Всяка организация следва да работи с поглед в бъдещето, което означава, че е необходимо да следва свой стратегически план.
Но как се изготвя стратегически план? Какви са стъпките в стратегическото планиране?
Нека разгледаме този въпрос.
Какво е стратегически план?
Да стартираме с дефиниция на стратегическия план:
Стратегическият план е документ, който се използва за комуникация в организацията относно главните й цели, необходимите действия за постигането им и други ключови елементи, разработени по време на планирането.
На стратегическия план следва да се гледа като на подробна пътна карта за посоката и начините, които организацията избира да следва за определено време.
По тази причина, изготвянето му от критична важност за успеха на всяка една организация и обикновено с разработване на стратегически план се заема висшето ръководство на организацията.
По-конкретно, с помощта на стратегическия план се постига следното:
- Организира се хаосът и всички добри идеи се подреждат на едно място.
- Организацията се подготвя за предстоящия растеж.
- Стратегията се комуникира към служителите.
- Увеличава се ангажираността на служителите – те имат по-ясно чувство за посока, която да следват.
- Изгражда се конкурентното предимство на организацията.
- Създава се фокус и яснота какви да са непосредствените действия.
7 етапа на стратегическо планиране
Съществуват различни подходи към стратегическото планиране, но един от най-утвърдените е свързан със седем етапа и се е превърнал на практика в стандарт.
Седемте етапа на стратегическо планиране са:
- Мисия;
- Стратегически цели;
- Тактически цели;
- Стратегии;
- Действия и задачи;
- Контрол;
- Награда.
Да разгледаме по-подробно седемте етапа на стратегическо планиране.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.1. Мисия
Определянето на мисия на организацията е първият етап от процеса на стратегическо планиране.
Мисията на една организация е смисълът, поради която тя съществува и нейните фундаментални цели.
За тази цел е полезно всяка организация да има т.нар. “изявление за мисия” – писмено описание защо тя съществува като бизнес или дейност. Изявлението за мисия трябва да бъде кратко, ясно и мощно послание, насочено както към членовете на организацията, така и към хората извън нея.
2. Стратегически цели
Определянето на стратегически цели на организацията е вторият етап от процеса на стратегическо планиране.
Тук трябва да се определи какви дългосрочни стратегически цели преследва организацията с оглед на своята мисия.
Стратегическите цели са с по-дългосрочен времеви хоризонт и дори може да се говори за планиране на големи, космати, дръзки цели – визия-ориентирани цели с времеви хоризонт 10-25 години.
3. Тактически цели
Определянето на тактически цели е третият етап от процеса на стратегическо планиране.
Това на практика са т.нар. “подцели” на стратегическите цели. Те следва да са ясно, конкретно и измеримо формулирани, за да могат да бъдат контролирани.
Един от най-добрите начини за формулиране на цели е по правилото SMART. Съгласно него, за да е “умна” една цел, тя следва да е:
- Спефицична;
- Измерима;
- Приета от хората, които ще работят за постигането й;
- Реалистична;
- С краен срок за изпълнение.
4. Стратегии
Изборът на стратегии за постигане на целите е четвъртият етап от процеса на стратегическо планиране.
Основно правило в определянето на стратегия е, че всяка организация следва да се фокусира върху онези области на своята дейност, в които притежава отличително конкурентно предимство на целевия пазар.
С други думи, стратегията не е просто въпрос на голо желание, но и на възможности с оглед на силните страни на организацията в конкурентната борба.
Трите основни конкурентни стратегии са:
- Разходно лидерство;
- Диференциация;
- Фокус.
Научи повече за избора на подходяща стратегия от статията “Трите основни конкурентни стратегии на Портър”.
5. Действия и задачи
Изясняването на действията и задачите за реализиране на стратегиите е петият етап от процеса на стратегическо планиране.
На този етап е нужно да се определят стъпките, които отдели, екипи и хора следва да предприемат, за да приложат стратегията и да постигнат тактическите цели.
Това изисква да се определят и разграничат правилно всички действия и задачи съобразно тяхната приоритетност и въздействието, което те биха имали за организацията. Полезни в това отношение са инструменти като Матрица за управление на времето на Айзенхауер и Кови, Матрица на приоритетите или Метод MoSCoW за определяне на приоритети.
