Едно от големите предизвикателства пред всяка компания е как да управлява своите ресурси така, че да създава продуктови иновации.
Дали организацията да залага на съществуващите продукти и постепенно да ги усъвършенства? Или да залага на несигурни идеи, които обаче могат да доведат до големи продуктови иновации?
Съществува един модел, известен като “Правило 70-20-10 за продуктови иновации на Google”, който дава ориентири в каква посока следва да се насочат усилията и ресурсите на една компания в търсенето на иновации.
Правило 70-20-10 за продуктови иновации
Специалистите не са единодушни кой е автор на Правилото 70-20-10 за продуктови иновации. Някои смятат, че то е известно още от 50-те години на XX век. Други посочват за първоизточник книгата “The Alchemy of Growth” (2000 г.)
Единодушно е мнението обаче, че Правилото 70-20-10 придобива популярност благодарение на усилията на Ерик Шмид, главен изпълнителен директор на Google в периода 2001 – 2011 г. Именно той внедрява това правило в практиката на Google, някъде към 2005 г., и поради това то придобива сериозна известност.
Съгласно Правилото 70-20-10, една организация трябва да инвестира:
- 70% от ресурсите в основната си дейност;
- 20% от ресурсите в свързани с основната дейност експерименти;
- 10% от ресурсите в напълно нови идеи с висока вероятност за неуспех.
Под “ресурси” следва да се разбира всичко, с което борави компанията – материални ресурси, пари, работно време на мениджъри и служители и т.н.
Нека видим по-подробно какви са особеностите на подобно разпределение на ресурсите.
70% – Поддържащи иновации
Поддържащите иновации изискват влагане на 70% от ресурсите в основната дейност.
Поддържащите иновации са подобрения на съществуващите стоки или услуги, които се правят в унисон с текущата стратегия за растеж на фирмата. Често подобни иновации са малки и незабележими, но именно те лежат в основата на всяка устойчива и дългосрочна иновация.
Поддържащите иновации са нискорискови, пасват добре на текущите процеси, системи и клиенти, съответно и разходите за тях са относително по-ниски. Не е случайно, че дори силно иновативни компании, като Google и Apple, инвестират най-вече в поддържащи иновации.
Специално за Google, това са инвестиции в Google Search, AdSense и AdWords.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.20% – Съседни иновации
Поради правилата за жизнен цикъл на продукта, рано или късно всеки продукт навлиза в етап на спад. Затова 20% от ресурсите следва да се инвестират в съседни иновации.
Съседните иновации са експерименти, свързани с основната дейност на фирмата. Например, автомобилните производители търсят съседни иновации в технологиите, свързани с електромобили, за да се конкурират в пазар с тежки регулации за емисиите на вредни газове.
Съседните иновации са по-рисковани от поддържащите иновации, но все пак са необходими. Поради факта, че са свързани с основния предмет на дейност, организацията може да използва натрупания опит и ноу-хау за създаване на нещо близко до основния продукт и едновременно с това – ново и значимо.
Специално за Google, това са инвестиции в Google News, Google Shopping, Google Business и др.
10% – Трансформационни иновации
Трансформационните иновации изискват влагане на 10% от ресурсите в изцяло нови идеи с висока вероятност за неуспех. Ако успеят обаче, тези идеи са в състояние да трансформират изцяло организацията и пазара, създавайки съвършено нови парадигми.
Разбира се, да се създаде нещо фундаментално ново е много трудно. Поради това трансформационните иновации са свързани с най-висок риск. Именно за да се ограничи рискът, на тях се отделят приблизително 10% от ресурсите на организацията.
В същото време, за постигането на трансформационни ресурси често пъти няма нужда и от огромен ресурс. Практиката показва, че компаниите, които инвестират дори в базисни проучвания за нови възможности, нерядко съумяват да осъществят пробив. Понякога този пробив е толкова сериозен, че носи огромна възвращаемост, с която се покриват всички разходи за провалите на други иновационно-трансформационни проекти на организацията.
Специално за Google, това са инвестиции в Blogger, Google Car, Hangout и др.
В резюме
Правило 70-20-10 за продуктови иновации на Google гласи, че една организация трябва да инвестира:
- 70% от ресурсите в основната си дейност;
- 20% от ресурсите в свързани с основната дейност експерименти;
- 10% от ресурсите в напълно нови идеи с висока вероятност за неуспех.
Спазването на това правило гарантира, че организацията не спира да търси възможности за продуктови иновации – поддържащи, съседни или трансформационни.
Ако организацията не полага усилия да иновира, тя ограничава своята конкурентоспособност в дългосрочен план.
Прочети повече: Как да се подбират нови служители, за да се насърчат творчеството и иновациите.