Кой е най-добрият начин да се изгради дългосрочен и успешен бизнес?
Без съмнение, това е изграждането на лоялна база от клиенти, които са суперфенове на продукта или марката.
Под името “Пирамида на фенството” е известна концепция, която демонстрира различните нива на лоялност на клиентите и как те се отразяват на потребителското им поведение и отношенията с бранда.
Нека я разгледаме.
Пирамида на фенството
Концепцията за “Пирамида на фенството” е изобретение на Пат Флин – популярен интернет предприемач и подкастър от САЩ, който я популяризира в книгата си “Superfans”, издадена през 2019 г.
Пирамидата на фенството на Флин има четири нива от потребители:
- Случайна аудитория;
- Активна аудитория;
- Свързана общност;
- Суперфенове.
Според Флин, главната задача на всеки бизнес е да предлага такива продукти и потребителско преживяване, че да преобразува част от своите потенциални последователи в група от ревностни суперфенове.
Пат Флин дефинира суперфеновете по следния начин:
“Невероятна основна група, племе от хора, общност, която винаги ще бъде там, за да ви подкрепи във вашата дейност, когато и да се наложи това.”
Заслужава да се отбележи, че самият Флин изгражда своя успешен онлайн бизнес на основата на тази концепция. С други думи, тя е проверена в среда на интернет маркетинг – сайтове, социални медии, имейл бюлетини, афилиейт програми, онлайн курсове и др.
Пирамидата на фенството обаче може да се използва и за маркетингов анализ или планиране на маркетингов микс във всяка друга сфера, в която една организация се стреми да спечели сърцата на почитателите на нейната стока, услуга, марка, идея или кауза.
Пирамидата на фенството на Флин е представена на диаграмата по-долу:
Да разгледаме по-подробно четирите нива в Пирамидата на фенството.
1. Случайна аудитория
Случайната аудитория е първото ниво в Пирамидата на фенството на Флин.
Това са хората, които току що са открили продукта или марката. Те току що са посетили фирмения сайт или електронния магазин. Може би са сторили това през търсене в Google, през линк в социалните мрежи или просто са чули нещо от някого и са проявили първоначален интерес.
Това са потребители, които не е задължително да знаят какво точно представлява продуктът, марката или организацията, но нещо е привлякло вниманието им и те вече са “вътре” в пирамидата, макар и на най-ниското ниво.
Задача на маркетинга е да преобразува тази случайна аудитория в активна аудитория.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Активна аудитория
Активната аудитория е второто ниво в Пирамидата на фенството на Флин.
Това са последователи на продукта, марката или организацията. Те разполагат с достатъчно информация, следват бранда в социалните мрежи, абонати са на имейл бюлетина на онлайн магазина.
Не е задължително активната аудитория да е съставена от клиенти, които са направили покупка, но това със сигурност са хора, които знаят какво представлява продуктът или брандът и го следват.
Пат Флин обръща внимание, че точно на това ниво в Пирамидата на фенството спират голяма част от маркетинг дейностите на организации и предприемачи, докато всъщност те трябва да фокусират усилията си към конвертиране на активната аудитория в свързана общност.
3. Свързана общност
Свързаната общност е третото ниво в Пирамидата на фенството на Флин.
Тук е моментът, в който се случва магията на брандинга. На това ниво в пирамидата не само марката говори на феновете, но и феновете говорят на марката. И може би най-важното – феновете на бранда говорят един с друг.
Например, потребители от активната аудитория могат да посещават един уебсайт или канал в YouTube заради интересното му съдържание, но да остават в уебсайта/канала заради общността и възможностите за общуване със себеподобни, които тя предоставя.
Задача на маркетинга е да създаде едно или повече места, в които потребителите да могат да общуват помежду си като общност, а марката или организацията да улеснява тази комуникация.
Именно така част от хората от свързаната общност могат да се преобразуват в суперфенове.
4. Суперфенове
Суперфеновете са четвъртото и най-високо ниво в Пирамидата на фенството на Флин.
Суперфенове са онези хора, които биха пропътували 1000 км., просто за да видят своя идол на живо или да се наредят на опашка, за да си купят най-новия продукт от любимата си марка… дори преди да са разбрали какъв точно е той.
Суперфеновете са онези хора, които не жалят сили или средства и които винаги ще са близо до продукта, бранда или организацията.
В разработване на концепцията за “Пирамида на фенството”, Пат Флин е повлиян от статия от 2007 г. на Кевин Кели, основател на списание Wired, озаглавена “1000 True Fans”, или “1000 истински фена”.
В статията Кели застъпва идеята, че ако имаме 1000 истински фена — и те ни подкрепят по начин, по който печелим $100 годишно от всеки от тях – ние ще имаме гарантиран бизнес за шестцифрена сума всяка година.
С други думи, можем да изградим бизнес, като се съсредоточим около създаването на такива невероятни моменти за нашите фенове, които да ги накарат да променят потребителското си поведение – например от единично слушане на песен да стигнат до купуване на бекстейдж пропуски.
Достатъчно е да наберем 1000 суперфена. Те ще се абонират за нашите канали в социалните мрежи и ще ни следват, за да са сигурни, че ще научават всичко най-ново. Тази основна група от суперфенове ще ни подкрепя завинаги.
Според Пат Флин красотата на всичко това е, че тези 1000 фена ще развиват марката вместо нас, тъй като ще влияят на хора от своето обкръжение – на живо и онлайн.
В резюме
Пирамидата на фенството на Флин има четири нива от потребители:
- Случайна аудитория;
- Активна аудитория;
- Свързана общност;
- Суперфенове.
Според Пат Флин най-добрият начин да се създаде дългосрочен, устойчив и успешен бизнес е да се изгради база от суперфенове.
Прочети повече: Четирите типа общности.