За да оцелее и просъществува в дългосрочен план, една фирма следва да работи на печалба, като при това спазва законите.
Всяка фирма сама решава какво да прави с печалбата си, стига да има такава. Някои фирми я запазват за себе си, други инвестират част от нея в добри дела, насочени към служители, клиенти или обществото. Това са фирмите, ангажирани с корпоративна социална отговорност.
Съществува модел, наречен “Пирамида на Каръл”, който обяснява нагледно какво включва корпоративната социална отговорност.
Нека го разгледаме.
Пирамида на Каръл
Идеята за корпоративната социална отговорност съществува в бизнеса още от 50-те и 60-те години на XX век, но в практиката навлиза по-късно.
През 1991г. професор Арчи Каръл публикува своята пирамида за корпоративна социална отговорност. Идеята на Каръл е, че печалбата е важна за всяка фирма (както твърди Милтън Фридман), но и че фирмите имат по-широко предназначение и социална отговорност.
Каръл предлага модел, в който под формата на пирамида се описва йерархия на отговорностите на една фирма, които съвкупно съставляват корпоративната социална отговорност. Моделът се превръща в основа на това, което днес приемаме за съвременна дефиниция на корпоративната социална отговорност.
Четирите нива на Пирамидата на Каръл са:
- Икономика
- Закони
- Етика
- Филантропия
Ето как изглежда визуално Пирамидата на Каръл:
Нека разгледаме по-подробно четирите нива от Пирамидата на Каръл.
1. Икономика
Икономическите отговорности на всяка фирма са в основата на нейната корпоративна социална отговорност.
Преди фирмата да започне да мисли за каквито и да е кампании, насочени към служителите или обществото, най-напред тя трябва да печели. Ако фирмата не е печеливша, тя не би могла да прави добри дела. Следователно, фирмата има отговорност да снижава своите разходи, да повишава приходите си, да инвестира в развитието на дейността и да носи възвращаемост на своите собственици.
Икономическата отговорност на фирмата означава също, че тя е полезна като създава работни места за местната общност, както и че предлага стойностни продукти (стоки или услуги) на обществото.
Задача на всеки в организацията – от най-високопоставения мениджър до обикновения служител, е да подпомага реализацията на икономическите отговорности, като изпълнява работата, характерна за съответната длъжност компетентно и ангажирано.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Закони
Юридическите отговорности на всяка фирма също са фундамент на нейната корпоративна социална отговорност.
Това значи фирмата да се съобраява със законите, като предлага продукти, които не нарушават законодателството, не лъже клиентите, коректна е към служителите по отношение на тяхното заплащане, сигурност и права, не замърсява околната среда и не укрива данъци.
Ако фирмата не спазва законите, тя рискува санкции, глоби и увреждане на репутацията си, което ще повлияе на икономическите й показатели.
3. Етика
Етичните отговорности разширяват обхвата на корпоративна социална отговорност. Фирмата прави не само това, което е законно, но и това, което е правилно и честно, дори и ако не се изисква по закон.
Както отбелязва самият Арчи Каръл:
“Корпоративната социална отговорност може да стане реалност само ако мениджърите са морални, а не аморални или неморални.”
Съществуват множество етични казуси, в които би могло да се постъпи по един или друг начин. В подобни казуси всяка фирма преценява как да постъпи, като изборът й ще се влияе от нейните ценности и фирмена култура. Всеки път, когато една фирма вземе решение да постъпи правилно, да бъде морална и етична, тя ще проявява етична отговорност като част от корпоративната си социална отговорност.
4. Филантропия
Филантропията е най-висшето ниво в Пирамидата на Каръл и очертава корпоративна социална отговорност, която надхвърля очакванията.
Една фирма проявява филантропия, когато подобрява активно света около себе си. Акционерите не изискват това. Законите не задължават за това. Обществото не очаква това. И все пак фирмата прави нещо добро и така помага светът да стане малко по-добър.
Повече по темата можеш да узнаеш в статията “6 социални инициативи, с които всяка фирма може да прави добро”.
Множество примери за филантропия като висша форма на корпоративна социална отговорност могат да се открият и в книгата “Добри дела” на Котлър, Хескил и Лий.
Приложение на Пирамидата на Каръл
Пирамидата на Каръл е модел, според който една фирма следва да се разполага на всички нива от пирамидата, за да е истински социално отговорна. Да се изпълняват дейности само от едно или две нива не е достатъчно.
Очевидно е, че първите две нива на социална отговорност – икономическа и законова, са малко или много задължителни. Ако фирмата не работи за постигане на печалба или действа в разрез ссъс законите, рано или късно ще изпита сериозни сътресения.
Третото и четвъртото ниво на социална отговорност – етичното и филантропското, са по-скоро по избор. Те обаче могат да донесат на една фирма чувствителни ползи, сред които по-добра репутация на пазара и сред обществото, по-устойчиво развитие, както и изграждане на работодателска марка, която да помага за привличането и задържането на талантливи служители.
Изполването на всички нива от Пирамидата на Каръл може да донесе и определени предизвикателства.
Например, една фирма може да е на път да спечели определен голям клиент, но какво, ако този клиент е известен с неетични практики? Дали работата с подобен клиент няма да направи и самата фирма неетична?
Вероятно по-големите и богати на ресурси компании ще могат да създават по-структурирани и устойчиви програми за корпоративна социална отговорност, докато по-малките фирми няма да имат същите ресурси, хора или капацитет. И все пак, дори и малките организации могат да бъдат социално отговорни, при желание от тяхна страна.
В резюме
Пирамидата на Каръл е модел, който приема, че организациите имат морална отговорност към обществото и пазарите, в които оперира.
Четирите нива на Пирамидата на Каръл очертават четири основни области, в които всяка фирма би могла да развива своята корпоративна социална отговорност. Разбира се, това е възможно в условията на подходящи фирмени ценности и манталитет от страна на висшите ръководители.
Прочети повече: “Корпоративна социална отговорност – подходи, пазарни философии, плюсове и минуси”.