В популярния световен бестселър от близкото минало “Създадени вечни” от Джеймс Колинс и Джери Порас е публикувана “Притча за черния колан”.
Притча за черния колан
Представете си майстор на бойни изкуства, коленичил пред своя сенсей в церемония за връчване на трудно извоюван черен колан. След години на безмислостни тренировки, ученикът най-после е достигнал своето постижение в съответната дисциплина.
“Преди да получиш колана, трябва да издържиш още един изпит” – казва неговият сенсей.
“Готов съм” – отговаря ученикът, вероятно очаквайки поредния спаринг.
“Трябва да отговориш на основния въпрос – какво е истинското значение на черния колан?”
“Краят на моето пътуване” – отговаря ученикът. “Заслужена награда за всичката тежка работа.”
Сенсей очаква още. Явно не е доволен. Накрая той казва: “Все още не си готов за черния колан. Ела след една година.”
Година по-късно ученикът отново коленичи пред учителя.
“Какво е истинското значение на черния колан?” – пита неговият сенсей.
“Символът на отличие и върховно постижение в нашето изкуство” – отговаря ученикът.
Сенсей мълчи продължително и чака. Явно не е доволен. Накрая казва: “Все още не си готов за черния колан. Ела след една година.”
Година по-късно, ученикът за пореден път коленичи пред своя сенсей. И сенсей отново пита: “Какво е истинското значение на черния колан?”
“Черният колан бележи началото – стартът на неспирния процес на самодисциплина, работа и преследване на все по-високи резултати” – отговаря ученикът.
“Да. Вече си готов да получиш черния колан и да започнеш своята работа.”
Черният колан и управлението
Пренасяйки този пример в управлението, могат да бъдат извлечени прекрасни изводи и ползи за работата и развитието на всеки един мениджър, без значение дали става дума за управителя на фирмата, за мениджъра по продажбите, маркетинга, човешките ресурси, доставките и т.н.
Черният колан е символ за майсторство в бойните изкуства. Така е и със титлата “Мениджър” – майсторската степен в управлението на процеси в която и да е организация.
За мнозина, “Мениджър” е краят на пътуването. Получили признание и окичени с гръмка титла (“Мениджър на нещо”), тези хора спират своето професионално и личностно развитие тъй като смятат, че не се налага да се развиват повече. Те вече са “мениджъри”, те знаят и могат всичко.
Именно в този момент въпросните мениджъри стартират залеза на своята кариера.
Има и друга група хора – тези, които търсят непрекъснато самоусъвършенстване и които никога не са достатъчно доволни от себе си. Притчата за черния колан е за тях. Тези хора винаги се оглеждат за нови цели, нови възможности, нови върхове, които да покорят – сами, както и заедно със своите колеги и сътрудници.
Тези хора са именно професионалистите, които се радват на стабилна кариера, авторитет и уважение в дългосрочен план. Те са търсени и желани във всяка фирма. Те неуморно търсят успеха и носят високи резултати.
Ако искаш да попаднеш във втората група мениджъри, помисли върху две неща:
- Знаеш ли какво следва да правиш, за да носиш с гордост своя черен мениджърски колан? Имаш ли дългосрочни, както и краткосрочни цели? Имаш ли дългосрочен и краткосрочен план? (ето пример за краткосрочен план 30-60-90, ако си мениджър по продажбите) Какво включва този план?
- Разполагаш ли със сенсей? Ако нямаш – откъде можеш да се сдобиеш с такъв?
Прочети повече: Десетте мениджърски роли на Минцбърг.