За да бъде успешен, всеки предприемач или ръководител трябва да бъде ефективен лидер.
Но къде започва лидерството? Как можем да станем добри лидери? Как да придобием влияние над другите? Как да помагаме на останалите също да станат лидери?
За да отговори на тези въпроси е измислен модел, известен като “Петте нива на лидерството”. На практика, това е естествен процес за лидерско развитие, който помага за израстването и напредъка ни като лидери.
Петте нива на лидерството на Максуел
Моделът за петте нива на лидерството е открит от Джон Максуел – лектор, автор на бестселъри и пастор от САЩ, популярен като един от най-големите експерти в света по въпросите на лидерството.
В своята книга “5-те нива на лидерството” Джон Максуел описва идеята си за петте лидерски нива и какви следва да са действията на ръководителите, които заемат едно или друго ниво.
Петте нива на лидерството на Максуел са:
- Позиция – хората ни следват, защото трябва;
- Позволение – хората ни следват, защото искат;
- Продуктивност – хората ни следват заради това, което сме направили за организацията;
- Развитие на хората – хората ни следват заради това, което сме направили за тях;
- Апогей – хората ни следват заради това, което сме и което представляваме.
Петте нива на лидерството по модела на Джон Максуел са представени на диаграмата по-долу:
Когато се намираме на определено лидерско ниво, това ни носи определени плюсове и минуси. Също така, има определени поведения, които следва да изявяваме, ако искаме да сме ефективни лидери на въпросното ниво, както и вярвания, които помагат да се изкачим на следващото.
Нека разгледаме петте нива на лидерството по-подробно.
1. Позиция
“Позиция” е първото ниво на лидерството. Това е най-ниското ниво, на което хората следват лидера, защото трябва.
Всеки мениджър започва от тук. Единственото влияние над околните, с което разполага един потенциален лидер е това, което му осигурява неговата мениджърска длъжност (позиция) – права и власт да се разпорежда. Служителите следват мениджъра, защото той има власт, а те – не.
Проблемът с първото лидерско ниво е, че човек, който го заема, може да е шеф, но не и лидер. Човек на първо лидерско ниво разчита на правилата, предписанията и политиката на организацията, за да контролира хората си.
Затова и хората следват ръководителя от първо лидерско ниво само в границите на неговия формален авторитет. Те правят онова, което се иска от тях, но ако им поискат допълнителни усилия или още време на работа, служителите рядко се съгласяват.
За лидерството от първо ниво Джон Максуел отбелязва следното:
“Няма нищо нередно в лидерската позиция.
И всичко е нередно, когато позицията (длъжността) се използва, за да бъдат карани хората да следват.
Позицията е недостоен заместител на влиянието.”
Лидерите от първо ниво обикновено работят по-трудно с доброволци, с по-млади хора и с високо образовани хора. Защо е така? Защото този тип хора най-често са по-независими, а този тип лидери нямат влияние.
Всеки може да бъде назначен на някаква мениджърска длъжност, но това само по себе си не значи нищо кой знае какво по отношение на уменията за лидерство.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Позволение
“Позволение” е второто ниво на лидерството. То се основава на взаимоотношенията. Хората следват лидера, защото искат.
Когато мениджърът проявява емпатия и се отнася с интерес и грижа към хората си, те започват да го уважават, а така той придобива влияние над тях. Възниква доверие – най-важната предпоставка за добри взаимоотношения.
Лидерите от второ ниво не се задоволяват единствено с позицията си, а искат хармонични отношения със своите сътрудници. Чрез двупосочна комуникация се изгражда добро взаимно разбиране, при което те опознават хората си, а хората опознават тях. Създава се позитивна работна среда и се изграждат здрави и трайни взаимоотношения.
За лидерството от второ ниво Джон Максуел твърди следното:
“Може да харесвате хората, без да ги водите, но не можете да ги водите добре без да ги харесвате.”
Това е същината на второто ниво на лидерството.
3. Продуктивност
“Продуктивността” е третото ниво на лидерството. То се основава на резултатите. Хората следват лидера, защото той е допринесъл за благото на организацията.
Лидерите от второ ниво понякога допускат грешката да останат там. Увлечени от позитивната работна среда и добрите взаимоотношения с хората, те могат да подценят важността на резултатите в работата. А без резултати и постижения всяка организация е загубена.
