В комуникациите, презентациите, рекламата, литературата, музиката, киното, приказките, митовете и много други области на живота има едно специално число – числото 3 (три).
Какво му е толкова специалното на числото 3?
Известно е т.нар. “Правило на тройката”, което се използва с успех в най-разнообразни сфери. Това правило е толкова популярно, че можем да видим примери за приложението му практически навсякъде.
Нека го разгледаме.
🔥 Черен Петък: Нашата най-голяма промоция 🔥
Виж онлайн курсовете -->
Правило на тройката
Правилото на тройката гласи, че неща, групирани в тройки, са по-приятни за слушане, по-лесни за запомняне и по-прости за разбиране.
Защо нещата, които са групирани в тройки, работят добре?
Установено е, че наличието на три елемента в комбинация придава краткост и ритъм на съобщението, като с малко думи се предава достатъчно информация. Така ораторът или авторът хем изглежда компетентен, хем посланието му е просто и запомнящо се.
Правилото на тройката има разнообразни форми. Може да се използва като три думи, три фрази, три изречения, три реда, три абзаца, три глави, три части и т.н. Трите елемента, използвани заедно, са известни като “триада”.
Правилото на тройката в примери
Ето няколко примера, в които се използва Правилото на тройката:
- “Свобода, равенство, братство” – държавен девиз на Франция.
- “Отец, Син и Свети дух” – Света Троица в Християнството.
- “Дойдох. Видях. Победих.” – цитат от римския импетатор Юлий Цезар.
- “Приземяване, приземяване, приземяване” – цитат от реч на Тодор Живков.
- “Секс, наркотици, рокендрол” – театрална постановка с участието на Ивайло Христов, Дони и Коцето–Калки.
- “Добрият, лошият и злият” – класически филм на режисьора Серджо Леоне с участието на Клинт Истууд.
- “Бързо, лесно, вкусно” – кулинарно предаване с водещ Ути Бъчваров
- “Намали. Използвай отново. Рециклирай.” – популярен девиз за опазване на природните ресурси.
- “Тримата мускетари”, “Трите прасенца”, “Приказка за трите мечки”, “Тримата братя и златната ябълка” – литературни и фолклорни произведения.
Да видим какво е практическото приложение на Правилото на тройката в няколко конкретни области.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Правило на тройката в презентациите
Ако си оратор или презентатор и ти предстои да изнесеш някаква реч или беседа, нормално е в главата ти да се въртят въпроси от сорта на “Какво искам да кажа на публиката?”, “Какво искам да й обясня?” и “Какво бих желал да запомни тя?”
На помощ идва Правилото на тройката. Отнесено към презентациите, то гласи, че след една презентация хората имат склонност да запомнят най-много три неща. Следва да си зададеш въпроса – “Кои три неща бих искал най-вече да запомни моята аудитория?” Тези три неща следва да са основата на цялата ти презентация.
Също така, Правилото на тройката може да се отнесе към структурата на презентацията. Още от времето на Аристотел е известно правилото за трите части на една публична реч – въведение, основна част и заключение.
Не на последно място, установено е, че в една Power Point презентация оптималния брой булети на един слайд е три. Два са малко, а четири, пет или шест – много.
Правило на тройката в управлението на времето
Един практичен съвет, който редица специалисти по управление на времето дават, звучи по следния начин: “Всяка сутрин, преди да започнеш работа, запиши трите най-важни неща, които искаш да свършиш днес. След това започни да ги вършиш.”
Подобен съвет почива на солидна логика.
Обикновено работещите хора се опитват да свършат възможно по-голям брой задачи през деня. Понякога тяхното количество е огромно. Но дали всички тези дейности и задачи имат еднакво отношение към постигането на ефективност и високи резултати?
Определено не. Съгласно Закона на Парето, доминиращата част от резултатите се дължат на само малка част от причините.
В този смисъл, числото 3 кара човек да се замисли за главните приоритети, а това обикновено са и нещата, които носят най-значими резултати.
Когато човек изготви план и знае трите най-важни за него задачи за деня, седмицата, месеца или дори годината, той някак си ги разбира по-добре и има по-силна мотивация, усещане за фокус и степен на осъзнатост в работата си.
Правило на тройката в киното, литературата и театъра
Много страхотни съвременни филми, книги или театрални постановки са базирани на структура от три действия:
- Първо действие. Протагонистът се среща с другите участници в произведението и става ясно какъв е проблемът, с който се сблъсква. Тук често бива представен и антагонистът.
- Второ действие. Проблемът пред протагониста става много труден или опасен. Протагонистът се опитва с всички сили да реши проблема, но неговият план е поставен на огромно изпитание от антагониста и е на път да се провали.
- Трето действие. Протагонистът успява да реши проблема.
Най-често скучните филми или книги са скучни, защото им куца Второ действие. Само две действия не са достатъчни.
Разбира се, може да се използва структура и от повече действия. Например, още от ерата на Шекспир е известна класическата структура за театрална пиеса от пет действия. Съвременното изкуство обаче доминиращо се придържа към структура от три части.
В резюме
Правилото на тройката произлиза от вродената ни склонност да харесваме послания, които са прости, атрактивни и ефективни.
Може би не е случайна латинската сентенция “Omne trium perfectum” – “Всичко, което е в тройка, е съвършено”.
Може би не е случайно и че още преди 2500 години един от първите известни в историята нумеролози – философът и математик Питагор, отдава следното значение на числото 3 – “Първото нечетно число с енергия. Първото съвършено число.”
Накратко, има нещо специално в числото 3. Ето защо, когато се колебаеш как да постъпиш, използвай Правилото на тройката.
Прочети повече: Трите метода за убеждаване на Аристотел (етос, патос, логос).
🔥 Черен Петък: Нашата най-голяма промоция 🔥
Виж онлайн курсовете -->