Пол Вацлавик е австрийско-американски психолог и водещ представител на направлението на психотерапията от ХХ век.
Творчеството и практиката на Вацлавик включват теми за семейството, взаимоотношенията и семейната терапия. Принципите за семейна комуникация на Вацлавик са популярни и до днес, както и се прилагат извън рамките на семейната единица.
Как преминава животът на Пол Вацлавик? Какви са неговите открития ? И какво е значението на идеите му в наши дни?
Биография на Вацлавик
Пол Вацлавик е роден през 1921 г. в гр. Филах, Австрия, в семейството на директор на банка. Пол израства и получава много добро средно образование в своя роден град.
През 1939 г., когато завършва гимназия, младият Вацлавик продължава своето образование в областта на философията и филологията в Университета Ca’ Foscari във Венеция. Годините, прекарани в университета оказват силно влияние върху бъдещата му кариера. По-късно Вацлавик споделя, че философията и филологията са го вдъхновили да изучи природата на човешкото общуване.
През 1949 г. Вацлавик защитава успешно докторска дисертация. Започва кариера на учен-изследовател по аналитична психология в Института по аналитична психология на Карл Юнг – снователят на аналитичната психология. Знанията и уменията по психоанализа и аналитична психология на Вацлавик, усвоени в близко сътрудничество с Юнг, трасират по-нататък научния му и практически път на развитие.
През 50-те години на ХХ век Пол Вацлавик заминава на спецализация в известния по това време изследователски институт за психологически изследвания в Пало Алто в Калифорния, САЩ. Там той е включен в екип за изследване на взаимоотношенията и комуникацията в семейната среда.
Вацлавик ръководи екип от още двама изследователи – Бивин и Джаксън. Съвместните им изследвания полагат основата на т.н. “Школа Пало Алто”, която обединява семейната терапия с теорията за комуникацията.
Вацлавик е един от тримата основатели на Център за краткосрочна терапия, в която се използват нови терапевтични практики за проблемни семейства. По-късно, през 1976 г. Вацлавик е избран за професор в Станфордския университет.
Пол Вацлавик е автор на значими научни трудове за семейството, краткосрочната семейна терапия, общуването и комуникациите в семейна среда, парадоксалната комуникация, прагматиката на човешката комуникация, начина, по който хората сами си създават проблеми и се чувстват нещастни и др.
Най-значимите научни публикации на Пол Вацлавик, някои от които в съавторство, са: “Прагматика на човешката комуникация” (1967), “Промяната: За формирането и разрешаването на човешки проблеми” (1974), “Изкуството да не се променяш” (1976), “Как наистина се случват нещата. Критика на чистата и приложна параноя” (1979), “Наръчник за нещастие: Как да създаваме нещастие сами за себе си” (1983).
Пол Вацлавик е женен и има две дъщери. Почива през 2007 г. от сърце на 85-годишна възраст.
Вацлавик и семейството като система
Основна идея в работата на Вацлавик е за семейството, което функционира като система. Той установява, че семейството не може да се разглежда като съвкупност от отделни индивиди, а като едно цяло, където всеки човек играе роля в общата динамика. Членовете на семейството са свързани помежду си чрез сложни комуникационни и поведенчески модели.
Вацлавик твърди, че проблемите в семейството не могат да се разглеждат като изолирани случаи, които произтичат само от един член на семейството. В семейството всеки индивид влияе на останалите и оказва влияние за появата и развитието на определени ситуации и проблеми.
Тъй като според Вацлавик семейството е система и функционира по законите на системата, то се стреми към хомеостаза – иска да поддържа стабилност и равновесие. Когато един член на семейството се опитва да промени своето поведение, другите членове на семейството често неосъзнато действат така, че да върнат системата към предишното й стабилно състояние. Това може да създаде напрежение и да предотврати промяната в есемейството, дори когато тя е необходима.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Вацлавик и комуникацията в семейството
Другата важна идея на Пол Вацлавик, в съавторство с колегите му Бивин и Джаксън, е за комуникацията в семейството. В книгата “Прагматика на човешката комуникация” тримата дефинират петте аксиоми на семейна комуникация.