Когато лидерът достигне трето ниво, се случват чудесни неща – отмята се сериозна работа, постигат се цели, подобряват се ключови показатели за ефективност. Лидерът прави впечатление на човек, който знае и умее как да постига успехи, а с това той придобива влияние и печели доверие сред хората.
За лидерството от трето ниво Джон Максуел казва следното:
“На това ниво става забавно да водиш другите и да им влияеш. Успехът и продуктивността решават много проблеми.”
Когато побеждаваш, всичко е наред. Както гласи римската поговорка: “Победителите не ги съдят”. От един момент нататък нещата започват да се случват някак си по инерция.
Достигането на това ниво дава възможност на лидерите да се превърнат в посредници на промяната. Те вече могат да вземат трудни решения. Могат и да отведат хората си до по-високи нива на ефективност.
4. Развитие на хората
“Развитието на хората” е четвъртото ниво на лидерството. То се основава на делегирането и възпроизводството. Хората следват лидера заради това, което е направил за тях.
На това ниво на лидерско развитие човек има влияние върху околните не заради своята мениджърска длъжност, а заради уменията си за овластяване на другите. Такъв лидер използва длъжността, взаимоотношенията и продуктивността, за да инвестира в своите сътрудници и да ги развива, докато и те на свой ред не се превърнат в лидери.
На четвърто ниво се появява истински ефективната работа в екип. Хората се познават добре, имат си доверие, съпричастни са и си сътрудничат по-пълноценно.
Освен това, нараства и производителността. С увеличаване на компетентността и ангажираността на всеки, се подобряват и общите резултати.
За лидерството от четвърто ниво Джон Максуел отбелязва следното:
“Лидерите на Ниво 4 променят живота на хората, които водят. А хората им ги следват заради това, което техните лидери са направили за тях лично. И връзката между тях често е за цял живот.”
5. Апогей
“Апогей” е петото ниво на лидерството. То се достига трудно. Хората следват лидера заради това, което е и което представлява.
Това ниво изисква не само умения и усилия, но и високо ниво на талант. Само надарени по природа лидери могат да достигнат до това най-високо ниво.
За лидерството от пето ниво Джон Максуел казва следното:
“Какво правят лидерите на Ниво 5 ли?
Помагат на хората да се развият до Ниво 4.”
Лидерите от пето ниво развиват лидери, които на свой ред са способни да развиват лидери. На практика, по този начин лидерите от пети ниво развиват организации от Ниво 5. Създават възможности, които другите лидери не могат да създадат. Това, което правят, се превръща в наследство за другите. Хората ги следват заради това, което са и което представляват.
Според Максуел, по този начин лидерството носи на лидерите от пето ниво положителна репутация. Това са хора за пример, които извеждат на ново и по-високо ниво не само себе си, не само организацията си, но понякога дори своята индустрия.
10 прозрения на Максуел за лидерството
Джон Максуел смята, че:
- Може да преминете на следващото, по-високо ниво, но никога не скъсвате връзка с предишното;
- Вие не сте на едно и също ниво с всеки сътрудник;
- Колкото по-високо се изкачвате, толкова по-лесно е да водите;
- Колкото по-високо се изкачвате, толкова повече време и всеотдайност са необходими за достигане на ниво;
- Изкачването нагоре по нивата става бавно, но слизането надолу се извършва бързо;
- Колкото по-нагоре вървите, толкова ппо-голяма е възвращаемостта;
- По-нататъшното движение нагоре изисква по-нататъшно израстване;
- Не се ли изкачвате по петте нива, и вие, и вашите хора ще бъдете ограничени;
- При смяна на длъжности или организации, рядко оставате на същото ниво;
- Не можете да изкачите нивата сами.
В резюме
Петте нива на лидерството на Максуел са:
- Позиция;
- Позволение;
- Продуктивност
- Развитие на хората;
- Апогей.
За да влияе успешно на околните, ръководителят трябва да се развива и изкачва нагоре по лидерските нива.
С всяко следващо ниво влиянието му нараства, а оттам и способността му да оказва по-голямо въздействие и да предизвиква промени.
Прочети повече: 11 тактики за влияние на Юкъл и Трейси.