Един от главните инструменти за управление на времето, които хората използват, са списъците със задачи, в които се записват всички неща за вършене през деня или седмицата.
Проблемът със списъците със задачи обаче е, че те не винаги се превръщат в списъци с изпълнени задачи. Често хората не успяват да завършат дадена задача, поради което я прехвърлят за следващия ден, а после за следващия ден… На финала, някои задачи се отлагат толкова дълго, че така и не се свършват.
Известно е т.нар. “Правило на 72-та часа”, което помага да се разрешават подобни проблеми. Нека го разгледаме.
Правило на 72-та часа
Правилото на 72-та часа е създадено от Бодо Шефер – германски експерт по лични финанси и автор на бестселъри, посветени на успешното професионално развитие.
Правилото на 72-та часа гласи, че за да осъществим една идея, трябва да започнем работа по нея в рамките на 72 часа от нейното възникване.
Шефер се позовава на проучвания, според които успеваемостта в реализиране на идеите след прилагане на Правилото на 72-та часа е впечатляващите 99%. И обратното – колкото повече се отлага работата по една идея, толкова по-ниска е вероятността тя да бъде осъществена някога.
От психологическа гледна точка, правилото на 72-та часа има логика. Ако пристъпим към осъществяваме на някаква идея или цел възможно по-скоро, ние подаваме сигнал към мозъка, че тази цел е важна за нас. По този начин, на подсъзнателно ниво ние се изпълваме с увереност и мотивация, т.е. програмираме се за успешно постигане на целта.
И обратно, ако имаме някаква идея или цел, но не започнем работа по нейното реализиране в близките дни, а вместо това само я отлагаме за “по-удобен момент”, това подкопава вътрешната ни увереност в собствените сили и намалява шансовете ни за успешно приключване на задачата.
Правилото на 72-та часа е в унисон с един от най-важните закони на живота – Законът за привличането, който гласи: “Вие сте жив магнит. Неизменно привличате в живота си хората, ситуациите и обстоятелствата, които са в хармония с вашите доминиращи мисли.”
“Мислите стават реалност”. Това е един от най-големите житейски закони, който обяснява много от успехите и провалите както в професионалния, така и в личния живот. За това говори дори самият Буда преди цели 2500 години.
Или, ако искаме нещо и действаме решително, за да го постигнем, Вселената откликва и ни помага. И обратно, ако желаем нещо, но не правим нищо, за да го осъществим, Вселената определя фантазиите ни за ирелевантни за нас и не ни помага в изпълнението им.
Правилото на Шефер се съчетава много подходящо и с неумолимия Закон на Паркинсън, който гласи: “Работата се разраства до запълване на наличното време.”
Или, колкото повече време се даде за изпълнението на една задача, толкова повече ще се работи за нейното постигане. Когато знаем, че разполагаме с повече време да изпълним някаква задача, това ни успокоява, че завършването на задачата може да се остави за “по-нататък”, до последния възможен момент.
Проблемът тук е, че всяко забавяне в старта на реалната работа обиновено означава, че за завършването й ще има нужда от още време, което удължава допълнително планираните срокове.
Приложение
Правилото на 72-та часа не изисква от нас да завършим изцяло една задача до три дни. По-скоро, правилото акцентира на важността от това да започнем работа по нея до три дни. През първите 72 часа бихме могли да стартираме с нещо малко, като първа стъпка, след това да направим още една стъпка, и още една…
Ето два кратки примера.
Да си представим, че сме с наднормено тегло и искаме да свалим 10-12 килограма. Подобно отслабване е благородна цел и съгласно правилото на 72-та часа, трябва да направим първата стъпка възможно по-скоро, т.е. до три дни. В този срок можем да направим много неща – първи крос навън, първо посещение във фитнес залата или запознанство с експерт, който да изготви за нас подходящ хранителен режим.
Или, да си представим, че сме ръководител на фирма, който иска да осъществи определена промяна в начина на работа на своите сътрудници. Това е комплексна задача, която няма как да бъде осъществена за 72 часа, но в рамките на първите три дни можем просто да я стартираме – да планираме целите и етапите или да организираме първа работна среща със сътрудниците.
С други думи, в рамките на 72 часа можем да стартираме с първата стъпка или да започнем с подготовка за реалната работа. По-сложните проекти могат да бъдат разделени на етапи и в началото можем да пристъпим само към първата стъпка. След това, след като първата стъпка е направена, до 72 часа следва да започнем с втората стъпка и т.н.
Важното е просто да действаме, веднъж когато имаме ясна цел, защото след 72 часа мозъкът ни ще започне да търси (и ще намери) все повече извинения и “добри причини” за отлагане.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.В резюме
Правилото на 72-та часа гласи, че за да осъществим една идея, трябва да започнем работа по нея в рамките на 72 часа от нейното възникване.
Правилото на Шефер е просто, практично и действително може да помогне в борбата с отлагането. Нужно е само малко планиране, воля и дисциплина, за да се приложи.
Прочети повече: Топ 10 грешки в управлението на времето.