Вацлавик установява, че човешката комуникация не може да бъде разбрана, ако на нея се гледа само като процес на предаване на факти и информация. Междуличностната комуникация е много по-комплексна и многоаспектна система, която включват вербални и невербални елементи и контекста на отношенията между хората.
Петте аксиоми на семейната комуникация са:
- Невъзможно е да не се комункира. Мълчанието е също комуникация.
- Всяка комуникация има две нива. Едното ниво отразява посланието, другото ниво отразява взаимоотношенията между комуникаторите.
- Събитията имат последователност. Спазването на последователността на събитията или поставяне на причината преди следствието предпазват от попадане в порочния кръг на обвинения и неразбирателства.
- Комуникацията е симетрична и комплементарна. Тя е симетрична, когато участниците са равнопоставени и комплементарна, когато има йерархия между комуникаторите. Тези взаимодействия могат да бъдат продуктивни или разрушителни в зависимост от контекста и динамиката между комуникаторите.
- Комуникацията е цифрова и аналогова. Тези два вида комуникация често се допълват, но могат и да се противопоставят, което води до объркване или конфликти.
Вацлавик и краткосрочна семейна терапия
Идеите на Пол Вацлавик за семейството като система и за комуникацията в семейна среда променят отношението му към семейната терапия. Той стига до извода, че опитите за разрешаване на семейни проблеми често водят до същите тези проблеми, когато семейството не може да се адаптира по правилния начин.
Вацлавик разработва терапевтични техники, основани на тази идея. Те целят разбиването на порочните цикли на комуникация в семействата, които на свой ред водят до неразбирателства и напрежение между членовете. Вацлавик ги нарича “дисфункционални комуникационни модели” или “патологични модели за комуникация”. Дисфункционалните комуникационни модели имат потенциал да се превърнат в хронични и да задълбочат проблемите в семейството, вместо да ги разрешет.
Например, родителят може да казва, че обича детето си, но да го наказва или игнорира за дребни провинения. Тези противоречиви послания създават объркване у детето, което не може да разбере какво се очаква от него и как да реагира. Впоследствие възникват емоционални проблеми, а оттам и специфично поведение.
Вацлавик определя ролята на терапевта като неутрален наблюдател и катализатор на промяна в семейството. Като терапевт той не се намесва директно в семейните конфликти, а помага на семейството да види своите собствени модели на взаимодействие и само да намери нови начини за решаване на проблемите.
Във връзка с това Вацлавик се фокусира към цялата семейна система и я насочва към промяна. Наблюденията му показват, че има два вида промени:
- Първият вид промяна е количествена и не причинява фундаментални изменения. Например, член на семейството може да промени поведението си в определена ситуация, без да променя своите основни убеждения или нагласи.
- Вторият вид промяна касае не само поведението, но и начина, по който се възприемат и организират отношенията и нагласите. Тук вече се изисква дълбока промяна в начина на мислене и възприятие. Вацлавик използва следната техника – той стимулира пациента към съзнателното изпълнение на проблемното поведение, за да осъзнае неговата абсурдност.
Цитати от Вацлавик
Пол Вацлавик е известен с крилати мисли, които въплащават мъдростта му и отношението му към света:
- “Не можеш да не комуникираш.”
- “Реалността не е това, което виждаме, а това, което възприемаме.”
- “Проблемите не съществуват обективно, те са продукт на човешкото мислене.”
- “Истината е откритие, а не нещо, което вече съществува.”
- “Хората се придържат към решенията, които самите те са създали, дори когато те не работят.”
- “Опитите да се контролира неконтролируемото са основен източник на страдание.”
- “Промяната не е въпрос на техника, а на гледна точка.”
- “Човек не страда от реалността, а от начина, по който я възприема.”
- “Единственият начин да избегнеш конфликт е да не участваш в него.”
- “Всяко решение създава нов проблем.”
- “Колкото повече настояваш да си прав, толкова повече отдалечаваш възможността да бъдеш разбран.”
В резюме
Пол Вацлавик е австрийско-американски психолог и водещ представител на направлението на психотерапията от ХХ век. Най-големите му приноси са в сферата на семейството, семейната терапия и взаимоотношения.
Прочети повече: Теория на екологичните системи на Бронфенбренер.