероятно имат право и понесли магарето на ръце. Докато преминавали по един мост, изпуснали магарето, животното паднало в реката и се удавило.
Поуката от историята? Ако се опитваш да угодиш на всеки, може и да се сбогуваш с магарето си.
Помисли за своето “магаре” – за онова твое конкурентно предимство, което ти помага и води напред в работата и бизнеса.
А сега си представи, че в стремежа си да си най-добър във всичко започнеш да угаждаш на всички около теб – на всички клиенти, на всички доставчици, на всички твои колеги и т.н.
Съобразяваш се с всяка претенция на всеки клиент и трескаво се впускаш да правиш нови промени или подобрения в продукта или процедурите си за работа.
Трепериш и от най-малката лоша дума или мисъл, която може да премине през главата на твои колеги или служители и правиш всичко възможно всички да са щастливи (за твоя сметка, естествено).
Ето и алтернативен начин за поведение – прави онова, което ти смяташ за правилно. Работи с хората, с които ти е приятно да работиш и правиш бизнес. Отчитай обратната връзка от хората около теб, но и бъди наясно кой ти я подава и доколко сериозна е тя. Бъди в комфорт най-напред със самия себе си, че вършиш правилните неща, по начина, по който ти искаш те да се случват и се фокусирай върху силните си страни и пазарната ниша, която най-силно те вълнува.
Със сигурност ще има клиенти, които ще изгубиш с подобно поведение. Но така ще можеш да обърнеш по-голямо внимание на онези твои клиенти, които цениш повече – те заслужават много повече твоето внимание.
Със сигурност ще има колеги, които няма да са доволни, че нещата не стават така, както ТЕ ги очакват и желаят. Но така ще изградиш по-тесни връзки с хората, на които държиш повече и които са истински важни за теб.
Започнеш ли да се стараеш да угаждаш на всички, има сериозен риск да изгубиш своето “магаре”. Пази го.
Прочети повече: Кокошката, златните яйца и високата ефективност.