Промените във външната среда могат да създадат големи възможности за всяка организация – и да създадат значителни заплахи.
В света на стратегическото управление е известен инструментът “PEST анализ”, с чиято помощ мениджърите могат да анализират промените в средата и да планират адекватни стъпки за развитие.
Да разгледаме този инструмент.
PEST анализ
PEST анализът е класически метод за разбиране на бизнес средата и на тенденциите в определен пазар, което на свой ред е полезно за определяне на ситуацията, потенциала и посоката за развитие на една организация. Негов създател е Франсис Агилар – професор по бизнес управление, който за пръв път използва понятието “ETPS” в своята книга “Scanning the Business Environment”, публикувана през 1967 г. По-късно буквите ETPS са пренаредени, за да се получи по-звучния акроним “PEST”.
PEST анализът е абревиатура, зад която стоят следните елементи на външната среда на организацията:
- Политическата среда (Political);
- Икономическата среда (Economic);
- Социокултурна среда (Socio-Cultural);
- Технологична среда (Technological).
С течение на времето в бизнес литературата са измислени други сходни акроними, които целят да изследват определен пазар от различни ъгли. Такива са например PESTLE, PESTEL, PESTLIED, STEEPLE, SLEPT и LONGPESTLE. Допълнителните букви идват по линия на неща като “Екологична среда”, “Демографска среда”, “Законова среда”, “Местна среда”, “Национална среда” и “Международна среда”. Всички тези разнообразни инструменти за анализ са полезни по един или друг начин, но в основата на всички стои PEST анализът.
Методът за PEST анализ е представен на диаграмата по-долу:
С какво е полезен PEST анализът?
PEST анализът е полезен на организациите поради следните основни причини:
- Помага да се открият перспективни възможности или известява за предстоящи сериозни заплахи.
- Очертава посоката за развитие на организацията, с оглед промените във външната среда.
- Улеснява вземането на конкретни стратегически решения, свързани с оперирането на текущи и/или нови пазари пазари и развиването на текущи и/или нови продукти.
За бизнес анализ освен PEST анализ често се използва и т.нар. SWOT анализ. Тъй като и двата инструмента се използват за изследване на възможности и заплахи, понякога те могат да се объркат един с друг.
Накратко, PEST анализът се използва, когато трябва да се направи оценка на външната среда в най-общ план. Стремежът на PEST анализа е да очертае голямата картина на нещата – главните фактори, които влияят на пазара.
На свой ред, SWOT анализът се използва в случаите, в които организацията се стреми да анализира главните фактори, но вече в контекста на конкретна бизнес идея или продукт.
Да разгледаме по-подробно четирите елемента на PEST анализа.
1. Политическа среда
Политическата среда е първият елемент от PEST анализа.
Ето няколко ключови въпроса, които следва да намерят своите отговори, когато се анализира политическата среда, в която оперира организацията:
- По какъв начин предстоящите местни или национални избори могат да променят действащите в момента регионални или държавни политики? Кои са главните претенденти за поемане на новата политическа власт? Какви са техните основни идеи за развитие на бизнеса и как това ще повлияе на дейността на фирмата?
- Какво е нивото на ред и законност в държавата? Има ли корупция в сферата, в която работи организацията? Как влияе тази обстановка на фирмената дейност?
- Има ли предстоящи планове за промяна в законодателство или данъчна политика, които да повлияят в положителна или отрицателна степен на фирмената дейност?
- Какво е отношението на местната или държавната власт към теми като екология, социална отговорност и защита на потребителите? Какви промени се очертават в тези анправления? Как това влияе на дейността на компанията?
- Какви други важни политически фактори влияят на фирмената дейност?
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Икономическа среда
Икономическата среда е вторият елемент от PEST анализа.
Ето няколко ключови въпроса, които следва да намерят своите отговори, когато се анализира икономическата среда, в която оперира организацията:
- Какво е състоянието на икономиката? Доколко стабилна е тя? Икономиката в растеж ли е, в застой или в упадък?
- Какво е състоянието на потребителските доходи? Те растат ли или намаляват?
- Какво е състоянието на безработицата?
- Хората и фирмите имат ли лесен достъп до кредити? Как това се отразява на организацията?
- Какви други важни икономически фактори влияят на фирмената дейност?
3. Социокултурна среда
Социокултурната среда е третият елемент от PEST анализа.
Ето няколко ключови въпроса, които следва да намерят своите отговори, когато се анализира социокултурната среда, в която оперира организацията:
- Какъв е демографският профил на населението на местния или национален пазар, в който оперира организацията?
- Какво е равнището на образование и здраве в обществото?
- Какви трендове, свързани с пазара на труда, се наблюдават?
- Какви социални традиции и норми имат трайно присъствие в обществото? Как влияят те на дейността на организацията?
- Какво е влиянието на религията в обществото? Какви са основните привички в начина на живот?
- Какви други важни социокултурни фактори влияят на фирмената дейност?
4. Технологична среда
Технологичната среда е четвъртият елемент от PEST анализа.
Ето няколко ключови въпроса, които следва да намерят своите отговори, когато се анализира технологичната среда, в която оперира организацията:
- Каква е технологичната инфраструктура в целевия пазар, на който оперира организацията?
- Какви са технологичните промени, които се случват в момента или предстои да се случат в съответната пазарна ниша?
- Има ли технологични промени, които радикално могат да променят начина, по който организацията осъществява дейността си?
- Какви други важни технологични фактори влияят на фирмената дейност?
Приложение
Как следва да се прави PEST анализ?
PEST анализът може да се проведе по следния начин:
- Задълбочен преглед на четирите основни елемента от PEST матрицата. Полезно е да се проведе брейнсторминг, за да се идентифицират по-голям брой промени във външната среда.
- Обсъждане на възможностите и заплахите, които произтичат от набелязаните промени в политическата, икономическата, социокултурната и технологичната среда. Полезно е да се използва методът на шестте мислещи шапки, за да се направи по-качествен анализ.
- Предприемане на действия във връзка с направените изводи от PEST анализа. Новите стъпки, които ще се предприемат, биха могли да се отразят в стратегическия план или в бизнес плана на организацията.
В резюме
PEST анализът е популярен метод за стратегически анализ и планиране, който се фокусира върху четири главни елемента от външната среда на организацията:
- Политическа среда;
- Икономическа среда;
- Социокултурна среда;
- Технологична среда.
Всеки ръководител или собственик на бизнес – малък, среден или голям, следва периодично да прави PEST анализ на своята организация, след което да пристъпи към генериране на идеи и определяне на конкретни цели за бъдеща работа.
Прочети повече: Петте конкурентни сили на Портър.