Постоянство е умението да довършваме започнатото.
Според позитивната психология, известни са 6 добродетели и 24 сили за щастие. Постоянството е една от тези сили, част от добродетелта “Смелост”, свързана с емоционалните и физическите сили, които подтикват човека към действие за осъществяване на намеренията му и му позволяват да преодолее трудностите и препятствията.
Какво значи да си постоянен? Ти постоянен човек ли си? И ако не си, как да станеш такъв?
Що е “постоянство”?
Нека започнем с дефиниция за постоянство:
Постоянство е продължаване на поддържането на някакво мнение или курс на действие независимо от трудностите.
Успехът най-често изисква постоянство, усилия и упоритост. Всяка сериозна цел изисква да се работи ежедневно за постигането й и да се инвестира време и усилия, независимо от спънките и препятствията.
Постоянство и щастие
Защо си струва да постоянстваме? Защото така постигаме нашите цели, а това е пряко свързано със задоволяване на потребностите ни и постигането на лично удовлетворение.
Човек не успява във всичко, в което постоянства, но все пак има много повече шансове да постигне целта си, ако не се остави да бъде обезсърчен от трудностите, които така или иначе са неизбежни. Винаги ще има препятствия по пътя към целта и неизбежно ще има моменти на спадове, отстъпление или застой. Силата на постоянството позволява да не се разколебаваме при най-малката пречка.
Когато човек постоянства, значи е разбрал, че в живота не всичко става веднага. За истински важните и стойностни неща в живота няма вълшебна пръчица, няма кратък и лесен път към успеха. С постоянство и борбеност човек може да постига устойчиви във времето резултати.
Постоянството увеличава увереността в себе си, защото то често осигурява успех в начинанията. А за да печелиш в живота, трябва да вярваш в себе си.
Заслужава си да се отчете и обратната гледна точка, а именно, че постоянството може да доведе и го негативни явления. Хубаво е да постоянстваме, но е добре да имаме предвид върху какво точно постоянстваме. Трябва да съчетаваме постоянството с чувството за перспектива и разсъдливост, за да не се окаже, че постоянстваме в загубени каузи или си поставяме непосилни задачи.
Важно е човек да се научи да преценява кога да се откаже от нещо, за свое добро – за да бъде по-гъвкав, да възстанови равновесието в живота си или да се фокусира върху по-значима цел.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Постоянен човек ли си?
И така – постоянството е сила, с чиято помощ довършваме започнатото.
В тази връзка, полезно е човек да си зададе въпроса “Аз постоянен човек ли съм?”
Ето няколко въпроса, които ще ти помогнат да разбереш дали си постоянен човек, особено ако се сравниш с обкръжението си:
- Мога ли да се съсредоточа върху целите си, докато ги постигна?
- Способен ли съм да полагам последователни усилия за дълъг период от време, когато искам да постигна нещо?
- Мога ли да се откажа от моя цел, която съм си поставил, в случай, че тя вече не е добра за мен?
Ако повечето отговори на тези въпроси са “Да”, значи най-вероятно си постоянен човек.
Как да станеш по-постоянен?
Как да бъдеш по-постоянен и да довършваш започнатото?
Ето няколко идеи:
- Определи и запиши целите си. Неясните цели произвеждат неясни резултати и е трудно да си постоянен в нещо, което е неясно. Използвай правилото SMART и ясно формулирай своите цели. Запиши ги на хартия. Нека са винаги предо очите ти, за да те вдъхновяват и подтикват към действие.
- Превърни твоя мечта в реален проект. Помисли си за мечтите си. Помисли си за нещата, които силно те влекат, дори и ако до днес не си правил нищо за тях. Обмисли как можеш да започнеш най-после работа по някоя твоя мечта – малка или голяма. Направи си план, организирай дейностите си и се захвани за работа.
- Прави по нещо всеки ден. Ако имаш яснота по целите си и ако те са в унисон с твоите мечти и ценности, започни с малки, но системни практически стъпки – всеки ден. Понякога целите, които си поставяме изглеждат толкова трудни, че чак се плашим откъде да започнем. В подобни ситуации има едно сигурно решение – настойчиво и ежедневно да се отбелязва малък прогрес за осъществяване на целта.
- Използвай добра система. За да извлечеш максимума от постоянството си, е полезно да имаш добра система под ръка. Когато правиш нещо важно без система, е много лесно да възникне хаос. Хаосът ще ти пречи да постоянстваш и да постигаш уверено целите си. Прочети повече за това в статията “Защо се нуждаеш от система за всяко важно нещо, което правиш?”
- Прави редовни физически упражнения. Всички знаем, че е полезно да се практикува някакъв спорт – не само заради самия спорт, но и заради навиците, които се развиват с негова помощ. Един от навиците в спорта е навикът да си постоянен – да не се отказваш лесно от трудностите и да довършваш започнатото. Тренирай нещо с постоянство и ще видиш как дисциплината и настойчивостта, които развиваш ще започнат неусетно да се пренасят и да ти помагат и в други области на живота ти.
В резюме
Постоянството е една от основните сили, които трябва да развием, за да живеем по-пълноценно и щастливо.
Всеки би могъл да довършва с по-голям успех започнатото, стига само да желае това. Ако човек действа с яснота по своите цели и прави по нещо малко всеки ден, за да ги постигне, той няма да се разколебава лесно от трудностите и ще довежда до успешен финал своите усилия.
Прочети повече: Ентусиазъм и оптимизъм. Как да се гмуркаме в живота и да гледаме ведро на реалността.