Каква е работата на мениджъра? Какво следва да прави той, за да изпълнява ефективно ролята си?
Тези въпроси вълнуват специалистите по управление от много време насам. Например, още преди 100 години Анри Файол дефинира за първи път петте основни функции на мениджмънта и неговата класификация е популярна и в наши дни.
Има обаче и още една популярна класификация и тя е дело на Питър Дракър, който предлага своя идея за пет функции на мениджмънта.
Нека я разгледаме.
Петте функции на мениджмънта на Дракър
Питър Дракър е най-яркият представител на емпиричната школа в управлението. Той помага за развитието на науката “мениджмънт” повече от всеки друг, предвижда безброй тенденции в нея и с основание е считан за “баща на съвременния мениджмънт”.
В своята книга “Практика на мениджмънта” (1954) Дракър откроява петте главни функции, които всеки мениджър следва да изпълнява.
Петте функции са:
- Определяне на цели;
- Организиране;
- Мотивиране;
- Измерване;
- Развитие.
Питър Дракър отбелязва следното:
“Всеки мениджър върши тези неща – независимо дали съзнава това, или не. Може да ги върши добре или зле. Но винаги ги върши.”
Нека разгледаме по-подробно всяка от петте функции на мениджмънта на Дракър.
1. Определяне на цели
Определянето на цели е първата функция на мениджмънта. Тези цели могат да се поставят пред отделен служител, пред група/екип от хора или пред цялата организация.
Определянето на цели е въпрос на баланс: между бизнес резултатите и принципите, в които човек вярва; между непосредствените нужди на бизнеса и тези на бъдещето; между желаните резултати и наличните средства. Ето защо, определянето на цели изисква от мениджъра умение да анализира и синтезира.
Добрият мениджър следва да определя цели, да формулира подцели във всяка от основните цели, да решава какво трябва да се направи, за да се постигнат тези цели и ефективно да ги сведе до хората, които ще работят за осъществяването им, така че целите да се реализират.
Повече по темата за използването на цели в управлението можеш да узнаеш от една друга концепция на Питър Дракър, а именно “Управление чрез цели”.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Организиране
Организирането е втората функция на мениджмънта. Това означава да се осигурят и подредят по правилен начин ресурсите, необходими за постигане на поставените цели.
Организирането също е свързано с аналитичните способности на ръководителя. Организирането предполага най-рационално използване на оскъдните ресурси, но в същото време и изисква справедливост и честност, тъй като става дума за организиране на работата на човешки същества. За Питър Дракър, аналитичната способност и честността на мениджъра са задължителни както при организирането, така и при развиването на хората, за което ще стане дума по-долу.
Добрият мениджър следва да анализира необходимите дейности, решения и отношения, да класифицира работата, да я раздели на управляеми дейности и поддейности, да групира звена в подходяща организационна структура. След това, мениджърът трябва да избере хората за управление на тези звена и за работата, която трябва да бъде свършена.
3. Мотивиране
Мотивирането е третата функция на мениджмънта. Самият Дракър използва “мотивиране и комуникиране”, когато описва тази функция на мениджмънта и се аргументира по следния начин:
“За мотивация е нужна постоянна комуникация в двете посоки: от мениджъра към подчинения и от подчинения към мениджъра.”
Уменията за мотивиране и комуникиране са предимно социални. Вместо анализ, тук е нужен главно синтез. При мотивацията справедливостта доминира като принцип, а икономическите съображения са вторични. Честността е далеч по-важна от аналитичните способности.
Добрият мениджър следва да създава сплотени групи и екипи от хора, които да са отговорни за различни дейности. Това той прави чрез практиките, с които управлява и чрез собствените си отношения с хората, които ръководи. Постига го чрез стимулиране и възнаграждение за успешна работа, чрез подходяща политика за повишаване и кариерно развитие.
4. Измерване
Измерването е четвъртата функция на мениджмънта.
Измерването на изпълнението на задачите изисква преди всичко аналитични способности. С него не трябва да се злоупотребява и не бива хората да се притискат отвън и отгоре, т.е. да се властва над тях. Често срещаното нарушаване на този принцип обяснява защо измерването е една от най-слабите страни в работата на мениджърите. Според Дракър, докато на измерването на резултатите се гледа като на “оръжие за контрол”, дотогава то ще си остане най-уязвимото звено в дейността на ръководителя.
Добрият мениджър трябва да умее да измерва, като установява еталоните (стандартите) в работата, към които да се стремят подчинените. Негова грижа е всеки служител да разполага с такива еталони, които са насочени към функционирането на цялата организация и в същото време касаят работата на отделния човек и му помагат да я върши. Мениджърът следва да анализира изпълнението, да го оценява и интерпретира.
5. Развитие
Развитието е петата функция на мениджмънта. Това означава подобряване на работата чрез непрекъснато развитие както на служителите, така и на самия ръководител.
От начина, по който управлява мениджърът, зависи дали на хората му ще им бъде лесно или трудно да се развиват сами. Мениджърът ще ги насочва или ще ги обърква. Ще разкрива качествата им или ще ги потиска. Ще насърчава честността им или ще ги корумпира. Ще ги обучава да държат на мнението си и да бъдат силни или ще ги деформира.
В резюме
Петте функции на мениджмънта на Дракър са:
- Определяне на цели;
- Организиране;
- Мотивиране;
- Измерване;
- Развитие.
Питър Дракър акцентира на факта, че всеки ръководител изпълнява тези функции, без значение какво точно ръководи – производство, продажби, маркетинг, доставки, човешки ресурси.
Петте функции на мениджмънта на Дракър описват естеството на мениджърската работа и са фундамент на всяка една длъжностна характеристика на мениджър.
Прочети повече: Питър Дракър. Биография и идеи.