6. Контрол
Контролът е шестият етап от процеса на стратегическо планиране.
Необходимо е да се изработи система, с която да се сравняват настоящите резултати с предварително планираните резултати. Незабавно, когато системата установи, че има отклонения от зададените цели, следва да се предприемат коригиращи действия за поправяне на слабите резултати.
Също така, системата за контрол трябва да позволява промени в стратегическия план, ако са настъпили промяни в условията на външната среда.
7. Награда
Определянето на награда е седмият етап от процеса на стратегическо планиране.
При успешното изпълнение на стратегическия план трябва да се отбележи приноса на всички, които са участвали. Това са отдели, екипи и хора в организацията, които със своята работа са допринесли за реализирането на мисията и визията, както и за постигането на стратегическите и тактическите цели.
Справедливото възнаграждение е важна част от управлението на човешките ресурси в организацията, което влияе директно на мотивацията на хората.
Отгоре-надолу или отдолу-нагоре?
При изготвяне на стратегически план са възможни два основни подхода – отгоре-надолу или отдолу-нагоре.
Подходът “отгоре-надолу” предполага, че висшите мениджъри ще се заключат заедно някъде, ще поканят няколко експерта, които имат нужната компетентност и след седмица ще съставят стратегическия план, без да имат контакт с никой друг.
В подобна ситуация ролята на средния мениджмънт е да приеме стратегическия план и без да задава въпроси, да пристъпи към изпълнението му. За да сработи този подход, е нужно стратегическият план да се популяризира активно сред персонала, за да бъдат приобщени възможно повече хора в ангажирана работа за неговото постигане.
Подходът “отдолу-нагоре” предполага, че най-напред ще се съберат данни от персонала на всяко ниво в организацията, след което висшите мениджъри и привлечени към тях експерти ще ги използват, за да създадат стратегическиия план.
Ролята на средния мениджмънт е да събира, анализира и обобщава най-полезната информация, преди да я предаде на екипа по изготвяне на стратегическия план. По този начин е по-сигурно, че изпълнението на плана ще бъде реализирано, тъй като персоналът усеща, че възгледите му са взети под внимание.
Стратегически план или бизнес план?
Понякога ръководителите не правят достатъчна разлика между стратегически и бизнес план. Погледнато в практически план, границите между двата плана могат да се размият и организацията да оперира или само с бизнес план, или само със стратегически план.
Бизнес планът е документ, който обхваща главните цели на организацията и съдържа подробни анализи, планове и бюджети, показващи как ще бъдат реализирани целите. Един бизнес план съдържа анализ на средата, на пазара, на конкуренцията, включва маркетинг план, план за управление, оперативен и финансов план.
Стратегическият план също е документ, който обхваща главните цели на организацията и съдържа описание на мисия, стратегически и тактически цели, стратегии, дейности и задачи, както и методи за контрол върху тях.
Както се вижда, между двата плана определено има прилики. В какво се изразяват разликите?
Най-просто казано:
- Бизнес планът се фокусира повече в това да отговори на въпроси като “кой” и “какво”.
- Стратегическият план се фокусира повече в това да отговори на въпроси като “как” и “кога”.
От гледна точка на бъдещето, бизнес планът и стратегическият план имат сходна перспектива. Все пак, бизнес планът нерядко може да е създаден при условия на по-кратък времеви хоризонт, например с финансови прогнози за първите три години. С всички условности, стратегическият план може да поглежда малко по-далеч в бъдещето, например от три до пет години.
В резюме
Стратегическият план е важен документ, в който се публикуват главните цели на организацията, необходимите действия за постигане на тези цели и други ключови елементи, разработени по време на планирането.
Стратегическият план се изготвя от висшето ръководство и може да следва процес от седем етапа за стратегическо планиране, както следва:
- Мисия;
- Стратегически цели;
- Тактически цели;
- Стратегии;
- Действия и задачи;
- Контрол;
- Награда.
Прочети повече: Четирите нива на стратегическия план.